Wyniki aukcji dla dachowych systemów PV we Francji

Wyniki aukcji dla dachowych systemów PV we Francji
Conergy press
REKLAMA

Francuzi przeprowadzili kolejną aukcję dla inwestorów planujących budowę instalacji fotowoltaicznych tym razem montowanych na dachach.

W kolejnej aukcji dla fotowoltaiki we Francji można było składać oferty na sprzedaż energii z dachowych instalacji fotowoltaicznych o jednostkowej mocy od 100 kW do 8 MW.

Średnia cena w przypadku 392 projektów objętych rządowymi gwarancjami sprzedaży energii wyniosła 80,8 euro/MWh, podczas gdy w poprzedniej tego rodzaju aukcji, którą francuskie władze zorganizowały w styczniu, średnia cena wyniosła 85 euro/MWh. Natomiast w porównaniu do podobnej aukcji, która odbyła się rok wcześniej, odnotowano spadek średniej ceny aż o 24 proc.

Łącznie do podziału został udostępniony potencjał 200 MW, czyli o 50 MW większy niż w poprzedniej aukcji ze stycznia, co wynika ze zwiększenia przez francuski rząd celu potencjału fotowoltaiki objętej zaplanowanymi aukcjami z 1,45 GW do 2,45 GW.

Lista projektów nagrodzonych wsparcie w ostatniej aukcji jest dostępna pod tym linkiem.

Kolejna aukcja dla dachowych projektów PV o mocy 100 kW – 8 MW ma się odbyć w lipcu br. W tej aukcji do podziału ma być 225 MW. Miesiąc wcześniej Francuzi przeprowadzą kolejną aukcję dla naziemnej fotowoltaiki, planując objęcie rządowymi gwarancjami sprzedaży energii ofert na łączną moc 720 MW.

Ostatnią aukcję dla naziemnych farm fotowoltaicznych o mocy od 0,5 MW do 17 MW Francuzi przeprowadzili w lutym br., udostępniając do podziału 500 MW.

Wsparciem objęto 77 inwestycji, a średnia zaoferowana w ich przypadku cena za energię wyniosła 61,6 EUR/MWh i była niższa o 4 proc. w porównaniu do wyniku z wcześniejszej aukcji. W grupie projektów z przedziału mocy 5-17 MW średnia wyniosła nawet 55,3 EUR/MWh.

W tym samym czasie przeprowadzono też osobną aukcję dla projektów fotowoltaicznych kwalifikowanych jako innowacyjne – m.in. pływających elektrowni PV czy systemów wykorzystujących innowacyjne oprogramowanie w celu zwiększenia uzysków energii lub np. moduły dwustronne. Wsparciem objęto 50 projektów, a średnia cena, po jakiej będzie sprzedawana energia, wyniesie 80,7 EUR/MWh.

W tym roku Francuzi chcą też przeprowadzić specjalną aukcję dla fotowoltaiki na łączną mocy 300 MW, która ma powstać na terenie zamykanej elektrowni jądrowej w Fessenheim przy granicy z Niemcami.

Obecnie potencjał fotowoltaiki we Francji przekracza już 8 GW. W ubiegłym roku Francuzi uruchomili elektrownie fotowoltaiczne o mocy 875 MW, a rok wcześniej około 587 MW.

Francuski rząd chce osiągnąć cel 10 GW zainstalowanej fotowoltaiki już do końca tego roku oraz 20 GW do roku 2023.

Pałac Elizejski przyjął, że w tym roku we Francji powstaną elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy ok. 1,5 GW.

Obecnie potencjał wszystkich źródeł OZE we Francji zbliża się do poziomu 48,7 GW, z czego 2,8 GW zainstalowano w roku 2017.

Cel Francji na 2020 r. to zwiększenie produkcji zielonej energii w elektroenergetyce, ciepłownictwie i transporcie do 23 proc. krajowego zapotrzebowania. Tymczasem według Eurostatu na koniec 2016 r. Francuzom udało się osiągnąć poziom 16 proc.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...