Fraunhofer: koszt produkcji paneli BIPV niższy o 35 proc.

Fraunhofer: koszt produkcji paneli BIPV niższy o 35 proc.
Fot. Fraunhofer ISE
REKLAMA

Niemiecki federalny instytut Fraunhofer ISE we współpracy z jednym z niemieckich producentów linii produkcyjnych dla sektora fotowoltaicznego zakończył projekt, w wyniku którego udało się wypracować technologie mające umożliwić znaczące obniżenie kosztów produkcji modułów fotowoltaicznych stosowanych w fotowoltaice zintegrowanej z budynkami.

Systemy fotowoltaiczne, w których panele są stosowane jako elementy elewacji budynków (Building Integrated Photovoltaics, BIPV), to szansa na zwiększenie niezależności energetycznej i obniżenie kosztów energii w sektorze budownictwa. Dodatkowo za wykorzystaniem BIPV przemawia fakt, że panele, w tym charakteryzujące się częściową transparentnością, mogą zastępować tradycyjne elementy elewacji, co dodatkowo obniża koszty inwestycji.

Mimo tych zalet fotowoltaika zintegrowana z budynkami na razie nie jest powszechnie wykorzystywana np. przy budowie biurowców, w przypadku których technologie fotowoltaiczne BIPV wydają się idealnym zastosowaniem.

Zmienić to, obniżając koszty BIPV, chce niemiecki renomowany instytut Fraunhofer ISE we współpracy z firmą Schmid, która sprzedaje linie do produkcji komponentów wykorzystywanych w fotowoltaice – wafli, ogniw czy modułów PV.

Obie instytucje postawiły sobie za cel – jak ujmuje to Fraunhofer – rozwiązanie występującej obecnie sprzeczności między kosztami BIPV, wysoką wydajnością paneli oraz ich estetyką. Rozwiązaniem mają być opracowane w ramach projektu BIPV-Fab innowacyjne, elastyczne linie do produkcji różnych rodzajów paneli mających zastosowanie w BIPV. Prototypy tych linii już zostały opracowane i mają być gotowe do komercyjnego zastosowania. 

Fraunhofer ISE zapewnia, że zastosowanie nowych linii do wytwarzania modułów BIPV zmniejszy koszt ich produkcji o 35 proc., znacząco podnosząc atrakcyjność rozwiązań fotowoltaicznych w budownictwie.

 Nasze badania pokazały, że seryjna produkcja i swoboda projektowania  nie muszą sobie przeczyć. Pokazaliśmy również, że można ograniczyć koszt produkcji o 35 proc. w porównaniu do dotychczaowych procesów produkcji modułów BIPV. Możliwa jest teraz elastyczna, konkurencyjna kosztowo produkcja BIPV, która spełnia różne potrzeby architektów, producentów modułów i integratorów systemów – komentuje Stefan Sellner z firmy Schmid. 

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Ciekawski |
Bardzo dobra informacja - im mniejszy będzie dystans do kosztów "standardowej" instalacji tym lepiej. Tym bardziej że część kosztów będzie pokrywać się z ewentualnej modernizacji elewacji.
Julian |
Czy polskie osiagniecia, np. ML System tez sa Wam znane i propagujecie je, czy nadal 'tradycyjnie' zachwycamy sie tylko tym co robia 'za granica' (Fraunhofer, Tesla, itp.)?
Polska mistrzem Polski |
@Julian a czym się ostatnio chwalił ML System i co puścili w eter?

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...