Fortum zbuduje rozproszoną elektrownię PV

Fortum zbuduje rozproszoną elektrownię PV
Fot. Fortum
REKLAMA

Fiński koncern energetyczny wygrał przetarg rozpisany przez sieć S Group na wdrożenie systemów fotowoltaicznych na dachach około 40 budynków komercyjnych w całej Finlandii. Fortum zaznacza, że to największy w historii krajów nordyckich projekt instalacji dachowych systemów PV. 

Fortum będzie odpowiadać za planowanie i zarządzanie projektem oraz nadzór nad zakupem sprzętu. Prace instalacyjne zaczną się wiosną tego roku i w większości zostaną zakończone jesienią tego roku. 

Cel sieci S Group to zwiększenie udziału OZE w konsumowanej energii do 80 proc. do roku 2025. Firma zaznacza, że jej największe zapotrzebowanie na energię przypada na okres letni, w czasie, w którym większą część konsumpcji może pokryć fotowoltaika.

Planowana moc systemów fotowoltaicznych, które zbuduje Fortum, sięgnie ok. 10 MW. Tymczasem w ubiegłym roku całkowita moc zainstalowana urządzeń wytwarzających energię ze słońca w Finlandii wyniosła – jak podaje Fortum – ok. 35 MW.

W ubiegłym roku w Finlandii fotowoltaikę zainstalowano m.in. na dachach obiektów w międzynarodowym porcie lotniczym Helsinki-Vantaa. Powstała tam dachowa instalacja fotowoltaiczna o mocy 312 kW, która ma produkować w skali roku 280 MWh energii elektrycznej.

Jeden z ciekawszych projektów związanych z fotowoltaiką w Finlandii prowadzi firma energetyczna Helsingin Energia, która oferuje swoim klientom wynajmowanie paneli fotowoltaicznych, umożliwiając im redukowanie rachunków za energię. Więcej na ten temat w artykule: Operator z Helsinek zainstaluje PV i wynajmie panele swoim klientom.

Władze w Helsinkach przyjęły, że Finlandia wycofa się z energetyki węglowej do roku 2030, jednak ostatnio rozważane jest wycofanie się z węgla już w roku 2025.

W 2016 r. źródła OZE wyprodukowały w Finlandii 29,6 TWh energii elektrycznej, a ich udział w krajowym miksie wytwarzania wyniósł 45 proc., na co złożyła się generacja głównie z elektrowni wodnych, biomasowych i w mniejszym stopniu z elektrowni wiatrowych. Z bloków  jądrowych wyprodukowano 22,2 TWh, a z instalacji kogeneracyjnych, w których jest wykorzystywany m.in. węgiel, wyprodukowano 20,8 TWh energii elektrycznej. Niedobór własnej produkcji pokrywany jest importem z innych krajów nordyckich, ale także z Rosji czy Estonii.

Fortum sam intensywnie inwestuje w źródła odnawialne. Celem koncernu jest przejście na produkcję energii wyłącznie ze źródeł odnawialnych, a obecnie wytwarza on z OZE już większość produkowanej energii.

Pod koniec ubiegłego roku Fortum podłączył do sieci elektroenergetycznej elektrownię słoneczną o mocy 100 MW w parku solarnym Pavagada, w Indiach. Dzięki temu zdolności produkcyjne Fortum w segmencie energii słonecznej w Indiach wzrosły do 185 MW.

Natomiast w listopadzie ub.r. Fortum podpisał umowę skutkującą nabyciem w Rosji trzech elektrowni solarnych o łącznej mocy 35 MW. Do tych projektów przypisana jest niezwykle atrakcyjna stawka za sprzedaż energii na poziomie aż ok. 430 euro/MWh.

Więcej o projektach OZE realizowanych przez Fortum w artykule: Fortum kupi energię z wiatraków i sprzeda ją na giełdzie.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Zlecę montaż instalacji solarnych w budynkach mieszkalnych na terenie powiatu Myszkowskiego. Zape czytaj dalej...

Sprzedam kartę Fronius Data Menager 2.0

Sprzedam kartę wifi do inwertera Fronius. Nowa, nigdy nie używana. Pozostałość po inwestycji - stąd czytaj dalej...

Doświadczona ekipa monterów PV

Jesteśmy doświadczoną ekipą monterów PV (również solary i pompy ciepła). Wykonamy zlecone instalacj czytaj dalej...

Wykonanie, budowa PV

Firma z doświadczeniem przyjmie zlecenie budowy na terenie Polski instalacji fotowoltaicznych (z wył czytaj dalej...