Norwegowie zainwestują w PV na Ukrainie. Ile zarobią?

Norwegowie zainwestują w PV na Ukrainie. Ile zarobią?
Fot. Scatec Solar
REKLAMA

Ukraiński rynek fotowoltaiczny przyciąga kolejnych zagranicznych inwestorów. Tym razem farmy fotowoltaiczne o mocach liczonych w dziesiątkach megawatów zrealizują na Ukrainie Norwegowie z firmy Scatec Solar.

W ubiegłym roku na Ukrainie powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 211 MW, a całkowity potencjał PV w tym kraju sięgnął 741 MW.

Taki wynik to zasługa głównie wysokich taryf gwarantowanych, które przyciągają również zagranicznych inwestorów. Stała taryfa za energię, na jaką można liczyć uruchamiając produkcję energii z PV w latach 2017-2019, wynosi na Ukrainie 0,1502 euro/kWh (około 0,64 zł/kWh) i jest to obecnie najwyższa w Europie stawka za sprzedaż energii z dużych elektrowni PV.

Wyjątkowo korzystne warunki sprzedaży energii z elektrowni fotowoltaicznych na Ukrainie chce teraz wykorzystać deweloper Scatec Solar. Norwegowie poinformowali o podpisaniu umów z władzami obwodu czerkaskiego, w wyniku których powstaną dwie ogromne farmy fotowoltaiczne o mocy 33 MW i 50 MW.

Scatec Solar będzie w tych projektach głównym inwestorem, a jednocześnie weźmie na siebie wykonanie instalacji w formule EPC oraz późniejsze utrzymanie i serwisowanie.  

Całkowity koszt tych inwestycji ma wynieść 85 mln euro (ok. 363 mln złotych), czyli niewiele ponad 1 mln euro/MW. Projekty zostaną sfinansowane z kredytów przyznanych przez konsorcjum instytucji finansowych, którym przewodzi Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Domknięcie finansowania ma nastąpić pod koniec tego roku, a uruchomienie produkcji energii przewidziano na 2019 r. Scatec Solar zapowiedział jednocześnie uruchomienie kolejnych inwestycji w fotowoltaikę na Ukrainie.

Norwegowie zakładają, że obie elektrownie fotowoltaiczne wyprodukują w skali roku w sumie ok. 106 GWh energii elektrycznej.

Inwestycje zostaną objęte ukraińskim systemem taryf gwarantowanych na okres 10 lat, co oznacza, że taka produkcja energii w skali roku może pozwolić na wygenerowanie przychodów sięgających 15,92 mln euro, a więc ok. 68 mln złotych.

Do tej pory Scatec Solar zbudował farmy fotowoltaiczne o mocy ponad 1 GW. Norwegowie pozostają właścicielami elektrowni PV o mocy 332 MW zlokalizowanych w Czechach, RPA, Rwandzie, Hondurasie i Jordanii. Ponadto posiadają projekty o potencjale 1,092 GW.

Notowany na giełdzie w Oslo inwestor celuje w budowę elektrowni fotowoltaicznych o mocy 3,5 GW do roku 2021.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

zlecę montaże ok 200 kw mikro instalacji PV

Zlecę montaż ok 200 kw mikro instalacji PV ( 3 x 5 kw , 2 x 6 kw , 2 x 7 kw , 6 x 9 kw , 2 x 15 k czytaj dalej...

Poszukuje dla klienta projektów dochodowych

Witam poszukuje dla klienta projektów dochodowych rentownych farmy słoneczne wiatra czytaj dalej...

Oferta współpracy w zakresie inwestycji w OZE

OFERTA WSPÓŁPRACY W ZAKRESIE INWESTYCJI W OZE - najwyższy standard, atrakcyjna cena, szybkie terminy czytaj dalej...

Kupimy projekty farm wiatrowych lub funkcjonujące farmy wiatrowe

Kupimy: 1) projekty farm wiatrowych od 2 MW do wybudowania na nowych turbinach wiatrowych z pozwo czytaj dalej...