Szykuje się duży spadek cen modułów PV. Jeszcze w tym roku

Szykuje się duży spadek cen modułów PV. Jeszcze w tym roku
Fot. Enel
REKLAMA

Na globalnym rynku fotowoltaicznym szykuje się kolejna wielka nadpodaż modułów na skutek decyzji chińskich władz o ograniczeniu notowanej ostatnio niesamowitej dynamiki rynku solarnego w Chinach. To powinno przełożyć się na duży spadek cen modułów fotowoltaicznych jeszcze w roku 2018.

Rozpędzeni producenci modułów fotowoltaicznych, którzy dopasowują swoją produkcję do rekordowych wolumenów inwestycji w PV – tylko w ubiegłym roku zainstalowano na świecie w fotowoltaice niemal 100 GW – muszą liczyć się z drastycznym spadkiem popytu.

Przyczyna? Przedstawione kilka dni temu przez Pekin plany ograniczenia inwestycji w fotowoltaikę w Chinach, które w ubiegłym roku odpowiadały za ponad połowę zainstalowanych globalnie mocy.

O ile w ubiegłym roku Chińczycy zainstalowali ok. 53 GW, w tym roku mają zainstalować ok. 30-35 GW. To – zdaniem amerykańskiej firmy konsultingowej Roth Capital – będzie oznaczać powstanie w Państwie Środka nadpodaży modułów fotowoltaicznych rzędu ok. 34 GW.

Poprzednia wielka nadpodaż na rynku modułów fotowoltaicznych nastąpiła na początku obecnej dekady na skutek wycofywania się z wysokich taryf gwarantowanych przez najważniejsze wówczas na globalnej mapie PV kraje w Europie.

W szczycie tamtej nadpodaży, w roku 2011, ceny modułów fotowoltaicznych spadły nawet o 40 proc, a ta sytuacja zdziesiątkowała niemieckich producentów modułów fotowoltaicznych, którzy wcześniej dominowali w globalnym przemyśle PV, ale którzy już wówczas nie byli w stanie konkurować kosztowo z producentami z Azji.

Bloomberg New Energy Finance (BNEF) szacuje teraz, że w tym roku ceny polikrystalicznych modułów fotowoltaicznych mogą spaść w Chinach na skutek wygenerowania nowej nadpodaży średnio o 34 proc. Podobnego spadku możemy spodziewać się także w przypadku modułów monokrystalicznych.

BNEF wylicza, że średnia cena modułów typu mono w ostatnim kwartale 2017 r. wyniosła w Chinach 0,37 USD/W, natomiast pod koniec tego roku może spaść do 0,24 USD/W (w tym 16 proc. chińskiego podatku VAT). Ceny modułów typu poli- są tradycyjnie nieco niższe.

Spadek cen w Chinach powinien rozlać się się na cały świat, jednak w niektórych miejscach może zostać ograniczony przez restrykcje importowe.

Skutki zapowiadanego spadku cen modułów fotowoltaicznych na europejskim rynku PV mogą ograniczyć stosowane w Unii Europejskiej restrykcje celne w postaci minimalnej ceny importowej na chińskie moduły.

Jednak w tym roku Komisja Europejska chce się stopniowo wycofywać z minimalnej ceny importowej, co pozwala mieć nadzieję, że ewentualny spadek cen modułów odczują również inwestorzy w Europie, realizując swoje projekty jeszcze niższym kosztem.

Zapowiedź Bloomberga może mieć istotny wpływ na aktywność inwestorów na rynku PV, którzy mogą wstrzymać zamówienia modułów i realizację swoich inwestycji, aby poczekać na pełne efekty zapowiadanego spadku cen.

Możliwość mocnego spadku cen modułów fotowoltaicznych na skutek decyzji podjętych w ostatni piątek w Pekinie zauważył już chiński deweloper ReneSola, który buduje farmy fotowoltaiczne także w Polsce, a który niedawno wycofał się z produkcji modułów PV.

W wydanym oświadczeniu ReneSola zapewniła, że zapowiadany spadek cen modułów w drugiej połowie br. przełoży się na większą opłacalność jego projektów realizowanych nie tylko w Chinach, ale także w innych krajach.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (8)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
jj |
Nie wierzę w zapowiedzi Bloomberga: 1. Producenci z Chin już atakują rząd co do podtrzymania inwestycji 2. Dojdzie od upadku wielu producentów modułów i ogniw 3. Nastąpi konsolidacja rynku i zmniejszenie konkurencji 4, Większosc producentó z Tier1 już w tym roku raportowała wzrost sprzedaży przy jednoczesnym drastycznym spadku zysku - dalsza obniżka cento samobójstwo 5. Część producentów z Chin właśnie podniosłaceny ze względu na kusr wymiany USD/EUR i ceny surowców
Sołtys |
Moduły już spadły w tym roku i za 2-3 miesiące spadną o kolejne 0,02-0,04 eur/Wp z racji na tańsze koszty produkcyjne + zaraz skończą się chore cła które Solarworld razem z przekupionymi urzędasami z Brukseli ustalił. Dlatego dobrze że SolarWorld już drugi raz upadł w przeciągu pół roku! :)
Felek |
Średnia cena modułów poli ok 270W jest już 0,36-0,37 eur/Wp w hurtowniach polskich. Zaraz będzie 0,33-0,34 eur/Wp. Mono nieco więcej ok 0,39 eur
kl |
@ Sołtys Co od ceł (MIP) to nie jestem taki pewien, USA i Indie już się bronią. UE raczj nie da zielonego światła w takiej sytuacji...
ENRGY |
Zgodzę się z jj. Mało prawdopodobne żeby Chiński rzad zabił własny przemysł w którym jest liderem. Zagrywka ma jakiś większy sens albo obliczyli, że rynek jest na dyle dojżały, że nie wyhamuje globalnie. Zauważcie, ze ROTH zapowiada spadek o 20 GW intalacji w Chinach ale tylko 8 GW globalnie bo następuje kompensacja, do tego dojdzie niższa cena i może 100 GW tez się uda zainstalować. Tak czy inaczej napewno bym nie naskakiwał na pierwsze info z Chin jako pewniak na tyle by 3 dni później już robić analizy ile to procent spadnie, ile to GW mniej się zaintaluje itp. Przypominam kazdy i BNEF i ROTH przewidywali wolumen 0-10 % instalacji niższy w 2017 niż w 2016. Okazało się, że był ~15 %
IXI |
Jeszcze maksimum kilka lat i nikt nie będzie produkował modułów polikrystalicznych, które tak bardzo pokochali Polacy - no bo kilka złotych taniej.
Deuter |
Może mają jakieś informacje o wchodzącej za jakiś czas nowej technologii i nie chcą tracić za dużo kasy na inwestycje w obecne technologie?
alladyn-solar-batt |
Do IXI: będą produkowane tak długo, jak długo wytwarzać się będzie na świecie układy scalone z wafli krzemowych, których tzw. stłuczka stapiania jest w atmosferze wodoru w materiał z jakiego wycina się nowe wafle do budowy PV Poli.Niezależnie od tego jest prawdą, że powstało coraz więcej wytwórni krzemu chodowanego wyłącznie pod produkcję PV, zatem ilościowo stosunek materiału odpadowego z jakiego powstają Poli do materiału czystego z jakiego powstają mono - ulega znaczącej zmianie. To z tej przyczyny maleje dostępność Poli z jednej, rośnie dostępność i spada cena mono

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...