Hiszpania chce wycofać "słoneczny" podatek

Hiszpania chce wycofać "słoneczny" podatek
Fot. GCL
REKLAMA

Nowy hiszpański rząd chce wycofać podatek nałożony kilka lat temu na właścicieli instalacji solarnych i zapowieda, że Hiszpania poprze ambitny cel zwiększania udziału OZE w unijnym miksie energetycznym do 35 proc. do roku 2030.

Obserwujemy zwrot w podejściu do odnawialnych źródeł energii w hiszpańskim rządzie. To ekipa piastującego stanowisko premiera już od wielu lat Mariano Rajoya wcześniej zablokowała rozwój energetyki wiatrowej i fotowoltaiki, nakładając ponadto na inwestorów na hiszpańskim rynku OZE dodatkowe, retroaktywne podatki.

Teraz jednak Hiszpanie przybliżają się do swojego, krajowego celu OZE na rok 2020, organizując wielkie aukcje, a minister transformacji ekologicznej w nowym rządzie Rajoya, Teresa Ribera, w jednym ze swoich pierwszych wystąpień zapowiedziała wycofanie tzw. podatku słonecznego, który został wcześniej nałożony na właścicieli instalacji fotowoltaicznych konsumujących produkowaną energię na własny użytek.

Postulaty zablokowania podobnych podatków i wycofania innych przeszkód w rozwoju energetyki prosumenckiej sformułował Parlament Europejski, a Hiszpania ma te postulaty poprzeć.

Podatekiem od autokonsumpcji energii słonecznej od 2015 roku są objęci właściciele instalacji fotowoltaicznych, których jednostkowa moc przekracza 10 kW.

Mimo restrykcji w zakresie produkcji energii słonecznej, w ubiegłym roku w Hiszpanii wyraźnie wzrosły inwestycje w fotowoltaikę. Oddano do użytku systemy o mocy 135 MW, czyli kilkakrotnie więcej niż uruchamiano w ostatnich latach (w roku 2015 uruchomiono 49 MW, a rok później 55 MW).

Uruchamianiu nowych elektrowni fotowoltaicznych sprzyjają wdrożone w ubiegłym roku aukcje, a także uzyskiwanie przez PV grid-parity, co napędza inwestycje realizowane poza rządowymi gwarancjami wsparcia.

Hiszpania popiera 35 proc.

Madryt dołączył jednocześnie do najbardziej ambitnych krajów Unii Europejskiej jeśli chodzi o cel udziału energii odnawialnej w unijnym miksie energetycznym do roku 2030.

W tym tygodniu w Brukseli trwa kolejna runda negocjacji z udziałem unijnych ministrów energii, których celem jest ustalenie unijnego celu OZE na rok 2030.

Wcześniej Rada z udziałem ministrów odpowiedzialnych za energetykę reprezentowała najbardziej konserwatywne stanowisko spośród unijnych instytucji, postulując przyjęcie celu na poziomie 27 proc.

Wyższego celu chce Komisja Europejska, wskazując, że jego podniesienie uzasadnia odnotowany w ostatnich latach spadek kosztów produkcji energii z elektrowni wiatrowych czy fotowoltaicznych. Najbardziej ambitny cel chce natomiast przyjąć Parlament Europejski, wskazując na poziom 35 proc.

Finalny cel będzie wynikać z uzgodnień między tymi instytucjami, przy czym w ostatnim czasie rośnie grono wchodzących w skład Rady unijnych ministrów, którzy chcą przyjęcia celu 35 proc.

Taki cel wcześniej poparły rządy Portugalii, Szwecji, Litwy i Luksemburga. Co ciekawe, te dwa ostatnie kraje porozumiały się w kwestii wykonania tzw. transferów statystycznych dot. zielonej energii, której niedobory w zakresie krajowego celu na rok 2020 powinien mieć Luksemburg. Część swojej nadwyżki Luksemburgowi ma sprzedać Litwa.

Teraz do grupy krajów popierających przyjęcie celu 35 proc. na rok 2030 dołącza – obok Hiszpanii – także nowy rząd Włoch.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Lidia |
Obudzili się jak polacy, że udupili OZE od którego nie ma odwrotu! Słyszysz to tępaku Tchórzewski & co?
IXI |
Zbliżają się wybory w Hiszpanii a ten RaHOUY jest zagrożony zrzuceniem ze stołka i szuka głosów poparcia.
azza |
Wprowadzili podatek "słoneczny " i teraz mają problemy, burzą się Hiszpanie, irytuje się PE. Po co im to było. Jak chcieli oskubać prosumentów to trzeba było wprowadzić "opusty" tak jak to zrobili ich odpowiednicy nad Wisłą ! I pieniądze większe, i PE spokojniejszy a do tego spora część prosumentów nie orientuje się, że została "wyprztykana" i zachwala jego zalety ! Uczcie się Hiszpanie, bo akurat w dziedzinie nakładania obciążeń to "nasze drużyny" od wielu lat są mistrzami !
SPS |
@azza: nie jestem fanem opustów (jasne, że lepiej dla prosumentów byłoby magazynować i odbierać 100% energii z sieci) ale... jest zasadnicza różnica pomiędzy opustami, a podatkiem od autokonsumpcji.

Giełda OZE

Kompleksowy wykonawca elektrowni PV (powyżej 0.5 MW)

Kompleksowo wykonamy budowę elektrowni fotowoltaicznej. Zapytanie poprzez formularz: https://l.face czytaj dalej...

Wbijanie konstrukcji

Polska firma z 10-letnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej przyjmie zlecenie na wbicie konstru czytaj dalej...

Panele 335W 72 cells - w świetnej cenie!

Firma Alter Power Sp. z o.o. - oficjalny dystrybutor paneli fotowoltaicznych Amerisolar, CSUN (Tier czytaj dalej...

Potrzebny mocny finansowo partner

Potrzebujemy silnego finansowo partnera do sprzedaży złomu, również kolorowego z likwidowanej elektr czytaj dalej...