Tak spadek cen modułów PV odbija się na wynikach producentów

Tak spadek cen modułów PV odbija się na wynikach producentów
Fot. Hanwha Q Cells
REKLAMA

Należący do koreańskiej grupy Hanwha czołowy producent modułów fotowoltaicznych Hanwha Q Cells podał wyniki za ubiegły rok, w którym mocno zwiększył potencjał sprzedanych modułów, ale mimo to zanotował spadek przychodów.

Spadające ceny modułów fotowoltaicznych odbijają się na wynikach finansowych ich producentów. W ubiegłym roku – rekordowym pod względem zrealizowanych globalnie inwestycji w fotowoltaice, których łączna moc wyniosła ok. 98 GW wobec ok. 75 GW rok wcześniej – spadły też wyraźnie ceny modułów fotowoltaicznych.

O tym, jaki miało to wpływ na biznes firm produkujących moduły fotowoltaiczne, świadczą podane przez Hanwha Q Cells wyniki finansowe.

Koreański producent w 2017 roku sprzedał moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 5,438 GW, co jest wynikiem lepszym o 18,7 proc. niż osiągnięty w roku 2016.

Mimo to przychody Hanwha Q Cells spadły w ujęciu rok do roku o 10,2 proc., wynosząc 2,177 mld dolarów.

Zysk operacyjny koreańskiej firmy w ubiegłym roku wyniósł 29,3 mln dolarów wobec 192,1 mln dolarów rok wcześniej. Średnia ubiegłoroczna marża spadła do 11,2 proc. wobec 18,1 proc. w roku 2016.

Na ten rok Hanwha Q Cells zakłada sprzedaż modułów o łącznej mocy 6-6,2 GW. Tymczasem własny potencjał produkcji koreańskiej firmy pozwala na wytworzenie w skali roku ogniw i modułów o łącznej mocy po ok. 4,3 GW.

Hanwha Q Cells została umieszczona w wykonanym przez PV Tech rankingu największych na świecie producentów modułów fotowoltaicznych za rok 2017 na 5. pozycji. Liderem tego rankingu jest chiński producent Jinko Solar, który prognozował całoroczną sprzedaż za 2017 r. na poziomie 9,6-9,8 GW.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
analityk |
Spadki cen modułów PV to dla inwestorów dobra wiadomość, dla producentów już niekoniecznie. To jak z medalem, który ma dwie strony.
klient |
Producenci chcieli wolnwgo rynku. To mają. Gdy ustalają kosmiczne ceny na swe wyroby to powołują się na wolny rynek. Przy tych cenach bez dotacji wogóle nie będzie klientów. Zostaną tylko hobbyści nie liczący na zwrot kosztów.

Giełda OZE

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie zaawansowania

Firma realizująca projekty farm fotowoltaicznych kupi projekty instalacji fotowoltaicznych na każdym czytaj dalej...

Firma z branży OZE wydzierżawi działki pod farmy fotowoltaiczne - obszar całego kraju

Firma realizująca farmy fotowoltaiczne wydzierżawi działki niezacienione pod budowę farm fotowoltaic czytaj dalej...

Preferencyjne pożyczki dla projektów z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów planujących realizację projektu samodzielnie do aplikowania czytaj dalej...