Bentley postawi ogromny fotowoltaiczny carport

Bentley postawi ogromny fotowoltaiczny carport
Fot. Bentley
REKLAMA

Brytyjski koncern motoryzacyjny postawi na parkingach przy fabryce w brytyjskim mieście Crewe zadaszenia, na których umieści około 10 tys. paneli fotowoltaicznych. Tym samym jeszcze zwiększy udział fotowoltaiki w energii wykorzystywanej przy produkcji aut.

Bentley w fabryce w Crewe ma zbudować carporty, na których umieści instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 2,7 MW. Produkowana w ten sposób energia ma pokryć 24 proc. zapotrzebowania na energię grupy Bentley, przyczyniając się do redukcji emisji CO2 o 3,3 tys. ton rocznie.

Panele fotowoltaiczne przykryją dokładnie 1378 miejsc parkingowych, które zajmują powierzchnię 16,4 tys. m2.

Instalacja zostanie zrealizowana przy udziale środków z rządowego programu InnovateUK, w ramach którego Londyn dofinansowuje innowacyjne przedsięwzięcia w brytyjskiej gospodarce.

Po zrealizowaniu tej inwestycji Bentley zwiększy liczbę paneli fotowoltaicznych, które posiada, do 30,8 tys. Ogromną dachową instalację PV składającą się z 20,8 tys. modułów brytyjska firma zrealizowała na swojej fabryce już w roku 2013.

System w Crewe będzie największą tego rodzaju instalacją w Wielkiej Brytanii. Na świecie działają już jednak dużo większe systemy PV umieszczone na zadaszeniach parkingów.

W ubiegłym roku inny koncern motoryzacyjny Nissan poinformował o budowie największego na świecie carportu z panelami PV, który ma powstać na terenie położonej w Chinach fabryki, w której powstają auta marek Dongfeng i Nissan.

Ta instalacja ma objąć powierzchnię odpowiadającą powierzchni 27 boisk piłkarskich i będzie elementem zadaszenia dla ponad 10 tys. samochodów. Moc instalacji fotowoltaicznej ma wynieść w sumie 29,64 MW. Tyle ma wystarczyć do rocznej produkcji energii na poziomie 28,65 GWh. JinkoSolar, który miał dostarczyć do tej instalacji swoje panele PV, podał, że dzięki tej inwestycji fabryka zmniejszy swoje zapotrzebowanie na energię z sieci, oszczędzając rocznie średnio 334 tys. USD. 

Sam Nissan, który produkuje obecnie najpopularniejszy na świecie samochód elektryczny – Leaf – wykorzystuje do produkcji m.in. tego modelu odnawialne źródła energii zlokalizowane również przy swojej fabryce w Wielkiej Brytanii.

Fabryka w Sunderland była wcześniej częściowo zasilana przez działających w pobliżu 10 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 6,6 MW, które rozpoczęły pracę już w roku 2005. Natomiast w 2016 roku japoński koncern uruchomił położoną obok farmę fotowoltaiczną złożoną z 19 tys. modułów, której moc wynosi 4,75 MW. 100 proc. produkowanej przez nią energii wykorzystuje fabryka Nissana.

W ubiegłym roku Toyota zrealizowała system fotowoltaiczny złożony z ponad 20 tys. modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy 8,79 MW, który powstał na zadaszeniach parkingów przy siedzibie japońskiej firmy w Plano w Teksasie.

Rok wcześniej ogromną instalację PV o mocy 4,5 MW na zadaszeniach około 1,8 tys. miejsc parkingowych uruchomiono na lotnisku we francuskim mieście Montpellier. Francuzi wydzielili w ramach swojego systemu wsparcia kategorię aukcji, w których premiowane są tego rodzaju projekty.

Jeszcze większą dachową instalację fotowoltaiczną o mocy 6,7 MW na zadaszeniach parkingu zbudowano również w 2016 r. w miejscowości Courgenay w Szwajcarii.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Zlecę montaż instalacji solarnych w budynkach mieszkalnych na terenie powiatu Myszkowskiego. Zape czytaj dalej...

Sprzedam kartę Fronius Data Menager 2.0

Sprzedam kartę wifi do inwertera Fronius. Nowa, nigdy nie używana. Pozostałość po inwestycji - stąd czytaj dalej...

Doświadczona ekipa monterów PV

Jesteśmy doświadczoną ekipą monterów PV (również solary i pompy ciepła). Wykonamy zlecone instalacj czytaj dalej...

Wykonanie, budowa PV

Firma z doświadczeniem przyjmie zlecenie budowy na terenie Polski instalacji fotowoltaicznych (z wył czytaj dalej...