Szykuje się duży spadek cen modułów PV. Jeszcze w tym roku

Szykuje się duży spadek cen modułów PV. Jeszcze w tym roku
Fot. Enel
REKLAMA

Na globalnym rynku fotowoltaicznym szykuje się kolejna wielka nadpodaż modułów na skutek decyzji chińskich władz o ograniczeniu notowanej ostatnio niesamowitej dynamiki rynku solarnego w Chinach. To powinno przełożyć się na duży spadek cen modułów fotowoltaicznych jeszcze w roku 2018.

Rozpędzeni producenci modułów fotowoltaicznych, którzy dopasowują swoją produkcję do rekordowych wolumenów inwestycji w PV – tylko w ubiegłym roku zainstalowano na świecie w fotowoltaice niemal 100 GW – muszą liczyć się z drastycznym spadkiem popytu.

Przyczyna? Przedstawione kilka dni temu przez Pekin plany ograniczenia inwestycji w fotowoltaikę w Chinach, które w ubiegłym roku odpowiadały za ponad połowę zainstalowanych globalnie mocy.

O ile w ubiegłym roku Chińczycy zainstalowali ok. 53 GW, w tym roku mają zainstalować ok. 30-35 GW. To – zdaniem amerykańskiej firmy konsultingowej Roth Capital – będzie oznaczać powstanie w Państwie Środka nadpodaży modułów fotowoltaicznych rzędu ok. 34 GW.

Poprzednia wielka nadpodaż na rynku modułów fotowoltaicznych nastąpiła na początku obecnej dekady na skutek wycofywania się z wysokich taryf gwarantowanych przez najważniejsze wówczas na globalnej mapie PV kraje w Europie.

W szczycie tamtej nadpodaży, w roku 2011, ceny modułów fotowoltaicznych spadły nawet o 40 proc, a ta sytuacja zdziesiątkowała niemieckich producentów modułów fotowoltaicznych, którzy wcześniej dominowali w globalnym przemyśle PV, ale którzy już wówczas nie byli w stanie konkurować kosztowo z producentami z Azji.

Bloomberg New Energy Finance (BNEF) szacuje teraz, że w tym roku ceny polikrystalicznych modułów fotowoltaicznych mogą spaść w Chinach na skutek wygenerowania nowej nadpodaży średnio o 34 proc. Podobnego spadku możemy spodziewać się także w przypadku modułów monokrystalicznych.

BNEF wylicza, że średnia cena modułów typu mono w ostatnim kwartale 2017 r. wyniosła w Chinach 0,37 USD/W, natomiast pod koniec tego roku może spaść do 0,24 USD/W (w tym 16 proc. chińskiego podatku VAT). Ceny modułów typu poli- są tradycyjnie nieco niższe.

Spadek cen w Chinach powinien rozlać się się na cały świat, jednak w niektórych miejscach może zostać ograniczony przez restrykcje importowe.

Skutki zapowiadanego spadku cen modułów fotowoltaicznych na europejskim rynku PV mogą ograniczyć stosowane w Unii Europejskiej restrykcje celne w postaci minimalnej ceny importowej na chińskie moduły.

Jednak w tym roku Komisja Europejska chce się stopniowo wycofywać z minimalnej ceny importowej, co pozwala mieć nadzieję, że ewentualny spadek cen modułów odczują również inwestorzy w Europie, realizując swoje projekty jeszcze niższym kosztem.

Zapowiedź Bloomberga może mieć istotny wpływ na aktywność inwestorów na rynku PV, którzy mogą wstrzymać zamówienia modułów i realizację swoich inwestycji, aby poczekać na pełne efekty zapowiadanego spadku cen.

Możliwość mocnego spadku cen modułów fotowoltaicznych na skutek decyzji podjętych w ostatni piątek w Pekinie zauważył już chiński deweloper ReneSola, który buduje farmy fotowoltaiczne także w Polsce, a który niedawno wycofał się z produkcji modułów PV.

W wydanym oświadczeniu ReneSola zapewniła, że zapowiadany spadek cen modułów w drugiej połowie br. przełoży się na większą opłacalność jego projektów realizowanych nie tylko w Chinach, ale także w innych krajach.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (8)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
jj |
Nie wierzę w zapowiedzi Bloomberga: 1. Producenci z Chin już atakują rząd co do podtrzymania inwestycji 2. Dojdzie od upadku wielu producentów modułów i ogniw 3. Nastąpi konsolidacja rynku i zmniejszenie konkurencji 4, Większosc producentó z Tier1 już w tym roku raportowała wzrost sprzedaży przy jednoczesnym drastycznym spadku zysku - dalsza obniżka cento samobójstwo 5. Część producentów z Chin właśnie podniosłaceny ze względu na kusr wymiany USD/EUR i ceny surowców
Sołtys |
Moduły już spadły w tym roku i za 2-3 miesiące spadną o kolejne 0,02-0,04 eur/Wp z racji na tańsze koszty produkcyjne + zaraz skończą się chore cła które Solarworld razem z przekupionymi urzędasami z Brukseli ustalił. Dlatego dobrze że SolarWorld już drugi raz upadł w przeciągu pół roku! :)
Felek |
Średnia cena modułów poli ok 270W jest już 0,36-0,37 eur/Wp w hurtowniach polskich. Zaraz będzie 0,33-0,34 eur/Wp. Mono nieco więcej ok 0,39 eur
kl |
@ Sołtys Co od ceł (MIP) to nie jestem taki pewien, USA i Indie już się bronią. UE raczj nie da zielonego światła w takiej sytuacji...
ENRGY |
Zgodzę się z jj. Mało prawdopodobne żeby Chiński rzad zabił własny przemysł w którym jest liderem. Zagrywka ma jakiś większy sens albo obliczyli, że rynek jest na dyle dojżały, że nie wyhamuje globalnie. Zauważcie, ze ROTH zapowiada spadek o 20 GW intalacji w Chinach ale tylko 8 GW globalnie bo następuje kompensacja, do tego dojdzie niższa cena i może 100 GW tez się uda zainstalować. Tak czy inaczej napewno bym nie naskakiwał na pierwsze info z Chin jako pewniak na tyle by 3 dni później już robić analizy ile to procent spadnie, ile to GW mniej się zaintaluje itp. Przypominam kazdy i BNEF i ROTH przewidywali wolumen 0-10 % instalacji niższy w 2017 niż w 2016. Okazało się, że był ~15 %
IXI |
Jeszcze maksimum kilka lat i nikt nie będzie produkował modułów polikrystalicznych, które tak bardzo pokochali Polacy - no bo kilka złotych taniej.
Deuter |
Może mają jakieś informacje o wchodzącej za jakiś czas nowej technologii i nie chcą tracić za dużo kasy na inwestycje w obecne technologie?
alladyn-solar-batt |
Do IXI: będą produkowane tak długo, jak długo wytwarzać się będzie na świecie układy scalone z wafli krzemowych, których tzw. stłuczka stapiania jest w atmosferze wodoru w materiał z jakiego wycina się nowe wafle do budowy PV Poli.Niezależnie od tego jest prawdą, że powstało coraz więcej wytwórni krzemu chodowanego wyłącznie pod produkcję PV, zatem ilościowo stosunek materiału odpadowego z jakiego powstają Poli do materiału czystego z jakiego powstają mono - ulega znaczącej zmianie. To z tej przyczyny maleje dostępność Poli z jednej, rośnie dostępność i spada cena mono

Giełda OZE

Sprzedam pozwolenie na budowę turbiny wiatrowej 1 MW

Sprzedam pozwolenie na budowę turbiny wiatrowej 1 MW czytaj dalej...

Kupię turbinę wiatrową DEWIND 1MW

Kupię turbinę wiatrową DEWIND 1MW czytaj dalej...

SPRZEDAM PROJEKTY PV 1MW WOJ. PODLASKIE

Sprzedam projekty do 1 MW na terenie woj. podlaskiego, szczegóły telefonicznie czytaj dalej...

Vestas V80 2,0MW

Do sprzedania pracujące Vestas V80 100 m. wieża Termin demontażu początek września. manufakturae czytaj dalej...