Niemcy zwiększyli sprawność ogniwa PV do 33,3 proc.

Niemcy zwiększyli sprawność ogniwa PV do 33,3 proc.
Fot. Fraunhofer ISE
REKLAMA

Naukowcy z niemieckiego instytutu Fraunhofer ISE we współpracy z firmą EV Group opracowali ogniwo fotowoltaiczne w technologii multi-junction, które zamienia w energię elektryczną dokładnie 1/3 przyjmowanego światła słonecznego.

Nowy rekord opracowanego przez Fraunhofer ISE i EV Group wielozłączowego (III-V) ogniwa fotowoltaicznego wynosi 33,3 proc. Wcześniej obie instytucje zwiększały sprawność ogniw wykonanych w tej technologii do 30,2 proc. w listopadzie 2016 r. oraz do 31,3 proc. w  marcu 2017 r.

Ogniwa krzemowe dominują na rynku fotowoltaicznym z udziałem na poziomie 90 proc. Wraz z rozwojem nowych technologii, naukowcy i przemysł zbliżają się do teoretycznego limitu dla krzemu. W tym samym czasie torują nowe drogi, aby rozwijać nową generację ogniw o nawet jeszcze większej sprawności – komentuje Fraunhofer ISE.

Ogniwo o sprawności 33,3 proc. składa się z tradycyjnej warstwy krzemowej oraz kolejnych, ultracienkich warstw, których grubość sięga zaledwie 0,002 mm.

Każda z warstw odpowiada za przyjmowanie promieniowania słonecznego o innych długościach fal. Zastosowana w ogniwie warstwa GaInP absorbuje światło w zakresie długości fal 300-670 nm, warstwa GaAs absorbuje zakres między 500 a 890 nm, a podstawowa warstwa krzemowa wykorzystuje promieniowanie o długości fal 650-1180 nm.

Dodatkowo w ogniwie zastosowano opracowaną przez Niemców technologię tunnel oxide passivated contact (TOPCon).

Fraunhofer ISE podkreśla, że barierą  w wykorzystaniu w przemyśle ogniw wielozłączowych o tak dużej sprawności jest relatywnie wysoki koszt ich wytworzenia.

Cel, który stawia sobie federalny instytut, to doprowadzenie do produkcji modułów fotowoltaicznych, których sprawność będzie przekraczać 30 proc.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
SPS |
Gdyby nie te znienawidzone tu przez niektórych dopłaty i wsparcie dla technologii OZE takie artykuły jak ten byłyby jedynie ciekawostką technologiczną bez szans na wdrożenie do produkcji masowej.
Smog zabija |
Gdyby nie dopłaty do wydobycia węgla, ropy i leczenia chorób związanych z ich spalaniem to nie trzeba by dopłat dla technologii OZE. Wdrożenie OZE byłoby po prostu tańsze.

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...