Fasada budynku wrocławskiej uczelni produkuje energię

Fasada budynku wrocławskiej uczelni produkuje energię
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Na budynku Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wykonano zintegrowaną z jego fasadą instalację fotowoltaiczną. Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne umieszczono także na dachu uniwersyteckiej pływalni.

Wrocławska uczelnia chwali się, że tak dużej instalacji OZE nie ma na żadnym budynku użyteczności publicznej we Wrocławiu. Cała frontowa ściana budynku przy placu Grunwaldzkim została wypełniona modułami fotowoltaicznymi w ramach instalacji BIPV (Building Integrated Photovoltaics). Moc „solarnej” fasady uniwersyteckiego budynku sięga 80 kWp.

Energetyczna modernizacja budynku objęła także wymianę oświetlenia z jarzeniowego na ledowe, a także montaż nowoczesnego systemu sterowania oświetleniem i ogrzewaniem.

Oprócz instalacji fotowoltaicznej zintegrowanej z fasadą Centrum Dydaktyczno-Naukowego Uniwersytetu Przyrodniczego przy pl. Grunwaldzkim, panele fotowoltaiczne  zostały umieszczone także na dachu uniwersyteckiej pływalni przy ul. Chełmońskiego.

Mamy podgląd do systemów sterujących tymi instalacjami. 128 paneli fotowoltaicznych, każdy ma moc 300 W, to są panele monokrystaliczne o sprawności dochodzącej do 22 proc., czyli maksymalna moc tej instalacji to 38,5 kW. Basen potrzebuje ok. 45-50 kilowatów mocy. Instalacja fotowoltaiczna jest tak zaprojektowana, że im więcej energii wytworzą panele, tym mniej pobierać będziemy z zakładu energetycznego. Czyli przy ładnej pogodzie, dużym nasłonecznieniu import energii z zewnątrz może być zerowy, bo wystarczy nam własnej energii – wylicza dr Adam Luberański z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Wrocławska uczelnia zastrzega, że z punktu widzenia naukowców zajmujących się badaniami nad OZE instalacje solarne na budynkach uczelni to sprzyjająca okazja, żeby testować różne warianty, dlatego np. część spośród 128 paneli na budynku basenu przy ul. Chełmońskiego jest ustawionych pod zmienionym kątem, innym niż cała instalacja.

Ponadto instalacja fotowoltaiczna jest wyposażona w mini stację meteorologiczną, która także posłuży do kilku projektów badawczych.

Produkowana energia zostanie wykorzystana wyłącznie na użytek obiektów uczelni.

Na uniwersyteckim basenie zainstalowano także 84 kolektory słoneczne o powierzchni 194 m2 służące do wspomagania ogrzewania wody w basenie.

Kilka lat temu 45 kolektorów słonecznych Uniwersytet Przyrodniczy zamatował też na innym budynku – w tzw. Centrum Geo-Info-Hydro.

Wartość takich inwestycji trzeba określać inaczej. To nie tylko oszczędności, konkretne kwoty, których nie zapłacimy za energię elektryczną kupowaną z sieci. To także wpływ na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do środowiska, a warto pamiętać że UPWr uczestniczy w różnych projektach antysmogowych prowadzonych w mieście i to jest nasz kolejny wkład w walkę o czyste powietrze. Niemniej ważne jest też oddziaływanie edukacyjne, promujące dobre prośrodowiskowe rozwiązania. No i wreszcie aspekt związany z naszymi studentami, którzy zyskują możliwość praktycznego poznania działania instalacji solarnych – komentuje prof. Adam Szewczuk, prorektor UPWr odpowiedzialny za rozwój uczelni.

Wrocławska uczelnia zapewnia, że na jej wydziale przyrodniczo-technologicznym jednym z priorytetów badawczych są prace nad technologiami pozyskiwania i wykorzystania odnawialnych źródeł energii, a cieszący się sporą popularnością kierunek studiów „Odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami” zyskał ogólnopolski certyfikat „Studia z przyszłością”

Przebudowa dotychczasowej elewacji Centrum Dydaktyczno-Naukowego i umieszczenie w jej strukturze ogniw fotowoltaicznych, a także umieszczenie modułów PV i kolektorów słonecznych na uniwersyteckiej pływalni kosztowały w sumie ok. 7 milionów zł.

Projekt "Wykonanie instalacji odnawialnych źródeł energii dla obiektu Krytej Pływalni Ul. Chełmońskiego 43a Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu" został wsparty unijnymi funduszami w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, działanie 3.1 "Produkcja i dystrybucja energii ze źródeł odnawialnych". Wartość tego projektu wyniosła 1,62 mln zł.

Ponadto wrocławska uczelnia dostała unijne dofinansowanie na warty 5,49 mln zł projekt "Termomodernizacja obiektów dydaktyczno-naukowych Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu" w ramach Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działanie 1.3 "Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach".

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
enemy |
A moze po sasiedzku podpatrzyliby i porozmawiali wlodarze z uniwerku. Cala zime wszystkie okna w akademiku "Slowianka" pootwierane. budynek co prawda docieplony, ale widzac te okna wnosze, ze o termostatach to tam jeszcze nie slyszeli.... ;-(

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...