Rekord fotowoltaiki w Niemczech. Byłaby to połowa energii wytworzonej w Polsce

Rekord fotowoltaiki w Niemczech. Byłaby to połowa energii wytworzonej w Polsce
Fot. Sunways

W maju niemiecka fotowoltaika pobiła rekord miesięcznej produkcji energii. Jeśli mielibyśmy tyle elektrowni fotowoltaicznych co Niemcy, udział fotowoltaiki w polskim miksie energetycznym mógłby wynieść w ubiegłym miesiącu niemal 50 proc.

Niemieckie elektrownie fotowoltaiczne w ubiegłym miesiącu wytworzyły w sumie 6,45 TWh energii elektrycznej. Więcej w Niemczech wyprodukowały w tym czasie elektrownie na węgiel brunatny (10,27 TWh) oraz farmy wiatrowe (7,3 TWh). Mniej wyprodukowały natomiast elektrownie jądrowe (4,86 TWh), elektrownie na węgiel kamienny (4,41 TWh), elektrownie biomasowe (3,77 TWh), wodne (2,86 TWh) oraz elektrownie gazowe (1,4 TWh).

Oznacza to, że udział fotowoltaiki w niemieckim miksie wytwarzania wyniósł w ubiegłym miesiącu 15,5 proc., a udział wszystkich odnawialnych źródeł energii sięgnął 49,1 proc.

REKLAMA

Fotowoltaika poprawiła też swój ubiegłoroczny wynik z maja 2017 r., kiedy z jej udziałem wytworzono 5,57 TWh energii elektrycznej, co oznaczało 12,6 proc. generacji energii ogółem w Niemczech.

Tymczasem w całym 2017 r. udział OZE w niemieckim miksie produkcji energii elektrycznej wyniósł 38,2 proc. W tym udział energetyki wiatrowej sięgnął 18,8 proc., biomasy 8,6 proc., fotowoltaiki 7 proc.,  a hydroenergetyki 3,8 proc.

W ubiegłym roku niemieckie elektrownie fotowoltaiczne wytworzyły w sumie 38,39 TWh energii elektrycznej. W roku 2016 z PV nasi sąsiedzi wyprodukowali 38,09 TWh, a w roku 2015 – 38,73 TWh.

Ile polskiego miksu wytwarzania energii elektrycznej pokryłaby generacja z fotowoltaiki, gdybyśmy mieli tyle elektrowni fotowoltaicznych, ile mają Niemcy?

Polskie Sieci Elektroenergetyczne nie przedstawiły jeszcze danych o produkcji energii w Polsce za maj, jednak porównując ubiegłomiesięczną generację z fotowoltaiki w Niemczech do danych o produkcji energii w naszym kraju w maju 2017 r. (13,03 TWh), produkcja z PV na poziomie 6,45 TWh oznaczałaby udział w polskim miksie energetycznym na poziomie  około 49,5 proc.

Jeśli natomiast zestawilibyśmy niemiecką produkcję z fotowoltaiki za rok 2017 (38,39 TWh) z wygenerowaną energią elektryczną w Polsce (165,8 TWh), taka ilość energii z fotowoltaiki oznaczałaby udział w krajowym miksie wytwarzania na poziomie 23,1 proc.

REKLAMA

Ile mocy w elektrowniach fotowoltaicznych potrzeba, aby wyprodukować tyle energii?

Całkowity potencjał fotowoltaiki w Niemczech sięgnął na koniec kwietnia 43,78 GW.

W całym 2017 r. za naszą zachodnią granicą zrealizowano inwestycje w fotowoltaice na łączną moc 1,75 GW, a tylko w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2018 r. Niemcy zarejestrowali elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 0,8 GW.

Opublikowane ostatnio przez federalną agencję Bundesnetzagentur dane o rejestracji nowych systemów fotowoltaicznych za kwiecień potwierdzają ożywienie w inwestycjach na niemieckim rynku PV.

W kwietniu w Niemczech zarejestrowano systemy fotowoltaiczne o mocy 225 MW, co jest jak na razie najlepszym wynikiem w tym roku. Miesiąc wcześniej zarejestrowano 156,5 MW.

Dobry wynik za kwiecień był przede wszystkim efektem inwestycji w segmencie dachowych instalacji PV, których zarejestrowano 6411 na łączną moc 199 MW. Do tego zarejestrowano 27 naziemnych instalacji na łączną moc 24,4 MW – w tym 9 projektów jest realizowanych w systemie aukcyjnym, ale moc tylko dwóch z nich przekraczała 0,75 MW – czyli granicę, do której w niemieckim systemie wsparcia dla PV można realizować instalacje fotowoltaiczne bez konieczności konkurowania o wsparcie w aukcjach.

Wysokość taryf gwarantowanych dla uruchamianych obecnie dachowych systemów fotowoltaicznych w Niemczech od wielu miesięcy pozostaje niezmieniona (na skutek nieprzekroczenia poziomów instalowanych mocy określonych przez niemieckie władze) i wynosi – w zależności od wielkości instalacji – od 0,1061 EUR/kWh do 0,122 EUR/kWh. Dla pozostałych systemów taryfa wynosi 0,0844 EUR/kWh.

Natomiast w systemie tzw. sprzedaży bezpośredniej obejmującym elektrownie fotowoltaiczne o mocy ponad 100 kW gwarantowany przychód wynosi od 0,0844 EUR/kWh do 0,126 EUR/kWh.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.