Europa łączy siły w perowskitach. Polska firma na pokładzie

Europa łączy siły w perowskitach. Polska firma na pokładzie
Fot. Saule Technologies
REKLAMA

Finansowany ze środków unijnych projekt “ESPResSo” ma połączyć wysiłki czołowych europejskich instytutów i firm, które pracują nad wykorzystaniem perowskitów do produkcji energii słonecznej. W projekcie bierze udział utworzona przez dr Olgę Malinkiewicz firma Saule Technologies.

Unia Europejska przyznała grant w wysokości 5 mln euro na projekt mający doprowadzić do skomercjalizowania technologii perowskitowej w fotowoltaice.

Cel projektu “ESPResSo” to opracowanie ogniw o sprawności ponad 24 proc. przy zachowaniu degradacji nieprzekraczającej 10 proc. w teście prowadzonym przez ponad 1000 godzin przy temperaturze 85 st. C i wilgotności względnej (RH) rzędu 85 proc.

Badania europejskich naukowców i przedsiębiorców mają prowadzić do opracowania modułów perowskitowych mających sprawność 17 proc. i żywotność przynajmniej 20 lat.

Ponadto cel to wdrożenie modułów perowskitowych do zastosowań w fotowoltaice zintegrowanej z budynkami przy zachowaniu kosztu produkcji energii (LCOE) na poziomie poniżej 0,05 EUR/kWh.

Koordynatorem projektu będzie belgijski instytut IMEC mający spore osiągnięcia m.in. w zakresie rozwijania technologii cienkowarstwowych ogniw PV.

Dzięki tanim materiałom i produkcji w niskiej temperaturze technologia fotowoltaiczna bazująca na perowskitach ma potencjał, aby zająć ważne miejsce na rynku cienkowarstowej fotowoltaiki. Ogniwa perowskitowe już osiągnęły wyższą sprawność, powyżej 22 porc., niż ogniwa wykonane w tradycyjnych technologiach cienkowarstwowych takich jak CIGS czy CdTe. Wyzwaniem jest transfer tego bezprecedensowego postępu, który był w ostatnich latach udziałem technologii perowskitowej, z poziomu ogniw na poziom skalowalnej, stabilnej, niskokosztowej technologii modułów – komentuje IMEC.

W projekt zaangażowane są także szwajcarska Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (EPFL), włoskie instytuty Consiglio Nazionale delle Ricerche (CNR) oraz Consorzio Interuniversitario per lo Sviluppo dei Sistemi a Grande Interfase (CSGI), włoski uniwersytet Universita degli Studi di Roma Tor Vergata (UNITOV-CHOSE) oraz niemiecki instytut Fraunhofer ISE.

Ponadto nad rozwojem ogniw perowskitowych i sposobu ich komercjalizacji będą pracować razem europejskie firmy – Dycotec Materials LTD i M-Solv LTD z Wielkiej Brytanii, Dyenamo AB ze Szwecji, Corning SAS z Francji, hiszpański producentów systemów BIPV – Onyx, a także polska firma Saule Technologies.

Pracujący w laboratoriach we Wrocławiu naukowcy z Saule Technologies mają odpowiadać w projekcie “ESPResSo” za wdrożenie ogniw perowskitowych do skalowanej produkcji.

Jak tłumaczy portalowi Gramwzielone.pl dr Konrad Wojciechowski, dyrektor naukowy w Saule Technologies, głównym wyzwaniem projektu “ESPResSo” jest przeniesienie niezwykle dynamicznego rozwoju technologii perowskitowej ze skali laboratoryjnej do przemysłowej.

Saule Technologies w głównej mierze będzie się skupiać na implementacji wiedzy i rozwiązań wypracowanych w ramach projektu w procesie skalowanej produkcji perowskitowych urządzeń fotowoltaicznych. Wraz z partnerami będziemy wspólnie dążyć do poprawy działania tej technologii i dostosowania jej do rzeczywistych aplikacji komercyjnych – mówi dr Konrad Wojciechowski, dyrektor naukowy w Saule Technologies.

– Celem projektu jest rozwinięcie nowych koncepcji architektury ogniw, stosowanie alternatywnych, tanich materiałów, a także rozwijanie zaawansowanej wiedzy technicznej dotyczącej wytwarzania warstw wchodzących w skład tych urządzeń i związany z tym rozwój części instrumentalnej – dodaje dyrektor naukowy w Saule Technologies.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Radek |
Unia to my.
analityk |
Pierwszym beneficjentem technologii perwskitowej na skale przemysłowa firmy Saule będzie Skanska, która ma wyłączność na produkty tej wrocławskiej firmy.
RewolucjonistaOZE |
@Analityk. Skanska będzie miała wyłączność, jak będzie już co montować, bo na razie to jest ciągle technologia "potencjalnej przyszłości" o trwałości modułów poniżej roku... Jak dotąd to jest wielka ściema za pieniądze z NCBiR, który dołożył do tego 20 baniek z naszych podatków... no bo takich ma fachowców, że nie sprawdzili nawet czy pani Malinkiewicz ma w ogóle doktorat.. a kasę Saule wzięło wiec teraz trzeba uprawiać propagandę sukcesu...

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...