Moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce przekroczyła 280 MW

Moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce przekroczyła 280 MW
Fot. Fortum
REKLAMA

Na koniec 2017 roku w naszym kraju działało niemal 29,2 tys. systemów fotowoltaicznych o łącznej mocy 281,4 MW. Na większość tego potencjału złożyły się mikroinstalacje o jednostkowej mocy nieprzekraczającej 40 kW. 

Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki (PTPV) informuje, że w Polsce na koniec ubiegłego roku zainstalowano 29 197 systemów fotowoltaicznych o łącznej mocy 281,4 MW.

Na ten wynik złożyło się 589 systemów o łącznej mocy 107,7 MW, których operatorzy posiadają koncesję Urzędu Regulacji Energetyki. W tej grupie znalazło się również 398 mikroinstalacji, których łączna moc wynosi 9,383 MW i które obejmuje wygaszony dla nowych instalacji w połowie 2016 r. system zielonych certyfikatów.

PTPV podaje, że pod względem zainstalowanej mocy najwięcej systemów fotowoltaicznych realizowanych na podstawie koncesji na koniec 2017 r. znajdowało się w województwie lubelskim, gdzie zainstalowano w sumie 60 systemów o łącznej mocy 30,96 MW, czyli niemal 30 proc. elektrowni fotowoltaicznych z koncesją.

Natomiast najwięcej systemów fotowoltaicznych z koncesją URE pojawiło się w województwie śląskim – 151 o łącznej mocy 8,06 MW, a średnia moc systemu wyniosła 53 kW.

Oprócz tych systemów w Polsce na koniec 2017 roku funkcjonowało – jak wylicza Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki – 28 608 mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy łącznej 173,7 MW, w przypadku których przyłączenie następowało w trybie na zgłoszenie i dla których nie jest wymagana koncesja.

W tym do sieci PGE Dystrybucja na koniec ub.r. przyłączonych było 8236 mikroinstalacji o łącznej mocy 48,39 MW, do sieci Tauron Dystrybucja przyłączono 8966 mikroinstalacji o mocy 55,14 MW, do sieci Energi Operator – 6234 mikroinstalacje o łącznej mocy 37,71 MW, do sieci Enei Operator – 4154 mikroinstalacje o mocy 27,87 MW, a do sieci pozostałych operatorów systemu dystrybucyjnego przyłączonych miało być w sumie 1018 mikroinstalacji o mocy 5 MW.

PTPV wylicza, że w ubiegłym roku w naszym kraju powstały mikroinstalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 81 MW, rok wcześniej przyłączono ok. 59 MW, a dwa lata wcześniej ok. 28 MW.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
pros |
Kropla w morzu potrzeb, potrzeba co najmniej kilku GW, ale nie od razu Kraków zbudowano.

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...