K. Kalisz, PSES: Banki przekonują się do finansowania fotowoltaiki

K. Kalisz, PSES: Banki przekonują się do finansowania fotowoltaiki
Fot. R.Power
REKLAMA

W Sejmie finalizowane są prace nad kolejną nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii, która ma odblokować realizację nowego systemu wsparcia dla inwestorów planujących produkcję zielonej energii. Jak procedowane zmiany oceniają inwestorzy szykujący się do budowy farm fotowoltaicznych? Opowiada o tym w rozmowie z portalem Gramwzielone.pl Klaudiusz Kalisz z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Słonecznej.

Gramwzielone.pl: Jak obecnie rozwija się branża fotowoltaiczna w naszym kraju?

Klaudiusz Kalisz, PSES: – Rozwój i perspektywy energetyki słonecznej w Polsce należy ocenić ze wszech miar pozytywnie. Można by rzec, że w końcu, po wielu latach oczekiwań, zaczynamy wykorzystywać olbrzymi potencjał tej branży OZE. Mamy dynamicznie rozwijający się segment prosumencki oraz około 360 MWp projektów PV, które wygrały aukcje OZE organizowane przez URE w 2016 i 2017 roku.  Ponadto w ramach tegorocznej aukcji wsparcie otrzymają projekty PV o mocy 700 MWp.

Wydaje się, że Ministerstwo Energii jest na dobrej drodze do realizacji celu ponad 2 GWp mocy z PV w polskim systemie energetycznym do roku 2020, co oczywiście pomoże w realizacji celów unijnych, ale przede wszystkim wprowadzi konieczną dywersyfikację w miksie OZE. Oczywiście, patrząc strategicznie, taka skala mocy fotowoltaicznych dla kraju takiego jak Polska jest zdecydowania za mała, ale to pierwszy krok do stworzenia zdywersyfikowanego OZE w Polsce, które będzie wspierać, a nie obciążać system elektroenergetyczny.

Jak oceni Pan postępy w realizacji projektów fotowoltaicznych, które otrzymały wsparcie w dwóch pierwszych aukcjach?

– Realizacja projektów PV, które wygrały dwie pierwsze aukcje, jest w wielu przypadkach opóźniona, szczególnie jeśli chodzi o projekty, które wygrały pierwszą aukcję. Wynika to głównie z problemów z finansowaniem tych projektów przez banki, co z kolei było pochodną braku notyfikacji ustawy o odnawialnych źródłach energii przez Komisję Europejską. Natomiast od grudnia, czyli od momentu zatwierdzenia przez Brukselę polskiego systemu wsparcia OZE, sytuacja się poprawiła. W ciągu kolejnych kilku miesięcy do sieci zostaną podłączone projekty aukcyjne o mocy około 100 MW.

Szacujemy, że na koniec roku łączy potencjał fotowoltaiki w Polsce przekroczy 0,5 GWp. Według naszej wiedzy co najmniej trzy banki zdecydowały się na finansowanie aukcyjnych projektów PV, jednakże czekają one na nowelizację ustawy i pozytywne sygnały ze strony decydentów zmniejszające ogólną niepewność.

Nowelizacja ustawy o OZE, która jest procedowana teraz w Sejmie, zawiera szereg zmian. O ile branża pozytywnie odnosi się do kierunków tej nowelizacji, które mają skutkować wznowieniem systemu aukcyjnego, o tyle niektóre zapisy wydają się dyskusyjne.

– Na wstępie chciałbym podkreślić, że nasze stowarzyszenie jest za szybkim wprowadzeniem nowelizacji ustawy OZE i w tym zakresie mocno popiera działania Ministerstwa Energii. Oczywiście mamy pewne uwagi i propozycje dotyczące niektórych zapisów ustawowych, np. przedłużenie o 12 miesięcy okresu na rozpoczęcie produkcji energii dla projektów, które wygrały poprzednie dwie aukcje, natomiast z drugiej strony rozumiemy podejście rządu, który w pierwszej kolejności chce wprowadzić w życie ustalenia z Komisją Europejską i umożliwić przeprowadzenie tegorocznych aukcji OZE.

Organizacja aukcji w 2018 roku jest dla wszystkich priorytetem. Mamy nadzieję, że w czerwcu nowelizacja ustawy zostanie przyjęta przez parlament i rozpoczną się rozmowy na temat dalszego usprawnienia systemu wsparcia. Należy bardzo mocno podkreślić, że sprawne procedowanie nowelizacji i organizacja aukcji ustabilizuje branżę i zmniejszy percepcję ryzyka inwestowania w OZE w Polsce. To powinien być teraz absolutny priorytet dla OZE w Polsce.

Jakie zmiany są w tej nowelizacji kluczowe dla inwestorów w sektorze fotowoltaicznym?

– Jeżeli chodzi o zmiany aktualnie wprowadzane, to na pochwałę zasługują zapisy ograniczające zjawisko „underbiddingu”, jak np. skrócenie maksymalnego terminu produkcji urządzeń wykorzystywanych w instalacjach czy zwiększenie kwoty kaucji uprawniającej do udziału w aukcji przez wytwórców posiadających prekwalifikację.

Z aprobatą przyjmujemy także zmianę sposobu kalkulacji pomocy publicznej powodującą wyrównanie szans podmiotom nieposiadającym  wsparcia w postaci preferencyjnych pożyczek lub dofinansowań.  Jest też kilka rozwiązań, z którymi się nie zgadzamy i będziemy się starać poprawić na etapie prac nad kolejną nowelą.

Które regulacje wymagają poprawy?

– Przede wszystkim postulujemy wprowadzenie trzech podstawowych zmian: po pierwsze uelastycznienie harmonogramów produkcji energii elektrycznej tak, by wskazana w aukcji data rozpoczęcia była terminem planowanym i mogła ulec przesunięciu, oczywiście w ramach dozwolonych w ustawie i bez wpływu na całkowity wolumen energii. Po drugie, jak już wcześniej mówiłem, przedłużenie o 12 miesięcy terminu wytworzenia energii przez wytwórców, którzy wygrali aukcję w poprzednich latach. Po trzecie, likwidacja obliga giełdowego, w szczególności dla małych i średnich wytwórców. Mamy nadzieję, że te i inne zmiany usprawniające system wsparcia uda się wprowadzić jesienną nowelizacją, tak aby zminimalizować ryzyko inwestorów i instytucji finansowych.

Na ile atrakcyjne są propozycje aktualnych cen referencyjnych zaproponowanych przez Ministerstwo Energii dla fotowoltaiki i czy PV może skutecznie konkurować o wsparcie z projektami wiatrowymi, dla których otwiera się szansa na realizację w systemie aukcyjnym.

– Nie mamy uwag co do cen referencyjnych dla projektów fotowoltaicznych ustalonych przez ME. W naszej opinii są one właściwe. Z drugiej strony w przypadku energetyki słonecznej nie ma się co przywiązywać do poziomu tych cen, ponieważ ze względu na olbrzymią konkurencję wśród projektów PV to bardziej rynek niż legislator decyduje o maksymalnym pułapie wsparcia, który mogą osiągnąć uczestnicy aukcji. Tak było w roku 2016 oraz 2017 i tak będzie również w tym roku.

Przewidujemy, że spośród wszystkich przeprowadzanych aukcji zdecydowanie najwięcej będzie projektów fotowoltaicznych i ich podaż ponownie w znaczącym stopniu przekroczy popyt. Jeśli chodzi o skuteczne konkurowanie fotowoltaiki z wiatrem w aukcji powyżej 1MW, to wydawałaby się, że będzie to trudne ze względu na fakt, że w polskich warunkach energetyka wiatrowa uznawana jest obecnie za najtańszą technologię OZE. Jednakże wyniki niedawnej aukcji w Niemczech, gdzie projekty fotowoltaiczne zdeklasowały wiatrowe, zgarniając całą pulę, pokazały, że również w Polsce nie można wykluczać scenariusza, w którym niektóre projekty PV o mocy powyżej 1MW uzyskają wsparcie kosztem projektów wiatrowych.

Jaki jest obecnie klimat inwestycyjny wokół fotowoltaiki w Polsce?

– Obserwujemy olbrzymie zainteresowanie sektorem fotowoltaiki w Polsce, zarówno ze strony gospodarstw domowych, rolników, MŚP, jak również dużych inwestorów polskich i zagranicznych, w tym koncernów energetycznych. Także państwowe koncerny energetyczne publicznie wyrażają zainteresowanie inwestowaniem w projekty fotowoltaiczne. Poza polskimi inwestorami, aktywnie na rynku projektów PV w Polsce działają podmioty z Hiszpanii, Litwy, Danii czy Korei Południowej.

Ostatnie wezwanie na akcje Polenergii, na zlecenie koncernu energetycznego PGE, pokazuje, że klimat inwestycyjny wokół energetyki odnawialnej w Polsce się ociepla i możemy oczekiwać dalszego wzrostu krajowego potencjału OZE w najbliższych latach.  

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Ksiądz |
I dobrze, bo nikt o zdrowym umyślę nie finansuje już górnictwa i elektrowni węglowych (czytaj parowozów energetycznych).
pv |
tylko trochę powoli się do tego zabierają, ale mamy nadzieję, że kolejne ruszą.

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...