Ta technologia ma zmniejszyć koszty produkcji modułów PV

Ta technologia ma zmniejszyć koszty produkcji modułów PV
Fot. Nines PV
REKLAMA

Irlandzka firma Nines PV zapowiada komercjalizację nowej, efektywniejszej kosztowo technologii produkcji wafli krzemowych, z których wytwarzane są ogniwa fotowoltaiczne. Zainteresował się nią europejski fundusz inwestujący w innowacyjne technologie w branży clean-tech InnoEnergy.

Nines PV opracowało innowacyjną technologię wytwarzania wafli krzemowych – podstawowego komponentu ogniw, z których produkowane są moduły fotowoltaiczne.

Irlandczycy zapewniają, że dzięki zastosowaniu ich technologii – określanej jako Atmospheric Dry Etching (ADE) – uda się znacząco ograniczyć koszty produkcji wafli, a więc i modułów PV. Ma to wynikać z pominięcia procesów i składników w obecnie stosowanych technologiach produkcji wafli krzemowych.

Technologia opracowana przez Irlandczyków ma pozwalać na produkcję wafli stosowanych w ogniwach typu mono- i polikrystalicznego, typu n lub p, z których można produkować również ogniwa w stosowanej już powszechnie technologii PERC. Dodatkową zaletą wafli wytworzonych w procesie ADE ma być wyjątkowo niska refleksyjność rzędu 2 proc.

W komercjalizacji technologii Nines PV mają pomóc pieniądze od europejskiego funduszu inwestującego w zielone technologie InnoEnergy, który wesprze irlandzki startup kwotą 3 mln euro.

Pierwszym producentem w przemyśle fotowoltaicznym, który ma skorzystać z nowej technologii, jest koreańska firma Hanwha Q-Cells – jeden z największych na świecie producentów ogniw i modułów PV.

Pilotażową linię z wykorzystaniem technologii ADE Koreańczycy mają uruchomić już w przyszłym roku w fabryce w mieście Thalheim w Niemczech, gdzie wcześniej moduły produkował przejęty przez nich niemiecki producent Q-Cells.

Nines PV i Hanwha Q-Cells miały już przetestować nową technologię we współpracy z niemieckim instytutem Fraunhofer ISE. Badania wykazały możliwość produkcji, z zastosowaniem procesu ADE, ogniw PERC o sprawności 20,3 proc. – o 0,2 pkt proc. lepszej niż najlepszy, referencyjny wynik uzyskany z wykorzystaniem dotychczas stosowanych procesów.

Wiadomo, że Koreańczycy chcą zastosować technologię ADE w procesie produkcji ogniw serii Q.AUNTUM, w których wykorzystują również innowacyjną technologię cięcia wafli krzemowych tzw. diamond wire.

W przygotowaniu przemysłowych linii produkcyjnych irlandzką firmę ma wesprzeć specjalizująca się w produkcji maszyn holenderska firma NTS.

Fundusz InnoEnergy inwestuje w europejskie startupy pracujące nad technologiami związanymi z niskoemisyjną gospodarką. Siedziba oddziału InnoEnergy Central Europe znajduje się w Krakowie i swoim zasięgiem obejmuje 24 kraje regionu.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Deuter |
https://www.sciencedaily.com/releases/2018/05/180524141608.htm O tym coś napiszcie
Tadeusz Żdanowicz |
Ludzie, zacznijcie wreszcie dbać o porządne przekłady. ADE to nie technologia produkcji "wafli" krzemowych a jedynie technologia obróbki powierzchni czyli teksturyzacji płytek (podłoży) krzemowych (NIE WAFLI !!!) po procesie cięcia, np. techniką diamod wire. Ma to zredukować nie "refleksyjność" (trochę refleksji przy tłumaczeniu) a współczynnik odbicia, czy też po prostu odbicie.

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...