W Holandii rusza budowa pływającej farmy PV

W Holandii rusza budowa pływającej farmy PV
Fot. Ciel et Terre
REKLAMA

Lokalna kooperatywa energetyczna z holenderskiej gminy Lingewaard rozpoczyna budowę jednej z pierwszych w Europie pływających farm fotowoltaicznych.

Budowa farmy fotowoltaicznej na zbiorniku wodnym w Lingewaard ma rozpocząć się w tym miesiącu i potrwać do czerwca br. Przewiduje się budowę instalacji o łącznej mocy 1,85 MW, która w skali roku ma wytwarzać 1,75 GWh energii elektrycznej.

Moduły fotowoltaiczne – wybrano model QCells Q.PEAK-G4 o jednostkowej mocy 300 Wp – zostaną rozlokowane na powierzchni 15,8 tys. m2.

Pływające konstrukcje pod moduły dostarczy francuska firma Ciel et Terre, która wyspecjalizowała się w budowie pływających farm fotowoltaicznych.

Pływająca farma fotowoltaiczna w Lingewaard zostanie sfinansowana przez członków lokalnej społeczności zrzeszonych w kooperatywie energetycznej, a także z kredytu na 1,7 mln euro, który przyznał bank ING. Koszt całego projektu szacuje się na około 2 mln euro.

Obecnie największą w Europie instalacją tego typu jest pływająca farma PV, która powstała w Wielkiej Brytanii, w Walton-on-Thames koło Londynu. Jej moc sięga 6,3 MW i składa się na nią ponad 23 tys. modułów fotowoltaicznych. Instalacja ma produkować rocznie około 5,8 GWh energii elektrycznej. 

Obecnie największe pływające farmy fotowoltaiczne na świecie znajdują się w chińskiej prowincji Anhui – ich moc sięga 70 i 40 MW, a w planach jest realizacja projektu o mocy nawet 150 MW.

Holandia należy do grona europejskich krajów z najmniejszą podażą gruntów pod naziemne farmy fotowoltaiczne, nie dziwi więc, że jedna z pierwszych pływających farm PV powstaje właśnie tam.

W ubiegłym roku w Holandii zainstalowano elektrownie fotowoltaiczne o mocy ok. 0,85 GW w stosunku do wyniki 0,5 GW odnotowanego rok wcześniej.

Na koniec ubiegłego roku potencjał fotowoltaiki w Holandii wzrósł do ok. 2,9 GW.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...