SMA zwiększył sprzedaż falowników

SMA zwiększył sprzedaż falowników
Fot. SMA
REKLAMA

Posiadający swoje linie produkcyjne m.in. w Polsce niemiecki producent falowników fotowoltaicznych pochwalił się dobrymi wynikami finansowymi, które wypracował w pierwszym kwartale 2018 r.

W tym okresie SMA sprzedał falowniki o łącznej mocy 1,8 GW wobec sprzedaży 1,7 GW odnotowanej w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wartość zamówień niemieckiej firmy wzrosła do 647,3 mln euro.

W I kwartale 2018 r. niemiecka firma wypracowała – według wstępnych szacunków – przychody rzędu 182,5 mln euro wobec wyniku 173,2 mln euro odnotowanego w I kwartale 2017 r. Jej zysk w ujęciu EBITDA wzrósł rok do roku z 15,9 mln euro do 17,5 mln euro.

SMA podkreśla, że jej wynik za I kwartał br. jest tym lepszy, w porównaniu do danych za analogiczny kwartał 2017 r., że w tamtym wyniku uwzględniono przychody ze sprzedaży spółki SMA Railway Technology GmbH, które miały wynieść kilka milionów euro.

Poprawę wyników SMA tłumaczy większą aktywnością na rynkach EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) oraz w regionie Azji i Pacyfiku.

W komentarzu do wyników za ostatni kwartał CEO firmy Pierre-Pascal Urbon podkreśla, że coraz większą częścią jej biznesu stają się usługi, w tym rozwijane na bazie „chmury”.

W tegorocznym wyniku EBTIDA firma z Niestetal ma uwzględnić wydatki związane z rozwojem działu cyfrowego w wysokości 10 mln euro.

W całym 2018 roku SMA chce wypracować przychody rzędu 900-1000 mln euro, osiągając wynik EBITDA na poziomie 90-110 mln euro.

W 2017 roku SMA sprzedał produkty odpowiadające potencjałowi 8,5 GW, czyli o 0,3 GW większym niż w roku 2016. Mimo to zmniejszył przychody – z 946,7 mln euro w roku 2016 do 891 mln euro. W ślad za spadkiem przychodów zmalała EBITDA, sięgając w ub.r. 97,3 mln euro wobec 141,5 mln euro w roku 2016.

Niemiecka firma praktycznie od początku rozwoju globalnego rynku fotowoltaicznego była największym na świecie dostawcą falowników fotowoltaicznych. W ostatnich rankingach największych producentów tych urządzeń zaczyna jednak ustępować miejsca firmom z Chin – Huawei i Sungrow.

SMA zatrudnia na całym świecie ponad 3 tys. pracowników, tymczasem jeszcze na początku obecnej dekady zatrudniał ponad 6,5 tys. osób.

W 2011 r. niemiecka firma przejęła mającą siedzibę w Zabierzowie k. Krakowa firmę DTW –  zatrudniającego wówczas ponad 500 osób polskiego producenta urządzeń dla energetyki.

Obecnie polski dział SMA funkcjonuje w ramach spółki SMA Magnetics Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo produkuje elementy indukcyjne, począwszy od elementów pomiarowych, takich jak przekładniki, po takie rozwiązania jak transformatory i dławiki, często występujące jako złożone bloki indukcyjne zawierające kompleksowe rozwiązania dla przekształtników energoelektronicznych.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Dawid |
W polsce dla SMA Magnetics pracuje ok 600 osób, w Zabierzowie pod samym Krakowem.
Felek |
A i tak polaków nie stać na falowniki SMA, mimo iż części do nich są produkowane w polsce, to jest naśmieszniejsze w tym wszytskim.

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...