Fortum zbuduje rozproszoną elektrownię PV

Fortum zbuduje rozproszoną elektrownię PV
Fot. Fortum
REKLAMA

Fiński koncern energetyczny wygrał przetarg rozpisany przez sieć S Group na wdrożenie systemów fotowoltaicznych na dachach około 40 budynków komercyjnych w całej Finlandii. Fortum zaznacza, że to największy w historii krajów nordyckich projekt instalacji dachowych systemów PV. 

Fortum będzie odpowiadać za planowanie i zarządzanie projektem oraz nadzór nad zakupem sprzętu. Prace instalacyjne zaczną się wiosną tego roku i w większości zostaną zakończone jesienią tego roku. 

Cel sieci S Group to zwiększenie udziału OZE w konsumowanej energii do 80 proc. do roku 2025. Firma zaznacza, że jej największe zapotrzebowanie na energię przypada na okres letni, w czasie, w którym większą część konsumpcji może pokryć fotowoltaika.

Planowana moc systemów fotowoltaicznych, które zbuduje Fortum, sięgnie ok. 10 MW. Tymczasem w ubiegłym roku całkowita moc zainstalowana urządzeń wytwarzających energię ze słońca w Finlandii wyniosła – jak podaje Fortum – ok. 35 MW.

W ubiegłym roku w Finlandii fotowoltaikę zainstalowano m.in. na dachach obiektów w międzynarodowym porcie lotniczym Helsinki-Vantaa. Powstała tam dachowa instalacja fotowoltaiczna o mocy 312 kW, która ma produkować w skali roku 280 MWh energii elektrycznej.

Jeden z ciekawszych projektów związanych z fotowoltaiką w Finlandii prowadzi firma energetyczna Helsingin Energia, która oferuje swoim klientom wynajmowanie paneli fotowoltaicznych, umożliwiając im redukowanie rachunków za energię. Więcej na ten temat w artykule: Operator z Helsinek zainstaluje PV i wynajmie panele swoim klientom.

Władze w Helsinkach przyjęły, że Finlandia wycofa się z energetyki węglowej do roku 2030, jednak ostatnio rozważane jest wycofanie się z węgla już w roku 2025.

W 2016 r. źródła OZE wyprodukowały w Finlandii 29,6 TWh energii elektrycznej, a ich udział w krajowym miksie wytwarzania wyniósł 45 proc., na co złożyła się generacja głównie z elektrowni wodnych, biomasowych i w mniejszym stopniu z elektrowni wiatrowych. Z bloków  jądrowych wyprodukowano 22,2 TWh, a z instalacji kogeneracyjnych, w których jest wykorzystywany m.in. węgiel, wyprodukowano 20,8 TWh energii elektrycznej. Niedobór własnej produkcji pokrywany jest importem z innych krajów nordyckich, ale także z Rosji czy Estonii.

Fortum sam intensywnie inwestuje w źródła odnawialne. Celem koncernu jest przejście na produkcję energii wyłącznie ze źródeł odnawialnych, a obecnie wytwarza on z OZE już większość produkowanej energii.

Pod koniec ubiegłego roku Fortum podłączył do sieci elektroenergetycznej elektrownię słoneczną o mocy 100 MW w parku solarnym Pavagada, w Indiach. Dzięki temu zdolności produkcyjne Fortum w segmencie energii słonecznej w Indiach wzrosły do 185 MW.

Natomiast w listopadzie ub.r. Fortum podpisał umowę skutkującą nabyciem w Rosji trzech elektrowni solarnych o łącznej mocy 35 MW. Do tych projektów przypisana jest niezwykle atrakcyjna stawka za sprzedaż energii na poziomie aż ok. 430 euro/MWh.

Więcej o projektach OZE realizowanych przez Fortum w artykule: Fortum kupi energię z wiatraków i sprzeda ją na giełdzie.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...