Europejskie konsorcjum podnosi sprawność ogniwa perowskitowego

Europejskie konsorcjum podnosi sprawność ogniwa perowskitowego
Ogniwo fotowoltaiczne wykonane z perowskitu. Fot. Solliance.
REKLAMA

Konsorcjum Solliance zrzeszające europejskie firmy i instytuty badawcze pochwaliło się zwiększeniem sprawności relatywnie dużej próbki ogniwa perowskitowego.

Solliance informuje, że na ogniwie o powierzchni 144 cm2 wykonanym z perowskitu nałożonego na szklaną powierzchnię zmierzono sprawność rzędu 14,5 proc.

Naukowcy z Solliance sprawdzili również sprawność modułu złożonego z 24 ogniw. Jego sprawność wyniosła 13,8 proc. Wyprodukowano 10 takich modułów i – jak podkreśla Solliance – na wszystkich osiągnięto podobne parametry.

Naukowcy zaznaczają, że wszystkie warstwy ogniw można wytworzyć w temperaturach poniżej 120 st. C, co przekłada się na relatywnie niski koszt produkcji, a ponadto wykorzystane technologie budowy ogniw i modułów można zastosować w procesach tzw. sheet-to-sheet, a także roll-to-roll.

Wcześniej, w listopadzie 2017 r., Solliance informował o wyprodukowaniu w procesie roll-to-roll modułu o sprawności 12,2 proc., przy czym sprawność na poziomie samych ogniw fotowoltaicznych zmierzono na 13,5 proc.

Wyzwaniem jest przeniesienie ogniw perowskitowych na większe moduły przy zachowaniu wysokiej sprawności i niskiego kosztu. Odnotowany wynik stwierdzono z wykorzystaniem powierzchni apertury porównywalnej do standardowych, stosowanych komercyjnie ogniw krzemowych. (…) Wynik modułu fotowoltaicznego bazującego na perowskicie na poziomie 13,8 proc. to kolejny ważny krok. Jesteśmy przekonani co do możliwości szybkiego podniesienia sprawności większych rozmiarów modułów perowskitowych ponad 15 proc., czyniąc postęp w zakresie stabilizacji pracy w naturalnych warunkach atmosferycznych – komentuje Ronn Andriessen z Solliance Solar Research.

W skład Solliance wchodzą m.in. holenderskie instytuty ECN i TNO, belgijski imec, Holst Centre, Forschungszentrum Jülich, a także uniwersytety w Eindhoven, Hasselt oraz Delft.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Zlecę montaż instalacji solarnych w budynkach mieszkalnych na terenie powiatu Myszkowskiego. Zape czytaj dalej...

Sprzedam kartę Fronius Data Menager 2.0

Sprzedam kartę wifi do inwertera Fronius. Nowa, nigdy nie używana. Pozostałość po inwestycji - stąd czytaj dalej...

Doświadczona ekipa monterów PV

Jesteśmy doświadczoną ekipą monterów PV (również solary i pompy ciepła). Wykonamy zlecone instalacj czytaj dalej...

Wykonanie, budowa PV

Firma z doświadczeniem przyjmie zlecenie budowy na terenie Polski instalacji fotowoltaicznych (z wył czytaj dalej...