Najbogatszy Ukrainiec postawi wielką farmę fotowoltaiczną

Najbogatszy Ukrainiec postawi wielką farmę fotowoltaiczną
Rinat Achmetow. Fot. Juda-Engelmayer, wikimedia cc
REKLAMA

Ukraińcy szykują się do budowy gigantycznego parku fotowoltaicznego o mocy ok. 1 GW, który ma powstać w bezpośrednim sąsiedztwie b. elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Jednak póki co największą elektrownię PV na Ukrainie postawi spółka kontrolowana przez Rinata Achmetowa.

Największy na Ukrainie prywatny koncern energetyczny DTEK dzisiaj ogłosił uruchomienie budowy ogromnej farmy fotowoltaicznej o mocy 200 MW. Jak podkreśla się ukraińska firma, będzie to trzecia największa elektrownia PV w Europie. Moc największej, która znajduje się k. francuskiego miasta Bordeaux, sięga 360 MW.

Dzisiaj DTEK podpisał umowę z chińską firmą CMEC (China Machinery Engineering Company) na zaprojektowanie i budowę tej instalacji, która powstanie na terenie poprzemysłowym w pobliżu miasta Nikopol w obwodzie dniepropetrowskim.

CMEC to spółka należąca do holdingu China National Machinery Industry Corporation (funkcjonującego również pod nazwą Sinomach), który zrealizował dotąd projekty w energetyce o potencjale rzędu 4,3 GW, z czego 0,6 GW  w fotowoltaice.  

W projekcie realizowanym z DTEK Chińczycy będą też pełnić rolę inwestora. Ukraińcy podają, że łączny koszt inwestycji sięgnie 230 mln euro.

Budowa ogromnej farmy fotowoltaicznej rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu, a uruchomienie produkcji energii zaplanowano na koniec 2018 r. Roczny uzysk energii ma wynosić około 280 GWh energii elektrycznej.

DTEK należy do grupy System Capital Management z siedzibą w Doniecku, która należy do najbogatszego Ukraińca Rinata Achmetowa. Maxim Timchenko, szef DTEK, podkreśla, że inwestycja jego firmy wpisuje się w cel zwiększenia potencjału OZE na Ukrainie do 5 GW do roku 2020, a także zmniejszenia emisji CO2 o 40 proc. do roku 2035.

W 2017 roku rząd w Kijowie zdecydował o przyjęciu w perspektywie 2035 r. celu 25-procentowego udziału OZE w krajowym miksie energetycznym, przy czym do tej wartości nie wliczono generacji z elektrowni wodnych, które mają dołożyć 13 proc.

W ubiegłym roku na Ukrainie powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 211 MW, a całkowity potencjał PV w tym kraju sięgnął 741 MW. Obecnie oddawane do użytku na Ukrainie elektrownie fotowoltaiczne obejmuje system taryf gwarantowanych, które sięgają 0,1502 euro/kWh, czyli około 0,62 zł/kWh.

W ubiegłym roku potencjał odnawialnych źródeł energii na Ukrainie zwiększył się w sumie o 257 MW. Oprócz elektrowni PV o mocy 211 MW podłączono do sieci elektrownie wiatrowe o mocy 27 MW, biogazownie o mocy 14 MW oraz elektrownie wodne o mocy 5 MW.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Grunt z dzierżawą PV

Sprzedam grunt o pow 4ha z zawartą dzierżawą farmy foto na 30 lat z rocznym przychodem, bez kosztów czytaj dalej...

TERMIKA eco line - zestaw paneli fotowoltaiczny 2,70 kW

TERMIKA ECO LINE zajmuje się projektowaniem, montażem oraz sprzedażą systemów fotowoltaicznych. Nas czytaj dalej...

sprzedam biogazownie rolniczą

Sprzedam nowoczesną i działającą biogazownię rolniczą 0,99 MW w Łagiewnikach (woj. dolnośląskie) poł czytaj dalej...

Projekty PV i FW

Wykonujemy pełną procedurę administracyjną pozwalającą na rozpoczęcie budowy farm wiatrowych i fotow czytaj dalej...