Rekord fotowoltaiki w Niemczech. Byłaby to połowa energii wytworzonej w Polsce

Rekord fotowoltaiki w Niemczech. Byłaby to połowa energii wytworzonej w Polsce
Fot. Sunways
REKLAMA

W maju niemiecka fotowoltaika pobiła rekord miesięcznej produkcji energii. Jeśli mielibyśmy tyle elektrowni fotowoltaicznych co Niemcy, udział fotowoltaiki w polskim miksie energetycznym mógłby wynieść w ubiegłym miesiącu niemal 50 proc.

Niemieckie elektrownie fotowoltaiczne w ubiegłym miesiącu wytworzyły w sumie 6,45 TWh energii elektrycznej. Więcej w Niemczech wyprodukowały w tym czasie elektrownie na węgiel brunatny (10,27 TWh) oraz farmy wiatrowe (7,3 TWh). Mniej wyprodukowały natomiast elektrownie jądrowe (4,86 TWh), elektrownie na węgiel kamienny (4,41 TWh), elektrownie biomasowe (3,77 TWh), wodne (2,86 TWh) oraz elektrownie gazowe (1,4 TWh).

Oznacza to, że udział fotowoltaiki w niemieckim miksie wytwarzania wyniósł w ubiegłym miesiącu 15,5 proc., a udział wszystkich odnawialnych źródeł energii sięgnął 49,1 proc.

Fotowoltaika poprawiła też swój ubiegłoroczny wynik z maja 2017 r., kiedy z jej udziałem wytworzono 5,57 TWh energii elektrycznej, co oznaczało 12,6 proc. generacji energii ogółem w Niemczech.

Tymczasem w całym 2017 r. udział OZE w niemieckim miksie produkcji energii elektrycznej wyniósł 38,2 proc. W tym udział energetyki wiatrowej sięgnął 18,8 proc., biomasy 8,6 proc., fotowoltaiki 7 proc.,  a hydroenergetyki 3,8 proc.

W ubiegłym roku niemieckie elektrownie fotowoltaiczne wytworzyły w sumie 38,39 TWh energii elektrycznej. W roku 2016 z PV nasi sąsiedzi wyprodukowali 38,09 TWh, a w roku 2015 – 38,73 TWh.

Ile polskiego miksu wytwarzania energii elektrycznej pokryłaby generacja z fotowoltaiki, gdybyśmy mieli tyle elektrowni fotowoltaicznych, ile mają Niemcy?

Polskie Sieci Elektroenergetyczne nie przedstawiły jeszcze danych o produkcji energii w Polsce za maj, jednak porównując ubiegłomiesięczną generację z fotowoltaiki w Niemczech do danych o produkcji energii w naszym kraju w maju 2017 r. (13,03 TWh), produkcja z PV na poziomie 6,45 TWh oznaczałaby udział w polskim miksie energetycznym na poziomie  około 49,5 proc.

Jeśli natomiast zestawilibyśmy niemiecką produkcję z fotowoltaiki za rok 2017 (38,39 TWh) z wygenerowaną energią elektryczną w Polsce (165,8 TWh), taka ilość energii z fotowoltaiki oznaczałaby udział w krajowym miksie wytwarzania na poziomie 23,1 proc.

Ile mocy w elektrowniach fotowoltaicznych potrzeba, aby wyprodukować tyle energii?

Całkowity potencjał fotowoltaiki w Niemczech sięgnął na koniec kwietnia 43,78 GW.

W całym 2017 r. za naszą zachodnią granicą zrealizowano inwestycje w fotowoltaice na łączną moc 1,75 GW, a tylko w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2018 r. Niemcy zarejestrowali elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 0,8 GW.

Opublikowane ostatnio przez federalną agencję Bundesnetzagentur dane o rejestracji nowych systemów fotowoltaicznych za kwiecień potwierdzają ożywienie w inwestycjach na niemieckim rynku PV.

W kwietniu w Niemczech zarejestrowano systemy fotowoltaiczne o mocy 225 MW, co jest jak na razie najlepszym wynikiem w tym roku. Miesiąc wcześniej zarejestrowano 156,5 MW.

Dobry wynik za kwiecień był przede wszystkim efektem inwestycji w segmencie dachowych instalacji PV, których zarejestrowano 6411 na łączną moc 199 MW. Do tego zarejestrowano 27 naziemnych instalacji na łączną moc 24,4 MW – w tym 9 projektów jest realizowanych w systemie aukcyjnym, ale moc tylko dwóch z nich przekraczała 0,75 MW – czyli granicę, do której w niemieckim systemie wsparcia dla PV można realizować instalacje fotowoltaiczne bez konieczności konkurowania o wsparcie w aukcjach.

Wysokość taryf gwarantowanych dla uruchamianych obecnie dachowych systemów fotowoltaicznych w Niemczech od wielu miesięcy pozostaje niezmieniona (na skutek nieprzekroczenia poziomów instalowanych mocy określonych przez niemieckie władze) i wynosi – w zależności od wielkości instalacji – od 0,1061 EUR/kWh do 0,122 EUR/kWh. Dla pozostałych systemów taryfa wynosi 0,0844 EUR/kWh.

Natomiast w systemie tzw. sprzedaży bezpośredniej obejmującym elektrownie fotowoltaiczne o mocy ponad 100 kW gwarantowany przychód wynosi od 0,0844 EUR/kWh do 0,126 EUR/kWh.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (11)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MlaskaczWaflami |
44GW ja cię kręcę... A u nas ile tego będzie? Dobiliśmy do 0,25GW czy jeszcze nie?
MojaPV |
a gdyby babcia miała wąsy - to by dopiero było!
aa |
Polska to cały czas dziady i komuna i to głęboka !!!!!!!!!!!!!!!!!
aa |
Polska to cały czas dziady i komuna i to głęboka !!!!!!!!!!!!!!!!!
Zielona pyra |
To raczej pseudo katolicki nazistowski kaczyzm, a nie komuna
Aldebaran |
Za to w Beskidach sucho. Gorące lato w pełni. W potokach i w rzekach coraz mniej wody. Pomimo braku suszy rolniczej, jeśli nadal nie będzie opadów prawdopodobna staje się powtórka sierpnia 2015 r.
Kujawiak |
Susza już dawno by była, gdyby nie bardzo mokry poprzedni rok. Póki co nie ma co straszyć, ale jeśli czerwiec i lipiec będą suche, to będzie kolejna tragedia dla polskiej gospodarki
Dni TDM |
Tylko na dachach powinny być montowane, bo wpływa znów na ceny zywnosc, a dachy są niewykorzystane.
alladyn-solar-batt |
Zielona Pyra 100% trafne - w punkt
alladyn-solar-batt |
Do Aldebaran: masz rację, powtórka wielce prawdopodobna, choć teraz mają 900MW w systemie więcej niż w 2015 r + połączenie transgraniczne o przepływności bodaj kolejnych 980MW. Zapewne też PSE inaczej zaplanuje wyłączenia remontowe. Lecz może być ciężko mimo powyższych jako bezpośredni skutek zablokowania PV prosumenckich w 2015, 2016, 2017 r oraz poślizgu 2 letniego ze startem aukcji....W 2015 r niedobór 2450MW niemal powalił system......W tym roku może nie będzie także awarii w Temelinie, skąd mogą zassać co najmniej 1000MW
Ciekawy |
Skąd taka wiadomość ? Ma to jakieś potwierdzenie w faktach czy tylko jest frywolną twórczością pod szyldem Deutschland uber alles ?

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...