Chińczycy idą na kolejny rekord. Duży wzrost instalacji PV

Chińczycy idą na kolejny rekord. Duży wzrost instalacji PV
Fot. Longi Solar
REKLAMA

Gdy w 2016 r. Chińczycy zainstalowali niesamowity jak to wówczas wyglądało potencjał elektrowni fotowoltaicznych, wydawało się, że w roku 2017 nie uda się im zbliżyć do podobnego poziomu, zwłaszcza, że Pekin wdrożył kolejne cięcia taryf gwarantowanych. Tymczasem w 2017 r. Chiny mocno pobiły rekord nowych instalacji, a jak pokazują ostatnie dane ten rok dla chińskiej fotowoltaiki może być jeszcze lepszy.

Chińskie władze poinformowały, że w pierwszym kwartale 2018 r. potencjał elektrowni fotowoltaicznych w Państwie Środka wzrósł o 9,65 GW, co jest wynikiem lepszym w porównaniu do pierwszego kwartału 2017 r. o 22 proc.

Chińczycy podali, że w pierwszym kwartale mocno wzrósł potencjał nowych elektrowni fotowoltaicznych zaliczonych do grupy energetyki rozproszonej. Moc takich instalacji zwiększyła się 7,68 GW, co jest wynikiem lepszym aż o 217 proc. w porównaniu do osiągniętego w pierwszym kwartale 2017 r.

Zmniejszył się natomiast, w ujęciu rok do roku, potencjał przyłączonej fotowoltaiki w segmencie przemysłowych farm fotowoltaicznych. Chińczycy w pierwszych trzech miesiącach br. zainstalowali w tym przypadku 1,95 GW, czyli o 64 proc. mniej r/r.

W ubiegłym roku w Chinach uruchomiono elektrownie fotowoltaiczne o mocy niemal 53 GW. Natomiast w 2016 roku w Chinach zainstalowano elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy ok. 35 GW.

Potencjał instalacji fotowoltaicznych na całym świecie wzrósł tymczasem w 2017 roku o niemal 100 GW, a rok wcześniej zwiększył się o ok. 75 GW. To zestawienie pokazuje skalę inwestycji fotowoltaicznych, które realizują Chińczy.

Na koniec ubiegłego roku łączny potencjał fotowoltaiki zainstalowanej w Chinach przekroczył 130 GW. Patrząc na aktualny stan chińskiego rynku PV, można przypuszczać, że Chinczycy nie powinni mieć problemu z pokonaniem poziomu 200 GW do roku 2020. 

Chińczycy wspierają uruchamianie elektrowni fotowoltaicznych taryfami gwarantowanymi, stosując osobne stawki dla przemysłowych farm fotowoltaicznych i instalacji zaliczonych do grupy energetyki rozproszonej.

Więcej o aktualnych stawkach na sprzedaż energii z systemów fotowoltaicznych w Chinach w artykule: Niższe taryfy gwarantowane dla fotowoltaiki w Chinach w 2018 r.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Wow |
Szok to są tysiące hektarów paneli. Ciekawe jakby to ustawić obok siebie jakiej wielkości by było.
pomyslyipropozycje |
CHINY TO POTĘGA ALE NIE DLATEGO ZE KTOŚ IM TĄ POTĘGĘ PODAROWAŁ TYLKO DLATEGO ZE W 1978 OTWORZYLI SIE NA SWIAT ZAKASALI REKAWY I PRACUJA KAZDEGO DNIA. Singabur i Tajwan to jedne z najbogatszych państw świata a to przecież chińczycy. Z chinami kontynentalnymi będzie podobnie dajcie. To bardzo dobra wiadomość dla całego świata.

Giełda OZE

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...

Wydzierżawię działki pod farmy fotowoltaiczne

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Grunt z dzierżawą PV

Sprzedam grunt o pow 4ha z zawartą dzierżawą farmy foto na 30 lat z rocznym przychodem, bez kosztów czytaj dalej...

TERMIKA eco line - zestaw paneli fotowoltaiczny 2,70 kW

TERMIKA ECO LINE zajmuje się projektowaniem, montażem oraz sprzedażą systemów fotowoltaicznych. Nas czytaj dalej...