Na Ukrainie przybyło prosumentów. Ile zarobią na sprzedaży nadwyżek energii?

Na Ukrainie przybyło prosumentów. Ile zarobią na sprzedaży nadwyżek energii?
Instalacja fotowoltaiczna w szkole w Żukowie. Fot. ABB
REKLAMA

Ukraińska rządowa agencja SAEE, zajmująca się promocją efektywności energetycznej, poinformowała o wzroście liczby ukraińskich gospodarstw domowych, które same produkują energię. SAEE podała też, ile ukraińscy prosumenci mogą zarobić na oddawaniu do sieci nadwyżek energii.

W pierwszym kwartale 2018 roku na Ukrainie pojawiły się 543 nowe instalacje fotowoltaiczne należące do gospodarstw domowych, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku zainstalowano około 200 domowych systemów PV.

SAEE szacuje, że na koniec I kwartału br. na Ukrainie działały 3553 domowe instalacje fotowoltaiczne, których łączna moc wynosiła 63 MW.

Zgodnie z regulacjami wprowadzonymi w czerwcu 2015 roku prosumenckimi preferencjami w zakresie produkcji i sprzedaży energii do sieci mogą zostać objęte instalacje OZE o mocy nieprzekraczającej 30 kW.

Jedną z przysługujących ukraińskim prosumentom preferencji jest możliwość sprzedaży nadwyżek energii po stawce powiązanej z kursem euro. Taki mechanizm – jak podkreśla SAEE – ma zdjąć z inwestorów ryzyko związane z kursem walutowym.  

SAEE wylicza, że sprzedaż nadwyżek energii z domowych instalacji OZE o mocy do 30 kW może odbywać się po stawce 0,189 EUR/kWh, czyli za ok. 0,8 PLN/kWh, a w skali miesiąca generowane na takiej produkcji przychody miałyby sięgać – według SAEE – nawet 20-25 tys. UAH, czyli około 2,7-3,4 tys. PLN.

Na koniec pierwszego kwartału 2018 r. potencjał odnawialnych źródeł energii na Ukrainie wzrósł do 1534 MW, z czego 841 MW to moce zainstalowane w fotowoltaice.

W 2017 roku na Ukrainie powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 211 MW, a całkowity potencjał PV w tym kraju sięgnął 741 MW. Obecnie oddawane do użytku na Ukrainie większe elektrownie fotowoltaiczne obejmuje system taryf gwarantowanych. W tym przypadku sprzedaż energii odbywa się po stawce 0,1502 EUR/kWh, czyli około 0,6 PLN/kWh.

W ubiegłym roku potencjał odnawialnych źródeł energii na Ukrainie zwiększył się w sumie o 257 MW. Oprócz elektrowni PV o mocy 211 MW podłączono do sieci elektrownie wiatrowe o mocy 27 MW, biogazownie o mocy 14 MW oraz elektrownie wodne o mocy 5 MW.

W 2017 roku rząd w Kijowie zdecydował o przyjęciu w perspektywie 2035 r. celu 25-procentowego udziału OZE w krajowym miksie energetycznym, przy czym do tej wartości nie wliczono generacji z elektrowni wodnych, które mają dołożyć 13 proc.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
obserwator |
montaz profila na krotszym boku na zdjeciu ? gratuluje
Genwar |
@obserwator. Montaż modułu na krótszym boku jest dopuszczalny o ile odległość klemy od rogu modułu nie przekracza 15 cm. Podaj e-mail to Ci podeślę instrukcję montażu modułów.
Deuter |
PKB n Ukrainie to 2600$. Pięc razy mniej niz w Polsce i piętnaście razy mniej niż w Niemczech. Prąd też pięć razy tańszy. Nawet nie chcę myśleć ile kosztują panele PV i inwertery dla przeciętnego Ukraińca (a płaci się za nie w dolarach i każdego kosztuja tyle samo). I jaka by była rentowność fotowoltaiki bez systemu dopłat . I skąd oni biorą pieniądze na te dopłaty jeśli przeciętna emerytura wynosiła nie tak dawno (teraz nie wiem ze względu na zmieniający sie kurs hrywny) 150zł. Robienie tam w takie sposób reformy energetyki jest po prostu NIEMORALNE. Niech oni inwestują w termomodernizację wykorzystując własne komponenty jak styropian czy siłę roboczą
woytek |
Właśnie wróciłem z Ukrainy- biedny kraj a prosumentom płacą 0,6zł za kWh...Polska to jednak dziwny kraj!

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...