Wielka farma PV powstanie na miejscu francuskiej elektrowni jądrowej

Wielka farma PV powstanie na miejscu francuskiej elektrowni jądrowej
Fot. SolarWorld
REKLAMA

Francuski rząd chce postawić jedną z największych europejskich elektrowni fotowoltaicznych na terenie likwidowanej elektrowni jądrowej w Fessenheim. W tym celu zostanie przeprowadzona aukcja, w której inwestorzy będą mogli składać oferty na sprzedaż energii z instalacji o mocy 300 MW.

Elektrownia jądrowa w Fessenheim to najstarszy obiekt tego rodzaju we Francji. Bloki o łącznej mocy 1,6 GW zostaną wyłączone na przełomie 2018/19 r., a pierwsi pracownicy z liczącej tysiąc osób załogi obsługującej pracę elektrowni mają stracić pracę już tego lata.

W 2016 roku wykorzystanie terenu po elektrowni jądrowej w Fessenheim w celu budowy fabryki samochodów elektrycznych Elonowi Muskowi miała proponować ówczesna francuska minister ekologii Segolene Royal.

Teraz w miejsce reaktorów w Fessenheim Paryż chce wybudować park fotowoltaiczny na 300 MW i wyłonić w tym celu inwestora w drodze specjalnej aukcji.

Po uruchomieniu byłaby to jedna z największych elektrowni solarnych w Europie. Obecnie największa mieści się również we Francji, w pobliżu Bordeaux, a jej moc wynosi 360 MW.

Budowa wielkiej elektrowni PV na terenie elektrowni położonej na granicy Francji i Niemiec wpisuje się w projekt transgranicznej współpracy w energetyce między tymi państwami. Berlin w ubiegłym roku przyjął możliwość objęcia swoim systemem wsparcia dla OZE projektów realizowanych poza granicami Niemiec i ma udostępniać w tym celu co roku w aukcjach potencjał rzędu 300 MW.

Niemcy wkrótce wyłączą zresztą dwa reaktory jądrowe o łącznej mocy 1,4 GW położone blisko granicy z Francją. Ma to nastąpić do roku 2022 w ramach niemieckiego planu wycofania się z energetyki jądrowej.

Sam EDF, który jest właścicielem elektrowni jądrowej w Fessenheim, kilka miesięcy temu ogłosił plan postawienia we Francji do roku 2035 elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 30 GW. Na ten cel ma wydawać począwszy od roku 2020 około 200 mln euro rocznie.

Obecnie łączna moc elektrowni fotowoltaicznych we Francji wynosi około 8 GW, natomiast Paryż chce zwiększenia tego potencjału do 20 GW do roku 2023.

Służyć temu mają organizowane systematycznie aukcje. Ostatnia, dedykowana inwestycjom w naziemne farmy fotowoltaiczne, skutkowała przyznaniem kontraktów na sprzedaż energii po średniej cenie 61,6 EUR/MWh. W grupie projektów z przedziału mocy 5-17 MW średnia wyniosła nawet 55,3 EUR/MWh.

Więcej o efektach francuskich aukcji dla PV w artykule: Znowu niższe ceny we francuskich aukcjach dla PV.

Co ciekawe, francuski rząd zaangażował się w ukraiński projekt budowy gigantycznego parku fotowoltaicznego na terenach wyłączonych z aktywności po katastrofie elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Paryż sfinansował badania, których celem było oszacowanie możliwości produkcji energii słonecznej w tym regionie. Więcej na ten temat w artykule: Francuzi sprawdzili możliwość budowy elektrowni PV w regionie Czarnobyla.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Fanspeedway'a |
W Polsce na PV postawią atoma , sorry taki mamy klimat

Giełda OZE

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją.

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją. Zainteresowani sprzedażą proszę pod czytaj dalej...

Firma poszukuje działek pod projekty PV

Firma KRD Global Group poszukuje działek do wydzierżawienia pod projekty fotowoltaiczne w całej Pols czytaj dalej...

V80/ 2 MW

Vestasy V-80, 2MW, sprzedamy czytaj dalej...

Micon 500+600kW+750kW

Micony 500, 600kW, DeWind 500kW, Wind World 750kW, do sprzedazy i demontazu do stycznia 2019 czytaj dalej...