Wielka farma PV powstanie na miejscu francuskiej elektrowni jądrowej

Wielka farma PV powstanie na miejscu francuskiej elektrowni jądrowej
Fot. SolarWorld
REKLAMA

Francuski rząd chce postawić jedną z największych europejskich elektrowni fotowoltaicznych na terenie likwidowanej elektrowni jądrowej w Fessenheim. W tym celu zostanie przeprowadzona aukcja, w której inwestorzy będą mogli składać oferty na sprzedaż energii z instalacji o mocy 300 MW.

Elektrownia jądrowa w Fessenheim to najstarszy obiekt tego rodzaju we Francji. Bloki o łącznej mocy 1,6 GW zostaną wyłączone na przełomie 2018/19 r., a pierwsi pracownicy z liczącej tysiąc osób załogi obsługującej pracę elektrowni mają stracić pracę już tego lata.

W 2016 roku wykorzystanie terenu po elektrowni jądrowej w Fessenheim w celu budowy fabryki samochodów elektrycznych Elonowi Muskowi miała proponować ówczesna francuska minister ekologii Segolene Royal.

Teraz w miejsce reaktorów w Fessenheim Paryż chce wybudować park fotowoltaiczny na 300 MW i wyłonić w tym celu inwestora w drodze specjalnej aukcji.

Po uruchomieniu byłaby to jedna z największych elektrowni solarnych w Europie. Obecnie największa mieści się również we Francji, w pobliżu Bordeaux, a jej moc wynosi 360 MW.

Budowa wielkiej elektrowni PV na terenie elektrowni położonej na granicy Francji i Niemiec wpisuje się w projekt transgranicznej współpracy w energetyce między tymi państwami. Berlin w ubiegłym roku przyjął możliwość objęcia swoim systemem wsparcia dla OZE projektów realizowanych poza granicami Niemiec i ma udostępniać w tym celu co roku w aukcjach potencjał rzędu 300 MW.

Niemcy wkrótce wyłączą zresztą dwa reaktory jądrowe o łącznej mocy 1,4 GW położone blisko granicy z Francją. Ma to nastąpić do roku 2022 w ramach niemieckiego planu wycofania się z energetyki jądrowej.

Sam EDF, który jest właścicielem elektrowni jądrowej w Fessenheim, kilka miesięcy temu ogłosił plan postawienia we Francji do roku 2035 elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 30 GW. Na ten cel ma wydawać począwszy od roku 2020 około 200 mln euro rocznie.

Obecnie łączna moc elektrowni fotowoltaicznych we Francji wynosi około 8 GW, natomiast Paryż chce zwiększenia tego potencjału do 20 GW do roku 2023.

Służyć temu mają organizowane systematycznie aukcje. Ostatnia, dedykowana inwestycjom w naziemne farmy fotowoltaiczne, skutkowała przyznaniem kontraktów na sprzedaż energii po średniej cenie 61,6 EUR/MWh. W grupie projektów z przedziału mocy 5-17 MW średnia wyniosła nawet 55,3 EUR/MWh.

Więcej o efektach francuskich aukcji dla PV w artykule: Znowu niższe ceny we francuskich aukcjach dla PV.

Co ciekawe, francuski rząd zaangażował się w ukraiński projekt budowy gigantycznego parku fotowoltaicznego na terenach wyłączonych z aktywności po katastrofie elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Paryż sfinansował badania, których celem było oszacowanie możliwości produkcji energii słonecznej w tym regionie. Więcej na ten temat w artykule: Francuzi sprawdzili możliwość budowy elektrowni PV w regionie Czarnobyla.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Fanspeedway'a |
W Polsce na PV postawią atoma , sorry taki mamy klimat

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...