SolarEdge wchodzi w wirtualne elektrownie

SolarEdge wchodzi w wirtualne elektrownie
Fot. SolarEdge
REKLAMA

Izraelska firma, która wyspecjalizowała się w produkcji elektroniki stosowanej w fotowoltaice, kontynuuje swoją ofensywę produktową. Teraz SolarEdge zaoferuje zarządzanie pracą wirtualnych elektrowni, na które złożą się rozproszone elektrownie fotowoltaiczne i małe magazyny energii.

– Stary model rynku energetycznego bazujący na centralnych elektrowniach już teraz staje się przestarzały i nieefektywny – zapewnia SolarEdge.

Jaka jest alternatywa? To rozproszona energetyka bazująca na źródłach odnawialnych, magazynach energii i zdalnym zarządzaniu.

SolarEdge ma zapewniać bazujące na chmurze zarządzanie sieciami rozproszonych elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii, oferując agregację i raportowanie danych w ramach tworzonych w ten sposób wirtualnych elektrowni.

Jak wskazuje izraelska firma, korzyścią z wdrażania wirtualnych, rozproszonych elektrowni bazujących na fotowoltaice i magazynach energii może być możliwość zarabiania przez gospodarstwa domowe na sprzedaży nadwyżek zmagazynowanej energii w okresach szczytowego zapotrzebowania.

Wraz z ewolucją od modelu taryf gwarantowanych do net-meteringu i finalnie do autokonsumpcji, usługi sieciowe dadzą właścicielom domów możliwość optymalizacji autokonsumpcji i skorzystania z zaawansowanych taryf time-of-use jako dodatkowego źródła przychodów – zapewnia SolarEdge.

Skorzystać mają również operatorzy sieci, w razie potrzeby zdalnie redukując ewentualny niedobór energii w sieci poprzez automatyczne rozładowywanie magazynów energii, a także ładując je w przypadku rosnącej podaży energii w sieci.

W ten sposób uzyskiwana jest ponadto zdolność automatycznego i błyskawicznego wykorzystania rozproszonych magazynów energii do stabilizowania częstotliwości sieci i utrzymywania bezpieczeństwa energetycznego.

Beneficjentem takiego mechanizmu mają być w końcu koncerny energetyczne. Wdrożenie zdecentralizowanego modelu rozproszonych źródeł energii ograniczy bowiem konieczność ogromnych inwestycji w nowe źródła wytwórcze i rozbudowę sieci energetycznej.  
 

red. gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...