PV po raz pierwszy największym źródłem w brytyjskim miksie energii

PV po raz pierwszy największym źródłem w brytyjskim miksie energii
Fot. innogy
REKLAMA

Wielka Brytania była w ostatnich latach najszybciej rozwijającym się w Europie rynkiem fotowoltaicznym. Skutki tego można było zaobserwować w brytyjskim miksie energetycznym w ostatnią niedzielę.

W 2017 r. udział odnawialnych źródeł energii w brytyjskim miksie wytwarzania energii elektrycznej wzrósł do 29,4 proc. w stosunku do 22 proc. odnotowanych w roku 2016.

Potencjał odnawialnych źródeł energii w Wielkiej Brytanii wzrósł w 2017 roku o 4,8 GW, osiągając poziom 40,5 GW, w tym moc wiatraków na lądzie i elektrowni fotowoltaicznych wynosiła niemal po 13 GW.

Póki co dominującym OZE w brytyjskim miksie wytwarzania pozostają elektrownie wiatrowe, a udział PV w skali roku jest na razie marginalny. Swoje możliwości brytyjska fotowoltaika pokazała jednak w ostatnią niedzielę, kiedy o godzinie 14 moc pracujących na Wyspach elektrowni fotowoltaicznych wzrosła do 8,728 GW.

O ile z większą mocą instalacje fotowoltaiczne w Wielkiej Brytanii pracowały już przed rokiem, w dniu 26 maja 2017 r., osiągając wówczas 8,91 GW, jednak w ostatnią niedzielę brytyjska fotowoltaika po raz pierwszy w historii osiągnęła największy udział w krajowym miksie wytwarzania (26,9 proc.). Nieco mniejszy udział miała tradycyjnie dominująca na Wyspach energetyka gazowa.

W tym samym czasie produkcja energii z elektrowni węglowych była zerowa – podobnie jak wcześniej w ubiegłym miesiącu, gdy brytyjska energetyka funkcjonowała bez węgla nieprzerwanie przez 55 godzin.

Ostatnio inwestycje na brytyjskim rynku fotowoltaicznym zwolniły wraz z obcięciem subsydiów. Brytyjski sektor solarny pokazuje jednak, że zaczyna sobie radzić na rynku w erze bez dopłat, a motorem rozwoju staje się – w przypadku małych instalacji PV możliwość generowania oszczędności na zakupie energii z sieci dzięki własnej produkcji, a w przypadku dużych elektrowni PV – umowy PPA zawierane na rynku z przedsiębiorstwami chcącymi zabezpieczyć sobie dostawy energii po stałych cenach, a jednocześnie zwiększyć udział OZE w swoich miksach energetycznych.

Bloomberg prognozuje, że do 2021 r. moc elektrowni fotowoltaicznych wzrośnie do około 16 GW, czyli o ok. 3 GW,  a w roku 2023 osiągnie poziom 18 GW.

Jak ocenia przy tym Bloomberg, różnica w dostarczanej do systemu energetycznego mocy pracujących w słoneczne dni elektrowni fotowoltaicznych, porównując ich potencjał z roku 2013 z prognozowanym na rok 2021, będzie porównywalna do mocy, którą obecnie mogą dostarczać wszystkie brytyjskie elektrownie jądrowe.


Powyższy wykres obrazuje prognozowany przez Drax trend powodowanego przez generację z PV, spadającego zapotrzebowania na energię z centralnego systemu energetycznego w porze dziennej dla 10 najbardziej słonecznych dni w roku (dane w GW). Źródło: Drax Electric Insights / Bloomberg.

Taki trend potwierdził zresztą ostatnio brytyjski operator systemu elektroenergetycznego National Grid, informując o potencjalnych skutkach rosnącej generacji energii ze źródeł odnawialnych, z którymi może mieć do czynienia w tym roku brytyjski system energetyczny,

Brytyjski OSP zasygnalizował, że na skutek dużej podaży energii z OZE i niższego popytu na energię z centralnego systemu przesyłowego latem może narzucić ograniczenia w produkcji energii z konwencjonalnych elektrowni.

National Grid podkreślił przy tym, że praca brytyjskich elektrowni fotowoltaicznych może w określonych dniach wpływać na przesunięcie w okresie letnim minimalnego zapotrzebowania w krajowym systemie energetycznym z pory nocnej na porę dzienną. Pierwszy taki przypadek wydarzył się na Wyspach w kwietniu ubiegłego roku, a National Grid zapowiada, że podobne sytuacje będą mieć miejsce częściej. Więcej na ten temat w artykule: Tak OZE zmniejszają na Wyspach popyt na energię z dużych elektrowni.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...