Fotowoltaika zasili rosyjską kopalnię

Fotowoltaika zasili rosyjską kopalnię
Fot. Hevel Solar
REKLAMA

Elektrownia fotowoltaiczna ograniczy koszty funkcjonowania jednej z kopalń w Kraju Chabarowskim, w południowo-wschodniej części Rosji. Będzie to kolejna instalacja, którą zrealizuje Hevel Solar lider rynku fotowoltaicznego w Rosji. 

Inwestycja zostanie zrealizowana przez rosyjską firmę Hevel Solar dla grupy Polymetal zajmującej się wydobyciem i przetwórstwem metali.

Projekt zakłada budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW, która będzie produkować energię na potrzeby kopalni, w ten sposób ograniczając generowane przez nią zapotrzebowanie na energię pochodzącą dotąd wyłącznie z generatorów diesla.

Polymetal zakłada, że dzięki tej inwestycji zmniejszy konsumpcję ropy wykorzystywanej do produkcji energii elektrycznej o 250 ton rocznie.

Farma fotowoltaiczna ma produkować w skali roku energię w ilości 1,2 GWh.

Hevel Solar to lider rosyjskiego rynku fotowoltaicznego. Utworzona przez rosyjskie państwowe koncerny Renova i Rusnano firma w ostatnim czasie systematycznie oddaje do użytku farmy fotowoltaiczne o mocy liczonej w dziesiątkach MW, a także rozpoczyna produkcję własnych ogniw i modułów fotowoltaicznych.

Rok temu Hevel Solar poinformował, że na mocy porozumień zawartych z rosyjskim ministerstwem energii, będzie realizować we wschodniej części Rosji niepodłączone do sieci elektroenergetycznej elektrownie łączące generację z diesla i fotowoltaiki.

 Budowa off-gridowej generacji z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii to po pierwsze i najważniejsze wkład w rozwój regionalny. Elektrownie łączące diesla i PV zmniejszą konsumpcję paliwa nawet o 50 proc. w odległych regionach, w których budowa sieci nie byłaby ekonomicznie uzasadniona – zapewniał wówczas Igor Shakhray, CEO Hevel Solar.

W ostatnich tygodniach Hevel postawił swoją kolejną farmę fotowoltaiczną w Rosji. Moc instalacji zbudowanej w obwodzie astrachańskim wynosi 15 MW, co ma umożliwić produkcję w skali roku 20 GWh energii elektrycznej. Inwestycja została zrealizowana dla spółki Green Energy należącej do Renovy.

Do końca tego roku Hevel Solar ma uruchomić w tym samym regionie dwie kolejne elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy aż 120 MW.

Rosyjska firma podała ostatnio, że zbudowane dotąd przez nią elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 129 MW – część uruchomiono w trakcie 2017 roku –  wyprodukowały dotąd ponad 146 GWh energii elektrycznej, z czego 107,1 GWh wyłącznie w ubiegłym roku.

Pod koniec 2017 roku Hevel sprzedał fińskiemu koncernowi energetycznemu Fortum trzy zbudowane rzez siebie farmy fotowoltaiczne: Pleszanowskaja (10 MW), Graczewskaja (10 MW) – obie w rejonie Orenburga, a także farmę fotowoltaiczną Bugulczanskaja (15 MW) położoną w Republice Baszkortostanu.

Te elektrownie PV zostały uruchomione w latach 2016/17 i w ramach rosyjskiego systemu wsparcia dla OZE będą otrzymywać płatności przez 15 lat, licząc od daty uruchomienia. Sprzedaż energii będzie odbywać się po średniej cenie wynoszącej aż około 430 EUR/MWh.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Last minute dla tegorocznych aukcji PV / wiatr na kredyt 0%

Do godziny 16:00 dnia 21.11.2018 proszę Developerów PV i Wiatru o kontakt w celu aplikowania o kredy czytaj dalej...

Preferencyjne kredyty na budowę biogazowni rolniczych

Katana Konsulting zaprasza inwestorów w biogazownie do aplikowania o pożyczki preferencyjne w wysoko czytaj dalej...

Linia do produkcji pelletu 2018

Linia do produkcji pelletu z trociny o wydajności 1 t/h Rok produkcji 2018 Linia składa się z: czytaj dalej...