Kryptowaluty mają napędzić fotowoltaikę w Mołdawii

Kryptowaluty mają napędzić fotowoltaikę w Mołdawii
Fot. Fraunhofer ISE
REKLAMA

Energia odnawialna może być antidotum na energetyczne problemy Mołdawii. Rozwiązaniem mają być projekty podobne do tego, który na uniwersytecie w stolicy tego kraju jest realizowany pod auspicjami agendy ONZ.

Mołdawia to jeden z najbardziej uzależnionych od importu energii europejskich krajów. Importuje około 75 proc. konsumowanej energii, a jej ceny w ostatnich 5 latach wzrosły o połowę.

Rozwiązaniem energetycznych problemów Mołdawii może być generacja bazująca na źródłach odnawialnych – i to finansowana w innowacyjny sposób – z powstającego rynku „solarnych” kryptowalut.

Dachowa instalacja fotowoltaiczna o mocy 1 MW na politechnice w Kiszyniowie zostanie sfinansowana dzięki projektowi realizowanemu przez SunExchange, wywodzącą się z RPA platformę handlu „solarnymi” kryptowalutami SolarCoin, które wdraża zajmujący się technologiami blockchain startup ElectricChain i które zostaną przekazane kiszyniowskiej uczelni w celu przeprowadzenia akcji crowdfundingowej.

Taki mechanizm według twórców tego schematu ma umożliwić finansowanie inwestycji we własne, odnawialne źródła energii w szkołach czy szpitalach. Może sprawdzić się zwłaszcza w krajach, które borykają się z problemami w dostępie do taniego finansowania.

Projekt jest realizowany przy współpracy z UNEP (United Nations Development Programme), agencją Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Elektrownia fotowoltaiczna na mołdawskim uniwersytecie zostanie uruchomiona już tego lata.

Cytowany przez Reutersa Dumitru Vasilescu z UNEP szacuje, że Mołdawia posiada około 10 tys. m2 dachów na publicznych budynkach, które można wykorzystać do montażu systemów fotowoltaicznych.

Vasilescu dodaje, że jeśli pilotaż realizowany na uniwersytecie w Kiszyniowie powiedzie się, taki model finansowania inwestycji w OZE zostanie rozszerzony na kraje regionu. Jego zdaniem ten mechanizm może „zrewolucjonizować rynek energetyki odnawialnej w Europie Wschodniej i Azji Środkowej".

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...