EBI może sfinansować budowę farm fotowoltaicznych w Polsce

EBI może sfinansować budowę farm fotowoltaicznych w Polsce
Fot. Europejski Bank Inwestycyjny
REKLAMA

Europejski Bank Inwestycyjny pracuje nad programem, w ramach którego może przyznać preferencyjne finansowanie na realizowane w naszym kraju farmy fotowoltaiczne, które otrzymały gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym.

Inwestorzy, którzy planują budowę farm fotowoltaicznych i otrzymali na nie wsparcie w dwóch pierwszych aukcjach z grudnia 2016 r. i czerwca 2017 r., borykają się z problemem pozyskania finansowania na realizację tych projektów.

To ma się jednak zmienić. Dzięki wdrożeniu kolejnej nowelizacji ustawy o OZE, której zadaniem jest poprawienie zasad aukcji oraz dostosowanie ich do unijnych wymogów pomocy publicznej, do finansowania inwestycji w OZE w systemie aukcyjnym mogą przekonać się banki, a dodatkowe fundusze na ten cel może przeznaczyć Europejski Bank Inwestycyjny.

EBI podał, że pracuje nad mechanizmem, w ramach którego może przyznać kredyty na budowę małych i średniej wielkości farm fotowoltaicznych, które mają powstać w latach 2018-2022 w gorzej rozwiniętych regionach Polski,

Finansowanie udostępnione przez Bank ma sięgnąć 450 mln złotych, a całkowita wartość programu ma być dwukrotnie wyższa, wynosząc 900 mln zł.

Obecnie program nadal podlega ocenie analityków unijnego banku.

Głównym zadaniem EBI jest inwestowanie środków Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych (EFSI) w projekty wpierające społeczności znajdujące się w niekorzystnej sytuacji poprzez projekty rewitalizacji na obszarach miejskich i wiejskich, wpierające plany efektywności energetycznej, inteligentnego zarządzania energią oraz rozwoju energii odnawialnej podejmowanych przez przedsiębiorstwa i sektor mieszkaniowy, a także promujące produkcję i dystrybucję energii ze źródeł odnawialnych.

W roku 2017 wysokość wsparcia finansowego udzielonego w Polsce przez EBI wyniosła 5,04 mld euro, co oznacza wzrost w ujęciu rok do roku o 13 proc. Po uwzględnieniu finansowania ze środków Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI) zaangażowanie grupy EBI w Polsce wyniosło około 5,42 mld euro, podczas gdy w roku 2016 było to 4,52 mld euro.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
aukcje |
Borykają się z finansowaniem ? I bardzo dobrze !!!! Janusze matematyki myśleli, że jak wygrają aukcję to banki pandą im do stup. Cena poniżej 420 zł to wolę sklep z dobrymi ciuchami otworzyć. Zysk będzie większy.

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...