Rekordowa sprzedaż JA Solar, ale zysk dużo niższy

Rekordowa sprzedaż JA Solar, ale zysk dużo niższy
JA Solar press
REKLAMA

Napędzany ogromną skalą inwestycji na rynku fotowoltaicznym w Chinach, wywodzący się z tego kraju producent ogniw i modułów fotowoltaicznych poinformował o dużym wzroście potencjału produktów sprzedanych w 2017 r. Wyniki finansowe JA Solar za ubiegły rok pokazują jednak, jak spadek cen modułów odbija się na wynikach ich producentów.

Jeden z największych na świecie producentów modułów fotowoltaicznych JA Solar w całym 2017 roku sprzedał moduły fotowoltaiczne o mocy 7,14 GW, co jest wynikiem aż o 55 proc. lepszym niż wypracowany przez tego producenta w roku 2016.

Niemal 50 proc. modułów fotowoltaicznych sprzedanych przez JA Solar w 2017 roku  trafiło na rynek chiński, gdzie w ubiegłym roku zainstalowano elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy niemal 53 GW, co stanowiło ponad połowę wolumenu fotowoltaiki zainstalowanej na cały świecie.

W tym samym czasie przychody JA Solar wzrosły, ale „tylko” o 25 proc. – z 2,4 mld dolarów do ok. 3 mld dolarów w roku 2017. Zysk netto zmalał ze 110,6 mln dolarów w 2016 r. do 46,1 mln dolarów w ub.r., co pokazuje, jak spadek cen modułów fotowoltaicznych odbija się na wynikach finansowych ich producentów.

Bloomberg policzył ostatnio, że elektrownie fotowoltaiczne bez systemów nadążnych, tzw. trackerów, które uruchamiano w I kwartale 2018 r., mają umożliwiać produkcję energii po średnim koszcie 70 USD/MWh, czyli o 18 proc. niższym w zestawieniu z inwestycjami finalizowanymi rok wcześniej.

JA Solar w komunikacie na temat wyników za 2017 rok dodaje, że oprócz spadających cen modułów, niekorzystnie na marże producentów w ub.r. wpłynęły też drożejące surowce. W listopadzie 2017 r., w ciągu kilku miesięcy ceny krzemu wykorzystywanego w fotowoltaice wzrosły o ponad 30 proc, z ok. 14 USD/kg do ok. 19 USD/kg, osiągając najwyższy poziom od połowy 2016 r. Później jednak wróciły w okolice wcześniejszego poziomu. Obecnie azjatyckie firmy konsultingowe wskazują na cenę krzemu ok. 15,4 USD/kWh.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...