IEO: do połowy 2019 r. nawet 280 MW fotowoltaiki w systemie aukcyjnym

IEO: do połowy 2019 r. nawet 280 MW fotowoltaiki w systemie aukcyjnym
Fot. BayWa
REKLAMA

Instytut Energetyki Odnawialnej szacuje, że dzięki dotychczas zorganizowanym aukcjom dla OZE w tym roku w Polsce mogą powstać farmy fotowoltaiczne o mocy około 50 MW. Moc instalacji uruchomionych w przyszłym roku powinna być kilkukrotnie wyższa.

Instytut Energetyki Odnawialnej przypomina, że pierwsze aukcje w ramach ustawy o odnawialnych źródłach energii wystartowały pod koniec grudnia 2016 r., a druga aukcja OZE odbyła się w czerwcu 2017 r. Łącznie w pierwszej aukcji – dla nowych instalacji fotowoltaicznych (PV) i wiatrowych o mocy poniżej 1 MW – wygrały 84 oferty, a w drugiej aukcji aż 352.

Z monitoringu rynku prowadzonego przez IEO wynika, że dotąd łącznie uruchomiono w systemie aukcyjnym ok. 40 elektrowni fotowoltaicznych, w tym w ramach pierwszej aukcji uruchomiono ok. 20 instalacji o łącznej mocy ok. 19 MW, a w ramach drugiej aukcji również ok. 20 instalacji o łącznej mocy ok. 8 MW. W większości mają być to małe instalacje o mocy poniżej 0,5 MW.

Instytut szacuje, że do końca 2018 roku powinny jeszcze powstać elektrownie fotowoltaiczne o mocy ok. 50 MW, zaś do połowy 2019 r. powinno przybyć nawet 280 MW.

Biorąc pod uwagę szacowaną wielkość wolumenów w zaproponowanym przez rząd projekcie nowelizacji ustawy o OZE w nowym koszyku aukcyjnym dedykowanym farmom fotowoltaicznym i wiatrowym, w efekcie tegorocznych (prawdopodobnie III kwartał) aukcji na energię z OZE zainstalowanych może być 750 MW nowych mocy w instalacjach fotowoltaicznych. Skumulowana moc w systemach fotowoltaicznych może przekroczyć 1,2 GW na koniec 2020 roku. Należy zauważyć, że byłby to bardzo duży skok dla branży fotowoltaicznej, tym bardziej, że obecnie według Urzędu Regulacji Energetyki moc w systemach PV wynosi ok. 108 MW, nie licząc mikroinstalacji – zakłada IEO.

Instytut zaznacza przy tym, że inwestycje w projekty fotowoltaiczne w systemie aukcyjnym mogą napotkać problem ze zdobyciem finansowania. – Banki dostrzegają mankamenty otoczenia prawnego, w jakim funkcjonuje energetyka odnawialna. Są to brak szerszej perspektywy (rzędu 25 lat) w polityce państwa, doraźne i nie zawsze przemyślane regulacje oraz niestabilność prawa i narastająca niepewność legislacyjna. Rodzi to określone ryzyka i ma wpływ na dostępność do finansowania bankowego na nowe projekty (zwłaszcza dla mniejszych, krajowych inwestorów) oraz na skalę rozwoju inwestycji i koszty wykorzystania OZE – komentuje IEO.

Szczegółowe informacje na temat aktualnego stanu rynku fotowoltaicznego w Polsce IEO przedstawi w raporcie „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2018”. Patronem medialnym raportu jest portal Gramwzielone.pl.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Krzysiek |
Gratuluje wam Polscy - 280MW tyle PV to niemcy robią w mięsiąc...
pv |
artykul nie jest poparty faktami. w tym momencie w systemie aukcyjnym buduje sie 100 MWp + takze pisanie o 50 MW0 jest bzdura oparta na siedzeniu za biurkiem.

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...