SolarEdge wchodzi w wirtualne elektrownie

SolarEdge wchodzi w wirtualne elektrownie
Fot. SolarEdge
REKLAMA

Izraelska firma, która wyspecjalizowała się w produkcji elektroniki stosowanej w fotowoltaice, kontynuuje swoją ofensywę produktową. Teraz SolarEdge zaoferuje zarządzanie pracą wirtualnych elektrowni, na które złożą się rozproszone elektrownie fotowoltaiczne i małe magazyny energii.

– Stary model rynku energetycznego bazujący na centralnych elektrowniach już teraz staje się przestarzały i nieefektywny – zapewnia SolarEdge.

Jaka jest alternatywa? To rozproszona energetyka bazująca na źródłach odnawialnych, magazynach energii i zdalnym zarządzaniu.

SolarEdge ma zapewniać bazujące na chmurze zarządzanie sieciami rozproszonych elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii, oferując agregację i raportowanie danych w ramach tworzonych w ten sposób wirtualnych elektrowni.

Jak wskazuje izraelska firma, korzyścią z wdrażania wirtualnych, rozproszonych elektrowni bazujących na fotowoltaice i magazynach energii może być możliwość zarabiania przez gospodarstwa domowe na sprzedaży nadwyżek zmagazynowanej energii w okresach szczytowego zapotrzebowania.

Wraz z ewolucją od modelu taryf gwarantowanych do net-meteringu i finalnie do autokonsumpcji, usługi sieciowe dadzą właścicielom domów możliwość optymalizacji autokonsumpcji i skorzystania z zaawansowanych taryf time-of-use jako dodatkowego źródła przychodów – zapewnia SolarEdge.

Skorzystać mają również operatorzy sieci, w razie potrzeby zdalnie redukując ewentualny niedobór energii w sieci poprzez automatyczne rozładowywanie magazynów energii, a także ładując je w przypadku rosnącej podaży energii w sieci.

W ten sposób uzyskiwana jest ponadto zdolność automatycznego i błyskawicznego wykorzystania rozproszonych magazynów energii do stabilizowania częstotliwości sieci i utrzymywania bezpieczeństwa energetycznego.

Beneficjentem takiego mechanizmu mają być w końcu koncerny energetyczne. Wdrożenie zdecentralizowanego modelu rozproszonych źródeł energii ograniczy bowiem konieczność ogromnych inwestycji w nowe źródła wytwórcze i rozbudowę sieci energetycznej.  
 

red. gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją.

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją. Zainteresowani sprzedażą proszę pod czytaj dalej...

Firma poszukuje działek pod projekty PV

Firma KRD Global Group poszukuje działek do wydzierżawienia pod projekty fotowoltaiczne w całej Pols czytaj dalej...

V80/ 2 MW

Vestasy V-80, 2MW, sprzedamy czytaj dalej...

Micon 500+600kW+750kW

Micony 500, 600kW, DeWind 500kW, Wind World 750kW, do sprzedazy i demontazu do stycznia 2019 czytaj dalej...