2,85 zielonego certyfikatu dla fotowoltaiki w nowej ustawie o OZE

2,85 zielonego certyfikatu dla fotowoltaiki w nowej ustawie o OZE
OhWeh, wikimedia cc-by-2.0
REKLAMA
W nowym systemie zielonych certyfikatów produkcja energii w instalacjach fotowoltaicznych będzie premiowana najbardziej spośród wszystkich źródeł odnawialnych. 

Jak poinformowała "Rzeczpospolita" powołując się na Ministerstwo Gospodarki, w nowej ustawie o OZE współczynnik korygujący wartość zielonego certyfikatu wyniesie dla instalacji oddanych do użytku w 2013 r. 2,85 dla systemów fotowoltaicznych o mocy powyżej 100 kW i będzie najwyższy spośród wszystkich odnawialnych źródeł energii, które zostaną objęte nowym systemem zielonych certyfikatów. Dla instalacji PV o mocy powyżej 100 kW uruchamianych w kolejnych latach współczynnik ma wyglądać następująco:

2014 - 2,85
2015 - 2,70
2016 - 2,55
2017 - 2,40

Propozycje nowych współczynników korygujących wartość zielonych certyfikatów za produkcję energii w systemach fotowoltaicznych są jeszcze bardziej optymistyczne dla tworzącej się w Polsce branży PV niż zakładała to przedstawiona w grudniu 2011 r., pierwsza wersja systemu wsparcia dla OZE, w którym za produkcję energii w systemach PV miały przysługiwać 2 certyfikaty za każdą wyprodukowaną megawatogodzinę energii. 

Natomiast w przypadku systemów PV o mocy do 100 kW w prezentacji MG z wczorajszej konferencji uzgodnienowej znalazł się następujący zapis:


"Sprzedawca z urzędu, o którym mowa w art. … pkt …, jest obowiązany do zakupu energii  elektrycznej lub paliw gazowych wytworzonych z odnawialnych źródeł energii, od przedsiębiorstwa  energetycznego, po określonych poniżej cenach jednostkowych obowiązujących w latach 2013 i 2014, w następujących rodzajach instalacji odnawialnego źródła energii, podłączonych do sieci dystrybucyjnej:
– energii promieniowania słonecznego o zainstalowanej łącznej mocy elektrycznej do 100 kW – 1,10 zł za 1 kWh."
pp

Zobacz również

Komentarze (12)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
kamil |
a ja nie rozumiem jednego - wspolczynniki na kolejne lata: czy ktos kto uruchomi elektrownie np. fotowoltaiczna w 2014 roku bedzie mogl liczyc na wspolczynnik korygujacy an poziomie 2.85 przez caly okres 15 lat, czy tez co roku bedzie to troche mniej? Z zalozen ktore przeczytalem, wynika ze bedzie malec, ale za to w artykule opublikowanym wczoraj na cire.pl stwierdza sie, ze wspolczynnik z roku oddania do uzytkowania instalacji pozostaje niezmienny przez 15 lat. Wiec jak to jest?
greg |
będzie stały na 15 lat
spitfire |
Czyli ponizej 100 kwh bede mogl zarobic z samego zielonego certyfikatu 1,10 zl za 1 kwh?
alek |
czy to oznacza , że instalacja poniżej 100kW będzie pozbawiona prawa do zielonych certyfikatów ?
j-k |
a co z instalacjami powyżej 100 Kwh ? czy także obowiązywać będzie stawka 1,1 zł ?
elektro |
zapis jest taki instalacje do 100kw stała opłata 1,1zł do 2027 zaś instalacje powyżej 100kw współczynnik 2,85 (zielony certyfikat) dotyczy instalacji uruchomionych w 2013 i 2014
jasiu |
Czy ktoś się orientuje ile kosztuje wybudowanie takiej elektrowni o mocy 1 MW i jaka jest cena sprzedaży. Jestem zainteresowany takim projektem.
Petr |
Ok.Czyli instalacja do kW zarabia na sprzedaży 1,1 zł z kWh, A ile na 1 kWh zarobi instalacja powyżej 100 kWh?
Petr |
Poprawka!! Ok.Czyli instalacja do 100 kW zarabia na sprzedaży 1,1 zł z kWh, A ile na 1 kWh zarobi w takim razie uruchomiona w 2013r. instalacja powyżej 100 kWh?
Krzychu |
Energia z PV to najdroższa energia ze źródeł odnawialnych!!! Ale Polska jest bogata - stać nas na to! Już nawet Niemcy zmądrzeli i obcinają dotacje na ten rodzaj energii ....
profesor? |
Jle trzeba zasrac zeby to zbudowac.?(Jak chinczyki nasmrodza to w uni bedzie czysto).?
Zniesmaczony |
No i co ustawa weszla w zycie i co ludzie sie ponastawiali na 1.1 za KW/h i co dostalismy ? Mialo byc 1.1 zl a jest 18 groszy.. Smiech na sali haha szkoda gadac :D nigdy sie nie dadza ludziom dorobic :(

Giełda OZE

sprzedamy 2 farmy pv z dotacją UE

sprzedamy 2 farmy pv z dotacja, woj lubelskie, spolki celowe, czytaj dalej...

poszukujemy farm pv z dotacja UE

poszukujemy projektow farm pv z dotacja UE - wojewodztwo lubelskie czytaj dalej...

kupimy projekty pv z dotacja

kupimy gotowe, przygotowane projekty farmy pv z dofinansowaniem unijnym, najlepiej woj lubleskie czytaj dalej...

Call Center do współpracy

Firma o ugruntowanej pozycji na rynku w związku z rozwojem struktur sprzedaży nawiąże współpracę z C czytaj dalej...