Szwajcarzy opracowali moduł fotowoltaiczny o rekordowej mocy

Szwajcarzy opracowali moduł fotowoltaiczny o rekordowej mocy
Meyer Burger press
REKLAMA

Szwajcarski Meyer Burger, producent technologii, z  których korzystają producenci ogniw i modułów fotowoltaicznych, pochwalił się opracowaniem modułu fotowoltaicznego, którego moc znacznie przewyższa moce modułów dostępnych obecnie na rynku.

Meyer Burger poinformował o wyprodukowaniu, we współpracy z CEA INES, modułu fotowoltaicznego w wysokosprawnej technologii heterojunction (HJT), którego moc sięga aż 410 W.

Taki wynik osiągnięto na module złożonym z 72 ogniw HJT o przeciętnej sprawności 23,4 proc.

Moduł wyprodukowano w zakładzie w Thun z zastosowaniem przemysłowych linii produkcyjnych, w technologii SmartWire.

Wczoraj, w tym samym dniu, w którym podano informację o wyprodukowaniu modułu o rekordowej mocy, Szwajcarzy poinformowali o podpisaniu umowy z firmą Panasonic. W ramach zdobytego kontraktu dostarczą technologię SmartWire w celu zmodernizowania linii produkcyjnych, na których Japończycy produkują swoje wysokosprawne moduły fotowoltaiczne w autorskiej technologii HIT.  Instalacja urządzeń w fabryce Panasonica w Osace ma nastąpić jeszcze w tym kwartale.

Postęp w rozwoju modułów PV w technologii heterojunction notuje inny japoński producent Sharp, który w tym roku ogłosił osiągnięcie sprawności ogniwa fotowoltaicznego HJT na poziomie 25,09 proc. Obecnie dostępne w komercyjnej ofercie Sharp moduły fotowoltaiczne osiągają póki co sprawność ok. 20 proc.

W tym roku produkcję modułów o mocy sięgającej 400 W, z wykorzystaniem technologii od Meyer Burger, ma rozpocząć w fabryce na Sycylii spółka 3Sun z grupy włoskiego koncernu energetycznego Enel.

Plan na ten rok to osiągnięcie przeciętnych sprawności dwustronnych modułów rzędu 18 proc., a po uwzględnieniu technologii HJT, ich sprawność ma wzrosnąć w kolejnym roku do ok. 20 proc. W przyszłym roku maksymalna moc modułów, które powstaną na liniach produkcyjnych na Sycylii, ma sięgać 360 W, a rok później ma wzrosnąć do 395 MW.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (8)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
fd |
72 ogniw to nie 60 ogniw, taka sprawność nic wielkiego.
Andrej |
no właśnie ta sprawność to już coś najlepsze moduły LG mają sprawność na poziomie 21,5 % przy wymirach 1700x1000mm przy 60 ogniwach.
zwęglona zielona pyra |
Panowieeeeeee, matematyka ze szkoły podstawowej, ręce opadają
IXI |
Mam dziwne wrażenie, że ktoś tu miesza sprawność z mocą modułu. Już w trzecim akapicie jest podane, że mowa module złożonym z 72 ogniw HJT o przeciętnej sprawności 23,4 proc. Nie o sprawność tu zatem chodzi, a o moc panela. Ze znanych mi modułów, dostępnych w Polsce, jak na razie maksymalna moc przy standardowym rozmiarze to 327 Wp. Przy rozmiarze komercyjnych (1m x 2m) mamy moduły 360Wp. Artykuł nic nie mówi o wymiarach modułu PV ale moc 410 Wp jest wyraźnie większa od tych, które są aktualnie na rynku.
zwęglona zielona pyra |
Brawo IXI, brawo Ty
DF |
jak sie moduł złoży z 96 cell - moc będzię jeszcze większa, tylko po co? Życzę słabych wiatrów przy montażu modułów powyżej 1x1,6m. Takie żagle to chyba tylko psychiczny montuje. Bruk Bet takie ustrojstwo wypuścił na rynek i teraz są same problemy z montażem, nie biorąc pod uwagę już słabszej wystrzymałości takiego modułu na śnieg i ssanie wiatru.
ENRGY |
23,4 % sprawność ogniwa to bardzo przyzwoity wynik.
IXI |
@DF - Nie byłoby żadnego problemu z montażem, gdyby w Polsce nie oszczędzano na czym się da. Dwumetrowe panele obowiązkowo montuje się na trzech szynach. Ja na trzech szynach montuję nawet te "normalne" panele. Poza tym zawsze stawiam na dachu kratownicę z szyn. Rozwiązanie idealne, dające łatwość ewentualnej przebudowy w przyszłości, a większy prześwit od dachu, to lepsze chłodzenie. Ale w Polsce wszyscy oszczędzają, no to stosownie do tych oszczędności potem mają.

Giełda OZE

Wydzierżawię działkę ok 3 ha

Wydzierżawię działkę pod farmy fotowoltaiczne PV (ok 3 ha). Lokalizacja woj. Mazowieckie/Podlasie. czytaj dalej...

Pompa ciepła All in one 3-12,4 kW

Najciekawsza z naszej oferty pompa ciepła ,z racji na rozwiązanie techniczne Cena netto /sztuka 9 czytaj dalej...

Analiza opłacalności farm PV – 385 za 1 MWh w aukcji jesień 2018 – czy to się opłaca ?

Czy Wiesz jaki wpływ na opłacalność farmy fotowoltaicznej ma limit pomocy publicznej, czy cena 385 z czytaj dalej...

1 MW na gotowo od 650.000,00 € / 2.790.000,00 PLN

Z nasza firma budowa instalacji PV o mocy od 1MW kosztuje 650.000,00 €. Zapraszamy do wspolpracy : czytaj dalej...