Kolejny niemiecki producent modułów PV zagrożony bankructwem

Kolejny niemiecki producent modułów PV zagrożony bankructwem
Fot. Calyxo
REKLAMA

Calyxo, niemiecki producent modułów fotowoltaicznych w cienkowarstwowej technologii CdTe, wystąpił o sądową ochronę przed wierzycielami i przydzielono mu administratora, który ma zająć się restrukturyzacją jego biznesu.

Historia niemieckiej firmy sięga 2004 r., kiedy Calyxo zaczęło pracować nad zastosowaniem w fotowoltaice niszowej, cienkowarstwowej technologii CdTe. Obecnie Calyxo jest częścią największego na świecie producenta modułów fotowoltaicznych w tej technologii – amerykańskiego First Solar. Wcześniej, do 2011 roku, Calyxo należał do niemieckiej grupy Q-Cells, którą przed upadkiem uratowało przejęcie przez koreański koncern Hanwha.

Niemiecka firma posiada w pełni zautomatyzowane linie produkcyjne, na których może wytwarzać rocznie moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 85 MW. Moc pojedynczych modułów, które produkuje, sięga 85 W. Rozmiary modułów wynoszą 1,6 m x 0,6 m, a ich waga sięga 12 kg.

Zatrudniająca obecnie 155 osób firma znalazła się w trudnej sytuacji po anulowaniu dużego kontraktu na dostawę jej modułów, a przed upadkiem ma ją uratować sądowa ochrona oraz restrukturyzacja prowadzona przez wyznaczonego przez sąd w Dessau administratora.

Specjalny tryb, którym została objęta niemiecka firma, gwarantuje pracownikom Calyxo wypłatę wynagrodzeń do końca czerwca. Do tego czasu firma musi przejść restrukturyzację, aby mogła ponownie funkcjonować bez ochrony państwa. Rozwiązaniem może być poszukanie inwestora, który ustabilizuje jej sytuację finansową.

To już druga w tym roku sytuacja, w której niemiecki producent modułów fotowoltaicznych występuje o sądową ochronę. Ostatnio do sądu zgłosiła się w tym celu firma SolarWorld Industries, która powstała na fundamentach SolarWorld AG – przez lata największego w Europie, w pełni zintegrowanego producenta modułów fotowoltaicznych. Więcej na ten temat w artykule: SolarWorld znowu ogłasza niewypłacalność.
 

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Wujek_PV |
Tak samo jak pseudo niemiecki München Solar który nigdy nie był niemiecki, moduły produkuje się w chinach. Wszyscy europejscy producenci modułów juz niebawem padną bo nie będą w stanie konkurować z chińczykami. Pod koniec 2018 roku zostaną zniesione cła karne na improt modułów z Chin, wtedy jeszcze raz wszystko poleci ok 0,02 - 0,05 eur/Wp w dół.
Dawid |
Po SolarWord kolejna niemiecka firma pada, jednak na Chinoli nie ma szans. Ja korzystam z Trina, Ja Solar, REC czasami jak lepszy klient to AUO/Benq i muszę przyznać że nigdy z nimi nie miałem żadnych problemów. Trzeba stawiać na dobrą jakość i nie będzie trzeba jeździć do klienta po 2 latach na reklamacje paneli.
MojaPV |
Kolejny przykład, że to koszty produkcji decydują o konkurencyjności produktu a nie tłuste subsydiowanie takiej czy innej branży. Tyle w temacie wpływu niemieckich subsydiów do oze na rozwój branży producentów PV w Niemczech.
IXI |
@MojaPV - Połowa tych dotacji idzie na produkty chińskie.
Aldebaran |
To tu dostaje tłuste dotacje ??? https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polskie-gornictwo-dostaje-miliardy-wsparcia,234,0,1670634.html
PVfan |
Ciekawi mnie też przyszłość Qcellsa https://www.pv-magazine.com/2018/04/11/hanwha-q-cells-sees-net-loss-in-2017-despite-increased-shipments droga podobna do Solar Worlda

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...