Na Ukrainie przybyło prosumentów. Ile zarobią na sprzedaży nadwyżek energii?

Na Ukrainie przybyło prosumentów. Ile zarobią na sprzedaży nadwyżek energii?
Instalacja fotowoltaiczna w szkole w Żukowie. Fot. ABB
REKLAMA

Ukraińska rządowa agencja SAEE, zajmująca się promocją efektywności energetycznej, poinformowała o wzroście liczby ukraińskich gospodarstw domowych, które same produkują energię. SAEE podała też, ile ukraińscy prosumenci mogą zarobić na oddawaniu do sieci nadwyżek energii.

W pierwszym kwartale 2018 roku na Ukrainie pojawiły się 543 nowe instalacje fotowoltaiczne należące do gospodarstw domowych, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku zainstalowano około 200 domowych systemów PV.

SAEE szacuje, że na koniec I kwartału br. na Ukrainie działały 3553 domowe instalacje fotowoltaiczne, których łączna moc wynosiła 63 MW.

Zgodnie z regulacjami wprowadzonymi w czerwcu 2015 roku prosumenckimi preferencjami w zakresie produkcji i sprzedaży energii do sieci mogą zostać objęte instalacje OZE o mocy nieprzekraczającej 30 kW.

Jedną z przysługujących ukraińskim prosumentom preferencji jest możliwość sprzedaży nadwyżek energii po stawce powiązanej z kursem euro. Taki mechanizm – jak podkreśla SAEE – ma zdjąć z inwestorów ryzyko związane z kursem walutowym.  

SAEE wylicza, że sprzedaż nadwyżek energii z domowych instalacji OZE o mocy do 30 kW może odbywać się po stawce 0,189 EUR/kWh, czyli za ok. 0,8 PLN/kWh, a w skali miesiąca generowane na takiej produkcji przychody miałyby sięgać – według SAEE – nawet 20-25 tys. UAH, czyli około 2,7-3,4 tys. PLN.

Na koniec pierwszego kwartału 2018 r. potencjał odnawialnych źródeł energii na Ukrainie wzrósł do 1534 MW, z czego 841 MW to moce zainstalowane w fotowoltaice.

W 2017 roku na Ukrainie powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 211 MW, a całkowity potencjał PV w tym kraju sięgnął 741 MW. Obecnie oddawane do użytku na Ukrainie większe elektrownie fotowoltaiczne obejmuje system taryf gwarantowanych. W tym przypadku sprzedaż energii odbywa się po stawce 0,1502 EUR/kWh, czyli około 0,6 PLN/kWh.

W ubiegłym roku potencjał odnawialnych źródeł energii na Ukrainie zwiększył się w sumie o 257 MW. Oprócz elektrowni PV o mocy 211 MW podłączono do sieci elektrownie wiatrowe o mocy 27 MW, biogazownie o mocy 14 MW oraz elektrownie wodne o mocy 5 MW.

W 2017 roku rząd w Kijowie zdecydował o przyjęciu w perspektywie 2035 r. celu 25-procentowego udziału OZE w krajowym miksie energetycznym, przy czym do tej wartości nie wliczono generacji z elektrowni wodnych, które mają dołożyć 13 proc.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
obserwator |
montaz profila na krotszym boku na zdjeciu ? gratuluje
Genwar |
@obserwator. Montaż modułu na krótszym boku jest dopuszczalny o ile odległość klemy od rogu modułu nie przekracza 15 cm. Podaj e-mail to Ci podeślę instrukcję montażu modułów.
Deuter |
PKB n Ukrainie to 2600$. Pięc razy mniej niz w Polsce i piętnaście razy mniej niż w Niemczech. Prąd też pięć razy tańszy. Nawet nie chcę myśleć ile kosztują panele PV i inwertery dla przeciętnego Ukraińca (a płaci się za nie w dolarach i każdego kosztuja tyle samo). I jaka by była rentowność fotowoltaiki bez systemu dopłat . I skąd oni biorą pieniądze na te dopłaty jeśli przeciętna emerytura wynosiła nie tak dawno (teraz nie wiem ze względu na zmieniający sie kurs hrywny) 150zł. Robienie tam w takie sposób reformy energetyki jest po prostu NIEMORALNE. Niech oni inwestują w termomodernizację wykorzystując własne komponenty jak styropian czy siłę roboczą
woytek |
Właśnie wróciłem z Ukrainy- biedny kraj a prosumentom płacą 0,6zł za kWh...Polska to jednak dziwny kraj!

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...