Europa łączy siły w perowskitach. Polska firma na pokładzie

Europa łączy siły w perowskitach. Polska firma na pokładzie
Fot. Saule Technologies
REKLAMA

Finansowany ze środków unijnych projekt “ESPResSo” ma połączyć wysiłki czołowych europejskich instytutów i firm, które pracują nad wykorzystaniem perowskitów do produkcji energii słonecznej. W projekcie bierze udział utworzona przez dr Olgę Malinkiewicz firma Saule Technologies.

Unia Europejska przyznała grant w wysokości 5 mln euro na projekt mający doprowadzić do skomercjalizowania technologii perowskitowej w fotowoltaice.

Cel projektu “ESPResSo” to opracowanie ogniw o sprawności ponad 24 proc. przy zachowaniu degradacji nieprzekraczającej 10 proc. w teście prowadzonym przez ponad 1000 godzin przy temperaturze 85 st. C i wilgotności względnej (RH) rzędu 85 proc.

Badania europejskich naukowców i przedsiębiorców mają prowadzić do opracowania modułów perowskitowych mających sprawność 17 proc. i żywotność przynajmniej 20 lat.

Ponadto cel to wdrożenie modułów perowskitowych do zastosowań w fotowoltaice zintegrowanej z budynkami przy zachowaniu kosztu produkcji energii (LCOE) na poziomie poniżej 0,05 EUR/kWh.

Koordynatorem projektu będzie belgijski instytut IMEC mający spore osiągnięcia m.in. w zakresie rozwijania technologii cienkowarstwowych ogniw PV.

Dzięki tanim materiałom i produkcji w niskiej temperaturze technologia fotowoltaiczna bazująca na perowskitach ma potencjał, aby zająć ważne miejsce na rynku cienkowarstowej fotowoltaiki. Ogniwa perowskitowe już osiągnęły wyższą sprawność, powyżej 22 porc., niż ogniwa wykonane w tradycyjnych technologiach cienkowarstwowych takich jak CIGS czy CdTe. Wyzwaniem jest transfer tego bezprecedensowego postępu, który był w ostatnich latach udziałem technologii perowskitowej, z poziomu ogniw na poziom skalowalnej, stabilnej, niskokosztowej technologii modułów – komentuje IMEC.

W projekt zaangażowane są także szwajcarska Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (EPFL), włoskie instytuty Consiglio Nazionale delle Ricerche (CNR) oraz Consorzio Interuniversitario per lo Sviluppo dei Sistemi a Grande Interfase (CSGI), włoski uniwersytet Universita degli Studi di Roma Tor Vergata (UNITOV-CHOSE) oraz niemiecki instytut Fraunhofer ISE.

Ponadto nad rozwojem ogniw perowskitowych i sposobu ich komercjalizacji będą pracować razem europejskie firmy – Dycotec Materials LTD i M-Solv LTD z Wielkiej Brytanii, Dyenamo AB ze Szwecji, Corning SAS z Francji, hiszpański producentów systemów BIPV – Onyx, a także polska firma Saule Technologies.

Pracujący w laboratoriach we Wrocławiu naukowcy z Saule Technologies mają odpowiadać w projekcie “ESPResSo” za wdrożenie ogniw perowskitowych do skalowanej produkcji.

Jak tłumaczy portalowi Gramwzielone.pl dr Konrad Wojciechowski, dyrektor naukowy w Saule Technologies, głównym wyzwaniem projektu “ESPResSo” jest przeniesienie niezwykle dynamicznego rozwoju technologii perowskitowej ze skali laboratoryjnej do przemysłowej.

Saule Technologies w głównej mierze będzie się skupiać na implementacji wiedzy i rozwiązań wypracowanych w ramach projektu w procesie skalowanej produkcji perowskitowych urządzeń fotowoltaicznych. Wraz z partnerami będziemy wspólnie dążyć do poprawy działania tej technologii i dostosowania jej do rzeczywistych aplikacji komercyjnych – mówi dr Konrad Wojciechowski, dyrektor naukowy w Saule Technologies.

– Celem projektu jest rozwinięcie nowych koncepcji architektury ogniw, stosowanie alternatywnych, tanich materiałów, a także rozwijanie zaawansowanej wiedzy technicznej dotyczącej wytwarzania warstw wchodzących w skład tych urządzeń i związany z tym rozwój części instrumentalnej – dodaje dyrektor naukowy w Saule Technologies.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Radek |
Unia to my.
analityk |
Pierwszym beneficjentem technologii perwskitowej na skale przemysłowa firmy Saule będzie Skanska, która ma wyłączność na produkty tej wrocławskiej firmy.
RewolucjonistaOZE |
@Analityk. Skanska będzie miała wyłączność, jak będzie już co montować, bo na razie to jest ciągle technologia "potencjalnej przyszłości" o trwałości modułów poniżej roku... Jak dotąd to jest wielka ściema za pieniądze z NCBiR, który dołożył do tego 20 baniek z naszych podatków... no bo takich ma fachowców, że nie sprawdzili nawet czy pani Malinkiewicz ma w ogóle doktorat.. a kasę Saule wzięło wiec teraz trzeba uprawiać propagandę sukcesu...

Giełda OZE

Dzierżawa pod Farmę Fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Teren równy, bez rowów i miejsc zalewo czytaj dalej...

Kredyt

Szukam prywatnego inwestora, który udzieli pożyczki w wysokości 75000 euro do połowy 2019 roku na ni czytaj dalej...

Ring Fundamentowy Vestas V80

Do sprzedania Ring fundamentowy Vestas V80. W razie pytań proszę o kontakt: +48 690 984 216 +48 czytaj dalej...

Kupie projekty PV z wygraną aukcją

Witam, poszukujemy projektów PV z wygrana aukcją zarówno większe pakiety jak i pojedyncze projekty. czytaj dalej...