IEO: do połowy 2019 r. nawet 280 MW fotowoltaiki w systemie aukcyjnym

IEO: do połowy 2019 r. nawet 280 MW fotowoltaiki w systemie aukcyjnym
Fot. BayWa
REKLAMA

Instytut Energetyki Odnawialnej szacuje, że dzięki dotychczas zorganizowanym aukcjom dla OZE w tym roku w Polsce mogą powstać farmy fotowoltaiczne o mocy około 50 MW. Moc instalacji uruchomionych w przyszłym roku powinna być kilkukrotnie wyższa.

Instytut Energetyki Odnawialnej przypomina, że pierwsze aukcje w ramach ustawy o odnawialnych źródłach energii wystartowały pod koniec grudnia 2016 r., a druga aukcja OZE odbyła się w czerwcu 2017 r. Łącznie w pierwszej aukcji – dla nowych instalacji fotowoltaicznych (PV) i wiatrowych o mocy poniżej 1 MW – wygrały 84 oferty, a w drugiej aukcji aż 352.

Z monitoringu rynku prowadzonego przez IEO wynika, że dotąd łącznie uruchomiono w systemie aukcyjnym ok. 40 elektrowni fotowoltaicznych, w tym w ramach pierwszej aukcji uruchomiono ok. 20 instalacji o łącznej mocy ok. 19 MW, a w ramach drugiej aukcji również ok. 20 instalacji o łącznej mocy ok. 8 MW. W większości mają być to małe instalacje o mocy poniżej 0,5 MW.

Instytut szacuje, że do końca 2018 roku powinny jeszcze powstać elektrownie fotowoltaiczne o mocy ok. 50 MW, zaś do połowy 2019 r. powinno przybyć nawet 280 MW.

Biorąc pod uwagę szacowaną wielkość wolumenów w zaproponowanym przez rząd projekcie nowelizacji ustawy o OZE w nowym koszyku aukcyjnym dedykowanym farmom fotowoltaicznym i wiatrowym, w efekcie tegorocznych (prawdopodobnie III kwartał) aukcji na energię z OZE zainstalowanych może być 750 MW nowych mocy w instalacjach fotowoltaicznych. Skumulowana moc w systemach fotowoltaicznych może przekroczyć 1,2 GW na koniec 2020 roku. Należy zauważyć, że byłby to bardzo duży skok dla branży fotowoltaicznej, tym bardziej, że obecnie według Urzędu Regulacji Energetyki moc w systemach PV wynosi ok. 108 MW, nie licząc mikroinstalacji – zakłada IEO.

Instytut zaznacza przy tym, że inwestycje w projekty fotowoltaiczne w systemie aukcyjnym mogą napotkać problem ze zdobyciem finansowania. – Banki dostrzegają mankamenty otoczenia prawnego, w jakim funkcjonuje energetyka odnawialna. Są to brak szerszej perspektywy (rzędu 25 lat) w polityce państwa, doraźne i nie zawsze przemyślane regulacje oraz niestabilność prawa i narastająca niepewność legislacyjna. Rodzi to określone ryzyka i ma wpływ na dostępność do finansowania bankowego na nowe projekty (zwłaszcza dla mniejszych, krajowych inwestorów) oraz na skalę rozwoju inwestycji i koszty wykorzystania OZE – komentuje IEO.

Szczegółowe informacje na temat aktualnego stanu rynku fotowoltaicznego w Polsce IEO przedstawi w raporcie „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2018”. Patronem medialnym raportu jest portal Gramwzielone.pl.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Krzysiek |
Gratuluje wam Polscy - 280MW tyle PV to niemcy robią w mięsiąc...
pv |
artykul nie jest poparty faktami. w tym momencie w systemie aukcyjnym buduje sie 100 MWp + takze pisanie o 50 MW0 jest bzdura oparta na siedzeniu za biurkiem.

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...