Niemiecki rynek PV przyspiesza. Potwierdzają to dane z lutego

Niemiecki rynek PV przyspiesza. Potwierdzają to dane z lutego
Fot. Fraunhofer ISE
REKLAMA

W styczniu br. Niemcy zarejestrowali znacznie więcej systemów fotowoltaicznych niż przed rokiem. Dane za luty są niemal równie dobre i dają szansę na znaczącą poprawę tegorocznego wyniku niemieckiego sektora solarnego w stosunku do zainstalowanych w ubiegłym roku elektrowni PV o łacznej mocy ok. 1,75 GW. 

W pierwszym miesiącu 2018 r. Niemcy zarejestrowali systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 220,1 MW, w tym federalna agencja Bundesnetzagentur zarejestrowała w sumie 6125 małych instalacji, a ich łączna moc wyniosła 186,5 MW.

W styczniu zarejestrowano też 32 naziemne elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 33,6 MW, w tym 25 instalacji ma jednostkową moc poniżej 750 kW, czyli kwalifikuje się na rządowe wsparcie w postaci taryf gwarantowanych, bez konieczności udziału w aukcjach.

Teraz Bundesnetzagentur podała, że potencjał instalacji fotowoltaicznych zarejestrowanych w lutym wyniósł 202,3 MW, na co złożyło się 4566 małych instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 107,5 MW. Pozostałe to instalacje naziemne.

Zarejestrowano osiem nowych systemów fotowoltaicznych o łącznej mocy 208,4 kW, z których energia będzie rozliczana we wprowadzonym w ubiegłym roku systemie sprzedaży bezpośrednio mieszkańcom budynków, w których te systemy zostały zainstalowane. Łączna moc takich systemów na koniec lutego wzrosła w Niemczech do niemal 1,75 MW, a ich liczba sięgnęła 73.

W całym 2017 roku nasi zachodni sąsiedzi przyłączyli do sieci elektrownie PV o mocy ok. 1,75 GW wobec potencjału 1,42 GW przyłączonego rok wcześniej.

Na koniec lutego potencjał elektrowni fotowoltaicznych w Niemczech wzrósł do ok. 43,4 GW.

Taryfy gwarantowane bez zmian

Taryfy gwarantowane, czyli stawki przysługujące za wprowadzanie energii do sieci, dla aktualnie oddawanych do użytku dachowych instalacji fotowoltaicznych o mocy do 10 kW wynoszą 0,122 EUR/kWh, dla instalacji o mocy do 40 kW – 0,118 EUR/kWh, dla instalacji o mocy do 100 kW – 0,106 EUR/kWh. Dla pozostałych instalacji o mocy do 100 kW stawka wynosi 0,084 EUR/kWh, czyli ok. 0,35 PLN/kWh.

W alternatywnym systemie premii w modelu sprzedaży bezpośredniej, który jest obowiązkowy w przypadku instalacji PV o mocy ponad 100 kW, ale nieprzekraczającej 750 kW, taryfy wynoszą od 0,088 EUR/kWh do 0,126 EUR/kWh – w zależności od wielkości instalacji, czyli od ok. 0,37 PLN/kWh do 0,53 PLN/kWh.

Aukcje

Ostatnio Bundesnetzagentur ogłosiła kolejną aukcję dla projektów fotowoltaicznych o mocy ponad 750 kW, która zostanie sfinalizowana 1 czerwca br. i w której wsparciem zostanie objęty potencjał maksymalnie 182,5 MW.

W terminie do 1 kwietnia br. Niemcy przeprowadzili pierwszą aukcję, w której o wsparcie ubiegali się wspólnie inwestorzy planujący budowę elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych. Wyników tej aukcji na razie nie ogłoszono.

Natomiast w ostatniej aukcji dedykowanej wyłącznie fotowoltaice, którą zakończono 1 lutego br., zgłoszono 54 oferty na łączną moc 546 MW, a wsparciem objęto 24 projekty. Zgłoszone ceny w przypadku zwycięskich projektów wyniosły od 38,6 EUR/MWh do 45,9 EUR/MWh, a przeciętna cena wyniosła 43,3 EUR/MWh.

Wsparcie w postaci gwarancji sprzedaży energii po zaoferowanej w aukcji cenie w niemieckim systemie wsparcia przysługuje na 20 lat.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
K. Tchurzewski |
Brawo Niemcy- to mądry kraj, uniezależnia się od Ruskiego Gazu... :)
Denis_wind |
Tam się jednak myśli, gratuluje im, już za 10 lat będziemy od nich kupowali energię bo będą jej mieli w nadmiarze.
oze |
Denis... nie za 10 lat tylko za 2 lata jak nie wypelnimy obowiazku to napewno bedziemy musieli odkupic od kogos ... To za co wlasnie Tchorzewski i cala ta banda powinna odpowiedziec przed sadem za SWIADOME DZIALANIE NA SZKODE PANSTWA POLSKIEGO !!!!!!!!!!!!
Darek |
Tchórzewski to jest tylko marionetka wykonująca to co chce PIS = Prezes =i jego wyborcy = górnicy oczekują!
Polska Radomiem Europy |
Polska jak zawsze w dupie... Ukraina wyprzedziła nas w zaledwie 2 lata i ma już z 900MW (Polksa ma z 230 MW) :)

Giełda OZE

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją.

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją. Zainteresowani sprzedażą proszę pod czytaj dalej...

Firma poszukuje działek pod projekty PV

Firma KRD Global Group poszukuje działek do wydzierżawienia pod projekty fotowoltaiczne w całej Pols czytaj dalej...

V80/ 2 MW

Vestasy V-80, 2MW, sprzedamy czytaj dalej...

Micon 500+600kW+750kW

Micony 500, 600kW, DeWind 500kW, Wind World 750kW, do sprzedazy i demontazu do stycznia 2019 czytaj dalej...