Te moduły obniżą koszt inwestycji w elektrownie PV

Te moduły obniżą koszt inwestycji w elektrownie PV
Fot. First Solar

First Solar, kiedyś największy na świecie producent modułów fotowoltaicznych (zanim produkcję modułów PV zdominowali Chińczycy), teraz istotnie powiększy swój potencjał produkcji, uruchamiając największą fabrykę modułów w Stanach Zjednoczonych. Będzie w niej wytwarzać moduły, których zastosowanie powinno przyczynić się do dalszego spadku kosztów inwestycji w farmy fotowoltaiczne. 

Amerykański producent modułów fotowoltaicznych w niszowej, cienkowarstwowej technologii CdTe, zapowiedział rozbudowę fabryki w Perrysburgu w stanie Ohio o linie produkcyjne o łącznej mocy ok. 1,2 GW.

Budowa ma ruszyć w połowie tego roku, a uruchomienie całej infrastruktury zaplanowano na koniec przyszłego roku. Pracę znajdzie około 500 osób, a koszt inwestycji szacuje się na 400 mln dolarów.

REKLAMA

First Solar w Perrysburgu ma produkować moduły najnowszej serii 6. Pierwsze moduły tej serii wytwarza już tam na liniach produkcyjnych, które w tym celu w zmodernizował kosztem 175 mln dolarów.

Jednostkowa moc modułów serii 6 ma przekraczać 420 W, przy sprawności ponad 17 proc. i powierzchni modułu 2,47 m2, a First Solar zapewnia, że te moduły produkują średnio o 8 proc. energii więcej, w przeliczeniu na zainstalowaną jednostkę mocy, niż tradycyjne moduły krystaliczne. Ich zaleta to niewątpliwie niski współczynnik temperatury wynoszący +/-0,32 proc./st. C, co powinno oznaczać większe uzyski energii zwłaszcza w gorącym klimacie.

Ponadto, zaletą ma być budowa tych modułów umożliwiająca zmniejszenie ilości niezbędnych komponentów montażowych o 20 proc., co dodatkowo przełoży się na niższe koszty budowy i produkcji energii. 

First Solar zapewnia, że wyprodukowanie pojedynczego modułu serii 6 na w pełni zautomatyzowanych liniach produkcyjnych zajmuje tylko 3,5 godziny.

REKLAMA

Po rozbudowie łączny potencjał linii produkcyjnych modułów serii 6, które będą powstawać w Perrysburgu, wzrośnie do 1,8 GW. Dodatkowo w tym miesiącu First Solar wznowił tam produkcję modułów wcześniejszej serii 4 ze względu na duże zapotrzebowanie na ten produkt.

Potencjał zamówień na moduły amerykańskiej firmy sięga obecnie ok. 3,3 GW.

First Solar podał informację o planach budowy nowych linii produkcyjnych w Perrysburgu przy okazji publikacji wyników finansowych za I kwartał 2018 r., w którym odnotował przychody rzędu 568 mln dolarów, które były jednak znacznie mniejsze niż wypracowane w analogicznym okresie ubiegłego roku (891 mln dolarów).

Zysk netto w ostatnim kwartale wzrósł jednak do 82 mln dolarów w porównaniu do 9 mln dolarów przed rokiem, a także w zestawieniu ze stratą wynoszącą aż 432 mln dolarów, którą First Solar odnotował w ostatnim kwartale 2017 r. 

Duże znaczenie dla wyników finansowych First Solar ma też biznes związany z dewelopmentem i sprzedażą projektów elektrowni fotowoltaicznych. Efekty tej działalności widać po dużym zróżnicowaniu kwartalnych wyników amerykańskiej firmy. 

W całym 2018 roku First Solar chce osiągnąć przychody rzędu 2,45-2,65 mld dolarów.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.