EBI może sfinansować budowę farm fotowoltaicznych w Polsce

EBI może sfinansować budowę farm fotowoltaicznych w Polsce
Fot. Europejski Bank Inwestycyjny
REKLAMA

Europejski Bank Inwestycyjny pracuje nad programem, w ramach którego może przyznać preferencyjne finansowanie na realizowane w naszym kraju farmy fotowoltaiczne, które otrzymały gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym.

Inwestorzy, którzy planują budowę farm fotowoltaicznych i otrzymali na nie wsparcie w dwóch pierwszych aukcjach z grudnia 2016 r. i czerwca 2017 r., borykają się z problemem pozyskania finansowania na realizację tych projektów.

To ma się jednak zmienić. Dzięki wdrożeniu kolejnej nowelizacji ustawy o OZE, której zadaniem jest poprawienie zasad aukcji oraz dostosowanie ich do unijnych wymogów pomocy publicznej, do finansowania inwestycji w OZE w systemie aukcyjnym mogą przekonać się banki, a dodatkowe fundusze na ten cel może przeznaczyć Europejski Bank Inwestycyjny.

EBI podał, że pracuje nad mechanizmem, w ramach którego może przyznać kredyty na budowę małych i średniej wielkości farm fotowoltaicznych, które mają powstać w latach 2018-2022 w gorzej rozwiniętych regionach Polski,

Finansowanie udostępnione przez Bank ma sięgnąć 450 mln złotych, a całkowita wartość programu ma być dwukrotnie wyższa, wynosząc 900 mln zł.

Obecnie program nadal podlega ocenie analityków unijnego banku.

Głównym zadaniem EBI jest inwestowanie środków Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych (EFSI) w projekty wpierające społeczności znajdujące się w niekorzystnej sytuacji poprzez projekty rewitalizacji na obszarach miejskich i wiejskich, wpierające plany efektywności energetycznej, inteligentnego zarządzania energią oraz rozwoju energii odnawialnej podejmowanych przez przedsiębiorstwa i sektor mieszkaniowy, a także promujące produkcję i dystrybucję energii ze źródeł odnawialnych.

W roku 2017 wysokość wsparcia finansowego udzielonego w Polsce przez EBI wyniosła 5,04 mld euro, co oznacza wzrost w ujęciu rok do roku o 13 proc. Po uwzględnieniu finansowania ze środków Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI) zaangażowanie grupy EBI w Polsce wyniosło około 5,42 mld euro, podczas gdy w roku 2016 było to 4,52 mld euro.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
aukcje |
Borykają się z finansowaniem ? I bardzo dobrze !!!! Janusze matematyki myśleli, że jak wygrają aukcję to banki pandą im do stup. Cena poniżej 420 zł to wolę sklep z dobrymi ciuchami otworzyć. Zysk będzie większy.

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...