Moc mikroinstalacji fotowoltaicznych w Warszawie wzrosła o 2 MW

Moc mikroinstalacji fotowoltaicznych w Warszawie wzrosła o 2 MW
Fot. innogy Polska
REKLAMA

W 2017 roku na terenie Warszawy przybyły mikroinstalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy niemal 2 MW. Zdecydowanie najwięcej przyłączeń zrealizowano w ostatnim kwartale ub.r.

Obsługujący sieć dystrybucyjną na terenie Warszawy i okolic innogy Stoen Operator poinformował portal Gramwzielone.pl, że w całym 2017 r. przyłączył 370 mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy 1,978 MW. Dodatkowo przyłączono też jedną większą instalację fotowoltaiczną o mocy 65 kW.

W ub.r. innogy Stoen Operator nie przyłączył innych odnawialnych źródeł energii niż elektrownie fotowoltaiczne.

Najwięcej mikroinstalacji fotowoltaicznych innogy Stoen Operator przyłączył w ostatnim kwartale 2017 r. Zrealizowano wówczas 245 przyłączeń na łączną moc 1,285 MW.

Wcześniej, w trzecim kwartale 2017 r. do sieci innogy Stoen Operator przyłączono 83 mikroinstalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 514 kW.

Jak informuje portal Gramwzielone.pl biuro prasowe innogy Stoen Operator, na koniec 2017 r. do sieci tego OSD było przyłączonych w sumie 539 mikroinstalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy ok. 3 MW.

Do warszawskiej sieci na koniec ub.r. przyłączonych było jeszcze 7 większych instalacji OZE o łącznej mocy blisko 7,2 MW. Na ten wynik składały się źródła fotowoltaiczne oraz dwie instalacje biogazowe.

Inwestycje w domowe instalacje OZE w stolicy to w dużej mierze efekt dotacji przyznawanych już od kilku lat przez stołeczny ratusz.

W ubiegłym roku niemal dwukrotnie wzrosła liczba dotacji przyznanych mieszkańcom Warszawy na inwestycje proekologiczne – w tym na domowe mikroinstalacje OZE.

W ubiegłym roku takich dotacji przyznano 1460, podczas gdy rok wcześniej przyznano 742 dotacje.

Łączna kwota przyznanych od 2013 roku dotacji na inwestycje proekologiczne w domach mieszkańców Warszawy wynosi już 22,92 mln zł, z czego 11,1 mln zł to wartość dotacji udzielonych w ubiegłym roku.

Liczba wniosków na przedsięwzięcia z zakresu odnawialnych źródeł energii – fotowoltaiki, pomp ciepła czy kolektorów słonecznych – w Warszawie co roku wzrasta. Stołeczny magistrat wylicza, że w 2016 r. przyznano 170 takich dotacji, a w ubiegłym roku aż 546. Łączna kwota dofinansowania tych inwestycji przekroczyła 6,3 mln złotych.

Większość z tych dotacji związana jest z montażem instalacji fotowoltaicznych. Stołeczny magistrat wylicza, że w ubiegłym roku z miejskim wsparciem realizowano 461 tego typu projektów na łączną kwotę 5,1 mln zł.

W dniu 31 marca br. zakończył się pierwszy tegoroczny nabór wniosków o dotacje z warszawskiego magistratu. Kolejny nabór powinien rozpocząć się z początkiem września br.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...