Powstanie wielka farma PV bez subsydiów. Energię kupią Norwegowie

Powstanie wielka farma PV bez subsydiów. Energię kupią Norwegowie
Fot. BayWa
REKLAMA

Norweski koncern energetyczny Statraft potwierdził podpisanie umowy na zakup energii z ogromnej elektrowni fotowoltaicznej, która powstanie w Hiszpanii poza rządowym systemem wsparcia. – Wchodzimy w nowy etap produkcji energii. Po raz pierwszy źródła odnawialne są w stanie produkować czystą energię tym samym kosztem lub nawet taniej niż elektrownie konwencjonalne komentuje Matthias Taft z firmy BayWa AG, która zrealizuje tą inwestycję.

Farma fotowoltaiczna, którą w okolicy Sewilli zbuduje na terenie aż 265 hektarów wywodzący się z Niemiec deweloper BayWa, osiągnie moc aż 170 MW i będzie to jeden z największych tego rodzaju obiektów, które zbudowano dotąd w Europie.

Inwestycja zostanie zrealizowana poza rządowym systemem wsparcia, bez jakichkolwiek preferencji czy gwarancji odkupu energii.

Uruchomienie ogromnej farmy fotowoltaicznej koło Sewilli ma nastąpić pod koniec tego roku, a energię będzie kupować na podstawie zawartej na 15 lat umowy PPA (Power Purchase Agreement) norweski koncern energetyczny Statkraft.

Roczny uzysk energii ma wynosić około 300 GWh, co – jak wylicza Statkraft – odpowiada rocznej konsumpcji około 93 tys. hiszpańskich gospodarstw domowych.

Kilka tygodni temu Statkraft informował o podpisaniu umowy na zakup energii z farm wiatrowych o łącznej mocy 80 MW znajdujących się w naszym kraju. Wiadomo, że Norwegowie kupią ją z zamiarem dalszego odsprzedania na giełdzie.

Statkraft to europejski lider w wytwarzaniu energii odnawialnej, produkujący w skali roku około 66 TWh energii elektrycznej, z czego 99 proc. pochodzi z OZE.

Na koniec 2016 roku firma posiadała 372 elektrownie o mocy 19,27 GW. Do tego dochodzą 29 ciepłownie o mocy 774 MW. Przy tym 69 proc. zainstalowanego potencjału wytwórczego Statkraft znajduje się w Norwegii.

Na aktywa Statkraft w OZE składają elektrownie wodne o mocy 14 GW, z czego 11,5 GW znajduje się w Norwegii. Do tego dochodzą farmy wiatrowe o mocy 703 MW (881 MW w ujęciu pro-rata) zlokalizowane w Norwegii, Szwecji, Brazylii i Wielkiej Brytanii. Statkraft posiada też bioelektrownię o mocy 40 MW w Niemczech.

W ubiegłym miesiącu o podpisaniu największej umowy PPA na zakup energii z europejskich elektrowni fotowoltaicznych informował działający w Hiszpanii deweloper Cox Energy. Więcej na ten temat w artykule: Największa umowa PPA w europejskim PV. Energię kupi firma działająca m.in. w Polsce

red. gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...