Rekordowa sprzedaż JA Solar, ale zysk dużo niższy

Rekordowa sprzedaż JA Solar, ale zysk dużo niższy
JA Solar press
REKLAMA

Napędzany ogromną skalą inwestycji na rynku fotowoltaicznym w Chinach, wywodzący się z tego kraju producent ogniw i modułów fotowoltaicznych poinformował o dużym wzroście potencjału produktów sprzedanych w 2017 r. Wyniki finansowe JA Solar za ubiegły rok pokazują jednak, jak spadek cen modułów odbija się na wynikach ich producentów.

Jeden z największych na świecie producentów modułów fotowoltaicznych JA Solar w całym 2017 roku sprzedał moduły fotowoltaiczne o mocy 7,14 GW, co jest wynikiem aż o 55 proc. lepszym niż wypracowany przez tego producenta w roku 2016.

Niemal 50 proc. modułów fotowoltaicznych sprzedanych przez JA Solar w 2017 roku  trafiło na rynek chiński, gdzie w ubiegłym roku zainstalowano elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy niemal 53 GW, co stanowiło ponad połowę wolumenu fotowoltaiki zainstalowanej na cały świecie.

W tym samym czasie przychody JA Solar wzrosły, ale „tylko” o 25 proc. – z 2,4 mld dolarów do ok. 3 mld dolarów w roku 2017. Zysk netto zmalał ze 110,6 mln dolarów w 2016 r. do 46,1 mln dolarów w ub.r., co pokazuje, jak spadek cen modułów fotowoltaicznych odbija się na wynikach finansowych ich producentów.

Bloomberg policzył ostatnio, że elektrownie fotowoltaiczne bez systemów nadążnych, tzw. trackerów, które uruchamiano w I kwartale 2018 r., mają umożliwiać produkcję energii po średnim koszcie 70 USD/MWh, czyli o 18 proc. niższym w zestawieniu z inwestycjami finalizowanymi rok wcześniej.

JA Solar w komunikacie na temat wyników za 2017 rok dodaje, że oprócz spadających cen modułów, niekorzystnie na marże producentów w ub.r. wpłynęły też drożejące surowce. W listopadzie 2017 r., w ciągu kilku miesięcy ceny krzemu wykorzystywanego w fotowoltaice wzrosły o ponad 30 proc, z ok. 14 USD/kg do ok. 19 USD/kg, osiągając najwyższy poziom od połowy 2016 r. Później jednak wróciły w okolice wcześniejszego poziomu. Obecnie azjatyckie firmy konsultingowe wskazują na cenę krzemu ok. 15,4 USD/kWh.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Dzierżawa pod Farmę Fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Teren równy, bez rowów i miejsc zalewo czytaj dalej...

Kredyt

Szukam prywatnego inwestora, który udzieli pożyczki w wysokości 75000 euro do połowy 2019 roku na ni czytaj dalej...

Ring Fundamentowy Vestas V80

Do sprzedania Ring fundamentowy Vestas V80. W razie pytań proszę o kontakt: +48 690 984 216 +48 czytaj dalej...

Kupie projekty PV z wygraną aukcją

Witam, poszukujemy projektów PV z wygrana aukcją zarówno większe pakiety jak i pojedyncze projekty. czytaj dalej...