W systemie aukcyjnym przybędą farmy PV o mocy 10 MW

W systemie aukcyjnym przybędą farmy PV o mocy 10 MW
Fot. Belectric
REKLAMA

To zasługa inwestycji realizowanych przez firmę Chatteris Investments, która jeszcze w tym miesiącu uruchomi oficjalnie farmy fotowoltaiczne, dla których zapewniła sobie wsparcie w postaci gwarancji sprzedaży energii po cenie zaoferowanej w dotychczasowych aukcjach dla OZE.

Jeszcze w tym miesiącu, w dniu 29 maja, firma Chatteris Investments uruchomi w gminie Dobrcz w województwie kujawsko-pomorskim farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 4 MW.

Dzień później, w dniu 30 maja, Chatteris Investments uruchomi farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 6 MW w pobliżu miejscowości Mierki w warmińsko-mazurskiej gminie Olsztynek.

Realizacja tych projektów to efekt zagwarantowania sobie wsparcia w przeprowadzonych dotychczas aukcjach dla nowych projektów odnawialnych źródeł energii o mocy do 1 MW.

Inwestor zwraca uwagę, że mimo, że są to jedne z większych w kraju inwestycji w fotowoltaikę, to sam proces budowy trwał zaledwie 6 miesiące, a instalacje zostały zrealizowane z dużym udziałem polskich komponentów.

Chatteris Investments jest związana z funduszem Enterprise Investors, najstarszą oraz jedną z największych firm private equity w Europie Środkowo-Wschodniej. Prezesem Chatteris Investments jest Wojciech Cetnarski, pełniący wcześniej m.in. funkcję prezesa Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.  

Po oddaniu do użytku farm fotowoltaicznych w gminach Dobrcz i Mierki, ich właścicielem zostanie teraz duńska firma Nordic Solar, która ma na koncie inwestycje w elektrownie fotowoltaiczne w Niemczech, Belgii, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Portugalii, a także we Włoszech.

Jak informował w ubiegłym miesiącu w odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl Urząd Regulacji Energetyki, od początku 2018 r. rozliczenia sprzedawanej energii w systemie aukcyjnym rozpoczęło wówczas 8 instalacji odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 5,349 MW, z czego 7 instalacji to elektrownie fotowoltaiczne, każda o mocy nieprzekraczającej 1 MW, których łączna moc wynosi 4,549 MW. Do systemu aukcyjnego weszła również  jedna elektrownia wiatrowa o mocy 0,8 MW.

Wcześniej, do połowy stycznia br., pracę w systemie aukcyjnym rozpoczęło 25 nowych instalacji, w tym 24 elektrownie fotowoltaiczne o jednostkowej mocy do 1 MW oraz jedna elektrownia wiatrowa o mocy do 1 MW.

Więcej o efektach dotychczas przeprowadzonych aukcji dla OZE w artykule: Kolejne instalacje OZE rozliczane w systemie aukcyjnym. Nie tylko farmy fotowoltaiczne.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
BUS |
Przecież aukcje były na instalacje do 1 MW. Czyli w rzeczywistości jest to co najmniej 10 osobnych instalacji z osobnymi wyprowadzeniami mocy i osobnymi miejscami przyłączenia w 2 miejscowościach. To chyba jakieś szaleństwo!? Czy ktoś mi powie jak uzyskać w małej wsi Mierki warunki przyłączenia w 6 osobnych punktach na 6 x 1 MW?
Wuj Dobra Rada |
Jeśli chcesz kiedyś zbudować 6 MW w PV w małej wiosce, to trzeba najpierw złożyć wniosek o warunki przyłączenia w odpowiednim dla danej wsi oddziale OSD. Proste?
wp |
Wuj Dobra Rada - przypominam, że obowiązkowym załącznikiem do wniosku o warunki przyłączenia jest decyzja o warunkach zabudowy. Plan, że "najpierw" składa się wniosek o WP nie ma prawa wypalić.
BUS |
Ale to jest przeciez chore, zeby tak przylaczac 6 x 1 MW domprawdopodobnie jednej linii w 6 roznych miejscach i szescioma osobnymi wyprowadzeniami mocy

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...