Fotowoltaika zasili rosyjską kopalnię

Fotowoltaika zasili rosyjską kopalnię
Fot. Hevel Solar
REKLAMA

Elektrownia fotowoltaiczna ograniczy koszty funkcjonowania jednej z kopalń w Kraju Chabarowskim, w południowo-wschodniej części Rosji. Będzie to kolejna instalacja, którą zrealizuje Hevel Solar lider rynku fotowoltaicznego w Rosji. 

Inwestycja zostanie zrealizowana przez rosyjską firmę Hevel Solar dla grupy Polymetal zajmującej się wydobyciem i przetwórstwem metali.

Projekt zakłada budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW, która będzie produkować energię na potrzeby kopalni, w ten sposób ograniczając generowane przez nią zapotrzebowanie na energię pochodzącą dotąd wyłącznie z generatorów diesla.

Polymetal zakłada, że dzięki tej inwestycji zmniejszy konsumpcję ropy wykorzystywanej do produkcji energii elektrycznej o 250 ton rocznie.

Farma fotowoltaiczna ma produkować w skali roku energię w ilości 1,2 GWh.

Hevel Solar to lider rosyjskiego rynku fotowoltaicznego. Utworzona przez rosyjskie państwowe koncerny Renova i Rusnano firma w ostatnim czasie systematycznie oddaje do użytku farmy fotowoltaiczne o mocy liczonej w dziesiątkach MW, a także rozpoczyna produkcję własnych ogniw i modułów fotowoltaicznych.

Rok temu Hevel Solar poinformował, że na mocy porozumień zawartych z rosyjskim ministerstwem energii, będzie realizować we wschodniej części Rosji niepodłączone do sieci elektroenergetycznej elektrownie łączące generację z diesla i fotowoltaiki.

 Budowa off-gridowej generacji z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii to po pierwsze i najważniejsze wkład w rozwój regionalny. Elektrownie łączące diesla i PV zmniejszą konsumpcję paliwa nawet o 50 proc. w odległych regionach, w których budowa sieci nie byłaby ekonomicznie uzasadniona – zapewniał wówczas Igor Shakhray, CEO Hevel Solar.

W ostatnich tygodniach Hevel postawił swoją kolejną farmę fotowoltaiczną w Rosji. Moc instalacji zbudowanej w obwodzie astrachańskim wynosi 15 MW, co ma umożliwić produkcję w skali roku 20 GWh energii elektrycznej. Inwestycja została zrealizowana dla spółki Green Energy należącej do Renovy.

Do końca tego roku Hevel Solar ma uruchomić w tym samym regionie dwie kolejne elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy aż 120 MW.

Rosyjska firma podała ostatnio, że zbudowane dotąd przez nią elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 129 MW – część uruchomiono w trakcie 2017 roku –  wyprodukowały dotąd ponad 146 GWh energii elektrycznej, z czego 107,1 GWh wyłącznie w ubiegłym roku.

Pod koniec 2017 roku Hevel sprzedał fińskiemu koncernowi energetycznemu Fortum trzy zbudowane rzez siebie farmy fotowoltaiczne: Pleszanowskaja (10 MW), Graczewskaja (10 MW) – obie w rejonie Orenburga, a także farmę fotowoltaiczną Bugulczanskaja (15 MW) położoną w Republice Baszkortostanu.

Te elektrownie PV zostały uruchomione w latach 2016/17 i w ramach rosyjskiego systemu wsparcia dla OZE będą otrzymywać płatności przez 15 lat, licząc od daty uruchomienia. Sprzedaż energii będzie odbywać się po średniej cenie wynoszącej aż około 430 EUR/MWh.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...