Polski producent innowacyjnych systemów PV idzie na giełdę

Polski producent innowacyjnych systemów PV idzie na giełdę
Fot. ML System
REKLAMA

Wczoraj Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny ML System, spółki technologicznej będącej liderem polskiego rynku fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV). Prospekt został sporządzony w związku z ofertą publiczną akcji i planowanym debiutem na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Korzystając z naszego fotowoltaicznego centrum badawczo-rozwojowego, tworzymy unikatowe produkty, oparte na autorskiej technologii. Jako pierwsi na świecie przeskalowaliśmy technologię ogniw drukowanych. Przyznano nam trzy patenty, a 13 wniosków czeka aktualnie na rozpatrzenie. Widzimy duży potencjał do dalszego, dynamicznego wzrostu, poprzez tworzenie nowych, innowacyjnych rozwiązań. Jesteśmy przekonani, że oferta publiczna
i wejście na giełdę umożliwią nam realizację naszych celów i wzrost wartości spółki
– komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

ML System deklaruje, że środki pozyskane na rynku kapitałowym przeznaczy na realizację innowacyjnych projektów, poszerzających ofertę produktową i rozwój technologii oraz rozwój działalności zagranicznej. Według spółki najbardziej perspektywiczne są rynki Europy Zachodniej, szczególnie Skandynawia. ML System zamierza również rozpocząć sprzedaż w Australii, gdzie pozyskał już partnera.

Działający na rynku od 2007 roku ML System to pionier w rozwoju technologii fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami – tzw. Building Integrated Photovoltaics (BIPV).

Co więcej, według raportu Global Building Integrated Photovoltaic Skylights Market 2017-2021, polska firma należy obecnie do grona pięciu kluczowych producentów BIPV na świecie.

W 2014 roku ML System zbudował jedną z pierwszych w kraju instalacji fotowoltaicznych BIPV. Na obiektach podrzeszowskiego lotniska w Jasionce zamontowano system solarny, którego moc nominalna wynosi niemal 450 kW i który powstał na powierzchni 2,5 tys. m2. Część paneli zintegrowano z elewacją budynków, wykonując z ich wykorzystaniem także specjalne, fotowoltaiczne żaluzje.

Z kolei w 2016 roki w Zaczerniu koło Rzeszowa ML System uruchomił zakład, w którym są produkowane cienkowarstwowe ogniwa fotowoltaiczne, do czego jest wykorzystywana technologia druku. Łączna powierzchnia zakładu produkcyjnego oraz centrum badawczo-rozwojowego spółki wynosi 9,3 tys. m2.

 Już sam fakt drukowania ogniw jest innowacją, ale innowacyjny jest też zastosowany przez nas sposób napełniania paneli elektrolitem i barwnikiem, skróciliśmy także czas i energochłonność produkcji i zredukowaliśmy odpady. Opatentowaliśmy także unikatowy skład chemiczny elektrolitu z barwnikiem, który umieszczamy w środku ogniwa. Po raz pierwszy wyprodukowane i zastosowane u nas zostały dwa urządzenia: to napełniarka elektrolitu i barwnika oraz wielkoformatowa drukarka. Te urządzenia stanowiły barierę technologiczną, która sprawiała, że świat nie poszedł jeszcze w drukowanie – zapewniał wówczas Dawid Cycoń, współwłaściciel ML System.

Aktualnie ML System zatrudnia ponad 120 osób, w tym 25 osób to kadra R&D, a wartość zrealizowanych oraz realizowanych przez spółkę inwestycji technologicznych wynosi 252 mln zł.

Szczególną pozycję w naszych celach emisyjnych stanowi projekt Quantum Glass, którego realizację planujemy zakończyć w 2020 r. Celem inwestycji jest wdrożenie do seryjnej produkcji innowacyjnego, transparentnego szkła fotowoltaicznego, z wykorzystaniem technologii kropek kwantowych. Uważamy, że dzięki temu rozwiązaniu zrewolucjonizujemy nie tylko branżę BIPV, ale również szkła. Łącznie na ten projekt zamierzamy wydać 38,8 mln zł, z czego zasadnicza część pochodzić będzie ze środków unijnych – informuje prezes ML System.

W 2017 r. spółka wypracowała 54,3 mln przychodów ze sprzedaży, 13,8 mln zł EBITDA oraz 6,1 mln zł zysku netto, co oznacza wzrost rok do roku odpowiednio o 57 proc., 79 proc., 184 proc. Portfel zamówień na 2018 r. ma wartość 113,3 mln zł.

Akcjonariuszami ML System są założyciele spółki, – Dawid Cycoń, prezes zarządu ML System i Edyta Stanek, przewodnicząca rady nadzorczej, którzy kontrolują po 45,8 proc. akcji oraz Newberg ML SPV (inwestor finansowy), który posiada 4,9 proc. akcji. Pozostali akcjonariusze dysponują 3,5 proc. akcji. Umową lock-up zostali objęci założyciele – przez 12 miesięcy od dnia przydziału akcji, a także Newberg ML SPV – do 31 grudnia 2018 r.

W pierwszej publicznej ofercie ML System chce pozyskać ok. 35 mln zł.  Cena maksymalna została ustalona na poziomie 29 zł za jedną akcję oferowaną, co oznacza, że łączna wartość oferty, uwzględniając akcje sprzedawane, może wynieść ok. 53 mln zł.

Oferującym i prowadzącym księgę popytu jest Vestor DM. Zapisy na akcje można składać w BM Alior Banku, DM BOŚ, DM mBanku oraz CDM Pekao. Pełna lista POK znajduje się na stronie internetowej emitenta oraz oferującego.

Zarząd spółki nie przewiduje wypłat dywidendy w 2018 r. W kolejnych latach, aż do zakończenia planu inwestycyjnego, czyli do 2020 r. ML System zakłada wypłatę dywidendy na poziomie ok. 20-25 proc. skonsolidowanego zysku netto. Po zakończeniu realizacji planu inwestycyjnego firma zamierza zwiększyć skalę wypłaty dywidendy, do poziomu co najmniej 50 proc. skonsolidowanego zysku netto.

Chcemy, aby beneficjentami wzrostu ML System stali się również nasi akcjonariusze. Wierzymy, że stabilna polityka dywidendowa pozwoli inwestorom traktować akcje naszej spółki jako długoterminową, trwałą lokatę kapitału – komentuje Dawid Cycoń.

Od kilkunastu lat dynamicznie się rozwijamy, zwiększając przychody, rentowność i portfel zamówień. Organiczny wzrost pozwolił nam w ciągu ok. dekady zbudować pozycję krajowego lidera w branży BIPV. Korzystając z możliwości naszego laboratorium, tj. fotowoltaicznego centrum badawczo-rozwojowego, tworzymy unikatowe produkty oparte na autorskiej technologii. Wierzymy, że oferta publiczna oraz debiut na GPW pomogą nam w realizacji celów strategicznych, co przyczyni się do wzrostu wartości spółki. Atutem oferty publicznej ML System jest fakt, że trudno na warszawskiej giełdzie odnaleźć firmę o podobnej charakterystyce biznesu. Będzie to więc doskonała okazja dla inwestorów do dywersyfikacji portfela o akcje unikalnej, technologicznej spółki, z ekspozycją na ciekawy i perspektywiczny rynek – dodaje prezes ML System.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (15)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Tchórz |
zamknąć firmę a w jej miejscu postawić kopalnię i elektrownie jądrową. Przecież górnicy muszą gdzieś pracować, a związkowcy muszą mieć kogo bronić
alladyn-solar-batt |
Uwaga; pytam całkiem na poważnie w związku cytatem ,,Z kolei w 2016 roki w Zaczerniu koło Rzeszowa ML System uruchomił zakład, w którym są produkowane cienkowarstwowe ogniwa fotowoltaiczne, do czego jest wykorzystywana technologia druku.'' - czy ktoś kupił, używa, jest zdolny podać charakterystyki prądowo-napięciowe owych ,,produkowanych'' pod Rzeszowem cienkowarstwowych ogniw....
alladyn-solar-batt |
Kiedy wejdziemy na stronę ,,http://mlsystem.pl/#'' i próbujemy skorzystać z zakładki ,,produkty'' - nic się nie otworzy. Czyżby ml System musiało pozyskć kasę z Giełdy, by stworzyć działającą stronę www....
analityk |
do alladyn-solar-batt spółka ML System produkuje moduły monokrystaliczne o mocy 345W, maksymalne napięcie 1000V na DC (cena 197 EUR) i moduły polikrystaliczne o mocy 320W, maksymalne napięcie 1000V na DC (cena 160 EUR). Dalsze parametry techniczne ilość ogniw 72, rozmiar ogniw 6'', ramka aluminiowa lub bezramkowa, waga 11-35kg, wymiary 992 na 1960mm. W karcie katalogowej podano też sprawności poszczególnych paneli monokrystalicznych: 280W=17,22%, 285W=17,59%, 290W=17,84% 340W=17,50% 345W=17,75% 350W=18,01% Sprawności modułów polikrystalicznych: 260W=16% 265W=16,3% 270W=16,61% 315W=16,21% 320W=16,47% 325W=16,72%
sol |
@analityk. Ale co z tymi produktami typu Building Integrated Photovoltaics (BIPV) ?. Bo to gadu gadu, a danych nie ma. Ale poza tym cieszy to, że produkcja i centrum R&D jest zlokalizowane w Polsce.
Expert |
To dobrze, że ta firma wydmuszka idzie na giełdę, która jest najlepszym miejscem dla wydmuszek!!!
Expert |
Odpowiadając moim przedmówcom tj. @alladyn-solar-batt i innym niezorientowanym. Firma ML to dziwaczny twór, który w zasadzie niczego nie tworzy. Wymyślili koncepcję jak wyciągnąć ogromne pieniądze z dotacji i te pieniądze wzięli no i to jest ich jak na razie jedyny sukces. Innych sukcesów nie będzie bo moduły DSSC jakie mieli produkować i zainstalować choćby w KPT w Kielcach nigdy nie powstali. Sporo pieniędzy zrobili także na nieuczciwym ustawianiu przetargów pod ich moduły "no frost" tutaj nie żartuję - tak je nazwali - to moduły, które oprócz tradycyjnych ogniw back-contact mają zalaminowane grzałki - totalna porażka bo grzałki w zimie zużywają znacznie więcej energii niż moduł produkuje w tym okresie roku, ale jest to jednocześnie idealny produkt pod przetargi bo nikt na świecie takiego nonsensownego produktu nie oferuje - zatem jako monopolista od razu przetarg mają wygrany. Szkoda, że zamiast firmy innowacyjnej mamy wydmuszkę - ale w taki nieuczciwy sposób tworzy się giełdowe wydmuszkowe giganty!!! Tak działa świat giełdy i wielkiego biznesu.
Kwak |
Nie grzałki tylko warstwę grzewczą która bardzo dobrze działa między innymi na przystankach
PiotrB |
EXPERT – ale obnażyłeś spółkę ML System, widać że jesteś z branży
PiotrB |
Natomiast jako inwestor giełdowy musze powiedzieć tak (zakładając, że to co piszesz jest prawdą), że to wymarzona spółka do inwestowani na naszym parkiecie. Czyli zgodnie z ideą im gorzej tym lepiej + dobry PR , kluczowe słowa zachęty tj.: nowe technologie, BiR, patenty , wyłączność - gwarantują kierunek UP na giełdzie a potem kiedy to pęknie nie możesz być już w tym momencie, pod żadnym pozorem udziałowcem tej spółki … hahahaha.
alladyn-solar-batt |
konstatuję zatem, że żadnych produktów cienkowarstwowych/nadrukowywanych nie ma- nie istnieją. Bo poli i mono to nie produkcja lecz konfekcjonowanie ...bez urazy....tak więc bajka o produkcji BIPV w Polsce to oszustwo
Olo |
Pamiętam kiedyś katastrofę giełdową na Zenerisie (branża biomasowa i biogazowa). Sprzedali akcje po prawie 20 zł mamiąc inwestorów swoimi możliwościami, a w bodajże 4 lata akcje zjechały poniżej 50 groszy...
alej |
Nic nie warte systemy z patentami na poziomie przedszkola, 5-10 razy droższe niż standard, wpychane projektantom, którzy później wpychają te rozwiązania pod przetargi. W międzyczasie PZP się zmieniło i projektantom zrobiło się ciepło, a większość tych instalacji została zmieniona na standardowe, konkurencyjne. To tyle z ostatniej historii tej firmy, faktycznie ostatni moment, żeby wejść na giełdę i coś spieniężyć.
IXI |
Dziwne, bo jak taki innowacyjny, to czemu na o nim nie słyszałem? I czemu większość Polaków kupuje panele zagraniczne, zamiast polskie?
doświadczony |
Firma ML System do porażka. Są koszmarnie niekompetentni. Jedyne, w czym są dobrzy, to w krasomówstwie. Piszę powyższe z doświadczenia koszmarnej współpracy z pracownikami tej firmy.

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...