Niemiecki rynek PV przyspiesza. Potwierdzają to dane z lutego

Niemiecki rynek PV przyspiesza. Potwierdzają to dane z lutego
Fot. Fraunhofer ISE
REKLAMA

W styczniu br. Niemcy zarejestrowali znacznie więcej systemów fotowoltaicznych niż przed rokiem. Dane za luty są niemal równie dobre i dają szansę na znaczącą poprawę tegorocznego wyniku niemieckiego sektora solarnego w stosunku do zainstalowanych w ubiegłym roku elektrowni PV o łacznej mocy ok. 1,75 GW. 

W pierwszym miesiącu 2018 r. Niemcy zarejestrowali systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 220,1 MW, w tym federalna agencja Bundesnetzagentur zarejestrowała w sumie 6125 małych instalacji, a ich łączna moc wyniosła 186,5 MW.

W styczniu zarejestrowano też 32 naziemne elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 33,6 MW, w tym 25 instalacji ma jednostkową moc poniżej 750 kW, czyli kwalifikuje się na rządowe wsparcie w postaci taryf gwarantowanych, bez konieczności udziału w aukcjach.

Teraz Bundesnetzagentur podała, że potencjał instalacji fotowoltaicznych zarejestrowanych w lutym wyniósł 202,3 MW, na co złożyło się 4566 małych instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 107,5 MW. Pozostałe to instalacje naziemne.

Zarejestrowano osiem nowych systemów fotowoltaicznych o łącznej mocy 208,4 kW, z których energia będzie rozliczana we wprowadzonym w ubiegłym roku systemie sprzedaży bezpośrednio mieszkańcom budynków, w których te systemy zostały zainstalowane. Łączna moc takich systemów na koniec lutego wzrosła w Niemczech do niemal 1,75 MW, a ich liczba sięgnęła 73.

W całym 2017 roku nasi zachodni sąsiedzi przyłączyli do sieci elektrownie PV o mocy ok. 1,75 GW wobec potencjału 1,42 GW przyłączonego rok wcześniej.

Na koniec lutego potencjał elektrowni fotowoltaicznych w Niemczech wzrósł do ok. 43,4 GW.

Taryfy gwarantowane bez zmian

Taryfy gwarantowane, czyli stawki przysługujące za wprowadzanie energii do sieci, dla aktualnie oddawanych do użytku dachowych instalacji fotowoltaicznych o mocy do 10 kW wynoszą 0,122 EUR/kWh, dla instalacji o mocy do 40 kW – 0,118 EUR/kWh, dla instalacji o mocy do 100 kW – 0,106 EUR/kWh. Dla pozostałych instalacji o mocy do 100 kW stawka wynosi 0,084 EUR/kWh, czyli ok. 0,35 PLN/kWh.

W alternatywnym systemie premii w modelu sprzedaży bezpośredniej, który jest obowiązkowy w przypadku instalacji PV o mocy ponad 100 kW, ale nieprzekraczającej 750 kW, taryfy wynoszą od 0,088 EUR/kWh do 0,126 EUR/kWh – w zależności od wielkości instalacji, czyli od ok. 0,37 PLN/kWh do 0,53 PLN/kWh.

Aukcje

Ostatnio Bundesnetzagentur ogłosiła kolejną aukcję dla projektów fotowoltaicznych o mocy ponad 750 kW, która zostanie sfinalizowana 1 czerwca br. i w której wsparciem zostanie objęty potencjał maksymalnie 182,5 MW.

W terminie do 1 kwietnia br. Niemcy przeprowadzili pierwszą aukcję, w której o wsparcie ubiegali się wspólnie inwestorzy planujący budowę elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych. Wyników tej aukcji na razie nie ogłoszono.

Natomiast w ostatniej aukcji dedykowanej wyłącznie fotowoltaice, którą zakończono 1 lutego br., zgłoszono 54 oferty na łączną moc 546 MW, a wsparciem objęto 24 projekty. Zgłoszone ceny w przypadku zwycięskich projektów wyniosły od 38,6 EUR/MWh do 45,9 EUR/MWh, a przeciętna cena wyniosła 43,3 EUR/MWh.

Wsparcie w postaci gwarancji sprzedaży energii po zaoferowanej w aukcji cenie w niemieckim systemie wsparcia przysługuje na 20 lat.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
K. Tchurzewski |
Brawo Niemcy- to mądry kraj, uniezależnia się od Ruskiego Gazu... :)
Denis_wind |
Tam się jednak myśli, gratuluje im, już za 10 lat będziemy od nich kupowali energię bo będą jej mieli w nadmiarze.
oze |
Denis... nie za 10 lat tylko za 2 lata jak nie wypelnimy obowiazku to napewno bedziemy musieli odkupic od kogos ... To za co wlasnie Tchorzewski i cala ta banda powinna odpowiedziec przed sadem za SWIADOME DZIALANIE NA SZKODE PANSTWA POLSKIEGO !!!!!!!!!!!!
Darek |
Tchórzewski to jest tylko marionetka wykonująca to co chce PIS = Prezes =i jego wyborcy = górnicy oczekują!
Polska Radomiem Europy |
Polska jak zawsze w dupie... Ukraina wyprzedziła nas w zaledwie 2 lata i ma już z 900MW (Polksa ma z 230 MW) :)

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...