We Włoszech powstaną kolejne farmy PV bez subsydiów

We Włoszech powstaną kolejne farmy PV bez subsydiów
Fot. SMA
REKLAMA

Aktywny na włoskim rynku fotowoltaicznym fundusz Octopus Investments, który zarządza portfelem europejskich projektów PV na ponad 600 MW, podpisał kolejną komercyjną umowę na sprzedaż energii z elektrowni fotowoltaicznych, które tym razem postawi na Sardynii bez jakichkolwiek gwarancji ze strony włoskiego rządu.

W ubiegłym roku brytyjski fundusz postawił we włoskim regionie Lacjum, w pobliżu Montalto di Castro, elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 63 MWp, których nie objęto rządowymi gwarancjami sprzedaży energii.

Dla tych inwestycji Octopus zawarł z lokalną firmą Green Trade SA umowę na sprzedaż energii z dwuletnią gwarancją ceny.

Wydarzeniem, które potwierdziło stabilne fundamenty modelu biznesowego inwestycji w PV poza włoskim systemem wsparcia, było na początku tego roku zakończone sukcesem refinansowanie tych farm fotowoltaicznych.

Octopus informował wówczas, że jest w trakcie realizacji we Włoszech kolejnych 12 elektrowni fotowoltaicznych bez subsydiów, na łączna moc 110 MW.

Teraz o zawarciu 5-letniej umowy PPA na sprzedaż energii z kolejnych projektów PV należących do brytyjskiego funduszu poinformował włoska firma Ego, która specjalizuje się w handlu energią.

Umowa dotyczy czterech farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 40 MW, które mają powstać w okolicy Assemini na Sardynii. Octopus ma oddać je do użytku w III kwartale tego roku.

Ego podkreśla, że w tych instalacjach zostanie wykorzystany system jednoosiowych trackerów, który powinien zwiększyć uzyski energii o około 15 proc. w porównaniu do systemów stacjonarnych.

Grid parity zostało osiągnięte we Włoszech, a inwestycje w elektrownie fotowoltaiczne ruszają znowu, tym razem bez subsydiów. Ego działa na rynku energii, korzystając z zaawansowanych technologii prognozowania pogody, a także analizy danych i zarządzania ryzykiem w połączeniu z instrumentami finansowymi, co umożliwia oferowanie korzystnych kontraktów na energię – komentuje Stefano Cavriani z Ego Group.

Ego handluje energią pochodzącą z około 1,2 tys. instalacji o łącznej mocy 3,5 GW, które produkują w skali roku ok. 5 TWh.

Jak wynika z najnowszych danych włoskiego operatora systemu elektroenergetycznego Terna, w styczniu br. źródła odnawialne we Włoszech wyprodukowały 7,787 TWh energii elektrycznej, podczas gdy całkowita produkcja we włoskiej energetyce wyniosła 23,147 TWh, a krajowa konsumpcja sięgnęła 27,49 TWh. W porównaniu do analogicznego okresu 2017 r. wzrosła produkcja z elektrowni wiatrowych (+9,7 proc.), a zmalała z wodnych (-2 proc.) i fotowoltaicznych (-5,1 proc.).

Włoska fotowoltaika wytworzyła w styczniu br. 1,026 TWh – o 94 GWh więcej niż w grudniu 2017 r. Najwięcej energii włoskie elektrownie PV wytworzyły w ubiegłym roku w lipcu. Miesięczna generacja sięgnęła wówczas ok. 3 TWh.

W całym ubiegłym roku we Włoszech podłączono elektrownie fotowoltaiczne o mocy ok. 409 MW, a rok wcześniej zainstalowano ok. 369 MW. Włoski potencjał fotowoltaiki sięga w sumie ok. 20 GW.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
Kiedy w Polsce inwestorzy PV zaczną szukać odbiorców rezygnujac z systemu wsparcia?
Ksiądz |
Bo Włosi to jednak mądry kraj jak Niemcy, Szwajcaria, Szwecja, Finlandia. Ucz się durna polsko która jesteś 100 lat za rozwojem.
ElektrowniaPV |
Bo w Polsce producentom nie chce się szukać odbiorców na własna rękę, łatwiej doić z systemu - ksiądz wiesz coś o tym prawda? ;)
Ksiądz |
@ElektrowniaPV - po co szukać, kiedy polak = biedak, cebulak bez grosza w kieszeni, każdy jedzie na leasingach, kredytach i żerba o dotacje z UE! Zobaczysz co się stanie po 2019 roku kiedy skończą się dotacje z UE :)

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...