W systemie aukcyjnym przybędą farmy PV o mocy 10 MW

W systemie aukcyjnym przybędą farmy PV o mocy 10 MW
Fot. Belectric
REKLAMA

To zasługa inwestycji realizowanych przez firmę Chatteris Investments, która jeszcze w tym miesiącu uruchomi oficjalnie farmy fotowoltaiczne, dla których zapewniła sobie wsparcie w postaci gwarancji sprzedaży energii po cenie zaoferowanej w dotychczasowych aukcjach dla OZE.

Jeszcze w tym miesiącu, w dniu 29 maja, firma Chatteris Investments uruchomi w gminie Dobrcz w województwie kujawsko-pomorskim farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 4 MW.

Dzień później, w dniu 30 maja, Chatteris Investments uruchomi farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 6 MW w pobliżu miejscowości Mierki w warmińsko-mazurskiej gminie Olsztynek.

Realizacja tych projektów to efekt zagwarantowania sobie wsparcia w przeprowadzonych dotychczas aukcjach dla nowych projektów odnawialnych źródeł energii o mocy do 1 MW.

Inwestor zwraca uwagę, że mimo, że są to jedne z większych w kraju inwestycji w fotowoltaikę, to sam proces budowy trwał zaledwie 6 miesiące, a instalacje zostały zrealizowane z dużym udziałem polskich komponentów.

Chatteris Investments jest związana z funduszem Enterprise Investors, najstarszą oraz jedną z największych firm private equity w Europie Środkowo-Wschodniej. Prezesem Chatteris Investments jest Wojciech Cetnarski, pełniący wcześniej m.in. funkcję prezesa Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.  

Po oddaniu do użytku farm fotowoltaicznych w gminach Dobrcz i Mierki, ich właścicielem zostanie teraz duńska firma Nordic Solar, która ma na koncie inwestycje w elektrownie fotowoltaiczne w Niemczech, Belgii, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Portugalii, a także we Włoszech.

Jak informował w ubiegłym miesiącu w odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl Urząd Regulacji Energetyki, od początku 2018 r. rozliczenia sprzedawanej energii w systemie aukcyjnym rozpoczęło wówczas 8 instalacji odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 5,349 MW, z czego 7 instalacji to elektrownie fotowoltaiczne, każda o mocy nieprzekraczającej 1 MW, których łączna moc wynosi 4,549 MW. Do systemu aukcyjnego weszła również  jedna elektrownia wiatrowa o mocy 0,8 MW.

Wcześniej, do połowy stycznia br., pracę w systemie aukcyjnym rozpoczęło 25 nowych instalacji, w tym 24 elektrownie fotowoltaiczne o jednostkowej mocy do 1 MW oraz jedna elektrownia wiatrowa o mocy do 1 MW.

Więcej o efektach dotychczas przeprowadzonych aukcji dla OZE w artykule: Kolejne instalacje OZE rozliczane w systemie aukcyjnym. Nie tylko farmy fotowoltaiczne.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
BUS |
Przecież aukcje były na instalacje do 1 MW. Czyli w rzeczywistości jest to co najmniej 10 osobnych instalacji z osobnymi wyprowadzeniami mocy i osobnymi miejscami przyłączenia w 2 miejscowościach. To chyba jakieś szaleństwo!? Czy ktoś mi powie jak uzyskać w małej wsi Mierki warunki przyłączenia w 6 osobnych punktach na 6 x 1 MW?
Wuj Dobra Rada |
Jeśli chcesz kiedyś zbudować 6 MW w PV w małej wiosce, to trzeba najpierw złożyć wniosek o warunki przyłączenia w odpowiednim dla danej wsi oddziale OSD. Proste?
wp |
Wuj Dobra Rada - przypominam, że obowiązkowym załącznikiem do wniosku o warunki przyłączenia jest decyzja o warunkach zabudowy. Plan, że "najpierw" składa się wniosek o WP nie ma prawa wypalić.
BUS |
Ale to jest przeciez chore, zeby tak przylaczac 6 x 1 MW domprawdopodobnie jednej linii w 6 roznych miejscach i szescioma osobnymi wyprowadzeniami mocy

Giełda OZE

Sprzedam miejscówkę pod Vestasa V80

Sprzedam miejscówkę pod Vestasa V80. czytaj dalej...

Pozwolenie na budowę 2x Enercon e-53 - suwalskie

Witam Sprzedam projekt farmy wiatrowej o mocy 1,6MW, wraz z pozwoleniem na budowę. Dwie turbiny Ener czytaj dalej...

Sprzedam projekt pozwolenie na budowę turbiny wiatrowej 1MW

Sprzedam gotowy projekt,pozwolenie na budowę turbiny wiatrowej 1 MW wraz z przyłączem energetycznym. czytaj dalej...