Powstają farmy PV z pierwszych transgranicznych aukcji

Powstają farmy PV z pierwszych transgranicznych aukcji
Fot. European Energy
REKLAMA

Pierwsze i jak na razie jedyne w Unii Europejskiej transgraniczne aukcje dla odnawialnych źródeł energii przeprowadzili w 2016 roku wspólnie Niemcy i Duńczycy. Teraz zwycięzca tych aukcji finalizuje budowę farm fotowoltaicznych, które powstaną w Danii, ale obejmie je niemiecki system wsparcia dla OZE.

Swoją aukcję dla fotowoltaiki w ramach bilateralnej współpracy z Niemcami Duńczycy przeprowadzili pod koniec 2016 r. Wsparcie przyznano dla projektów PV o łącznej mocy 21,6 MW. Aukcję otwarto także dla projektów, które miałyby powstać po niemieckiej stronie duńsko-niemieckiej granicy. Dla takich projektów przeznaczono jednak tylko potencjał 2,4 MW, a żaden „niemiecki” projekt nie został zgłoszony do aukcji.

W sumie do aukcji zgłoszono 36 projektów o łącznej mocy 79,45 MW, a wsparcie przyznano dla 9 projektów, każdy o mocy 2,4 MW.

W ramach duńskiego systemu wsparcia operatorzy tych elektrowni będą otrzymywać za sprzedawaną energię premię ponad cenę rynkową. Wysokość premii ustalono zaledwie na 0,1289 DKK/kWh, czyli około 0,07 PLN/kWh.

Wsparcie będzie przysługiwać przez okres 20 lat i ma ono kosztować w sumie 2,8 mln DKK, czyli około 1,61 mln PLN.

Z kolei w aukcji niemieckiej, w której do podziału był potencjał na poziomie 50 MW, wygrały wyłącznie projekty, które mają powstać w Danii i w przypadku których cena za energię wyniesie 53,8 EUR/MWh, czyli około 230 PLN/MWh

W tej aukcji zastosowano alternatywny model ustalania ceny tzw. uniform pricing, w którym zwycięskie projekty otrzymują jednakową cenę za energię, która odpowiada cenie najdroższej, zakwalifikowanej do realizacji oferty – w przeciwieństwie do organizowanych w Niemczech, pozostałych aukcji, w których stosuje się model wynagradzenia na zasadzie tzw. pay-as-bid, zgodnie z którym zwycięzcy aukcji zagwarantują sobie sprzedaż energii po cenie, którą sami zaoferowali.

Teraz staje się pewne, że te projekty zostaną zrealizowane, a ukończenie budowy ma nastąpić jeszcze w tym kwartale.

Niemiecki bank Norddeutsche Landesbank (Nord LB) poinformował o przyznaniu finansowania dla portfela projektów fotowoltaicznych, które zyskały wsparcie w niemieckiej aukcji i które zrealizuje w Danii deweloper European Energy A/S.

Chodzi o pięć projektów o łącznej mocy 50 MW, które wchodzą w skład większego portfela inwestycji European Energy, stanowiąc 70 proc. planowanego potencjału.

Przyznane przez Nord LB finansowanie sięga 40 mln euro i dzięki niemu w Danii powstaną farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 70 MW.

Niemiecki bank już wcześniej finansował, w roku 2016, projekty Europan Energy. Chodziło o realizowane w Niemczech i we Włoszech farmy wiatrowe.

W sumie Nord LB miał dotąd przyznać na finansowanie odnawialnych źródeł energii około 8,3 mld euro, a kredytów na inwestycje w OZE udziela już od 20 lat.

Duńsko-niemieckie aukcje miały charakter pilotażowy ze względu na swój transgraniczny charakter i miały przetrzeć szlaki dla realizacji podobnych aukcji przez inne kraje Unii Europejskiej. Jak na razie duńsko-niemieckie aukcje pozostają jednak jedynymi tego rodzaju aukcjami, które przeprowadzono w UE.

Zgodnie z prawem Unii Europejskiej, warunkiem organizacji transgranicznej aukcji dla OZE jest podpisanie bilateralnej, międzyrządowej umowy, a także udostępnienie proporcjonalnych warunków dla inwestorów z obu krajów. Konieczny jest także fizyczny przesył kupionej w sąsiednim kraju energii odnawialnej.

Zgodnie z zasadami transgranicznych aukcji, które promuje Komisja Europejska, takie aukcje powinny odbywać się na zasadzie wzajemności.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...