Te moduły obniżą koszt inwestycji w elektrownie PV

Te moduły obniżą koszt inwestycji w elektrownie PV
Fot. First Solar
REKLAMA

First Solar, kiedyś największy na świecie producent modułów fotowoltaicznych (zanim produkcję modułów PV zdominowali Chińczycy), teraz istotnie powiększy swój potencjał produkcji, uruchamiając największą fabrykę modułów w Stanach Zjednoczonych. Będzie w niej wytwarzać moduły, których zastosowanie powinno przyczynić się do dalszego spadku kosztów inwestycji w farmy fotowoltaiczne. 

Amerykański producent modułów fotowoltaicznych w niszowej, cienkowarstwowej technologii CdTe, zapowiedział rozbudowę fabryki w Perrysburgu w stanie Ohio o linie produkcyjne o łącznej mocy ok. 1,2 GW.

Budowa ma ruszyć w połowie tego roku, a uruchomienie całej infrastruktury zaplanowano na koniec przyszłego roku. Pracę znajdzie około 500 osób, a koszt inwestycji szacuje się na 400 mln dolarów.

First Solar w Perrysburgu ma produkować moduły najnowszej serii 6. Pierwsze moduły tej serii wytwarza już tam na liniach produkcyjnych, które w tym celu w zmodernizował kosztem 175 mln dolarów.

Jednostkowa moc modułów serii 6 ma przekraczać 420 W, przy sprawności ponad 17 proc. i powierzchni modułu 2,47 m2, a First Solar zapewnia, że te moduły produkują średnio o 8 proc. energii więcej, w przeliczeniu na zainstalowaną jednostkę mocy, niż tradycyjne moduły krystaliczne. Ich zaleta to niewątpliwie niski współczynnik temperatury wynoszący +/-0,32 proc./st. C, co powinno oznaczać większe uzyski energii zwłaszcza w gorącym klimacie.

Ponadto, zaletą ma być budowa tych modułów umożliwiająca zmniejszenie ilości niezbędnych komponentów montażowych o 20 proc., co dodatkowo przełoży się na niższe koszty budowy i produkcji energii. 

First Solar zapewnia, że wyprodukowanie pojedynczego modułu serii 6 na w pełni zautomatyzowanych liniach produkcyjnych zajmuje tylko 3,5 godziny.

Po rozbudowie łączny potencjał linii produkcyjnych modułów serii 6, które będą powstawać w Perrysburgu, wzrośnie do 1,8 GW. Dodatkowo w tym miesiącu First Solar wznowił tam produkcję modułów wcześniejszej serii 4 ze względu na duże zapotrzebowanie na ten produkt.

Potencjał zamówień na moduły amerykańskiej firmy sięga obecnie ok. 3,3 GW.

First Solar podał informację o planach budowy nowych linii produkcyjnych w Perrysburgu przy okazji publikacji wyników finansowych za I kwartał 2018 r., w którym odnotował przychody rzędu 568 mln dolarów, które były jednak znacznie mniejsze niż wypracowane w analogicznym okresie ubiegłego roku (891 mln dolarów).

Zysk netto w ostatnim kwartale wzrósł jednak do 82 mln dolarów w porównaniu do 9 mln dolarów przed rokiem, a także w zestawieniu ze stratą wynoszącą aż 432 mln dolarów, którą First Solar odnotował w ostatnim kwartale 2017 r. 

Duże znaczenie dla wyników finansowych First Solar ma też biznes związany z dewelopmentem i sprzedażą projektów elektrowni fotowoltaicznych. Efekty tej działalności widać po dużym zróżnicowaniu kwartalnych wyników amerykańskiej firmy. 

W całym 2018 roku First Solar chce osiągnąć przychody rzędu 2,45-2,65 mld dolarów.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
Dystrybutor w Polsce?

Giełda OZE

Dzierżawa pod Farmę Fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Teren równy, bez rowów i miejsc zalewo czytaj dalej...

Kredyt

Szukam prywatnego inwestora, który udzieli pożyczki w wysokości 75000 euro do połowy 2019 roku na ni czytaj dalej...

Ring Fundamentowy Vestas V80

Do sprzedania Ring fundamentowy Vestas V80. W razie pytań proszę o kontakt: +48 690 984 216 +48 czytaj dalej...

Kupie projekty PV z wygraną aukcją

Witam, poszukujemy projektów PV z wygrana aukcją zarówno większe pakiety jak i pojedyncze projekty. czytaj dalej...