Brytyjscy instalatorzy PV dostaną odszkodowania od rządu

Brytyjscy instalatorzy PV dostaną odszkodowania od rządu
Fot. Mayor of London
REKLAMA

Sprawa dotyczy drastycznego obcięcia taryf gwarantowanych dla nowych producentów energii w małych instalacjach fotowoltaicznych, które wbrew wcześniejszym deklaracjomwdrożył niemal 7 lat temu brytyjski rząd. Tamten ruch miał na celu ograniczenie kosztów wsparcia OZE, które przenoszono na rachunki odbiorców energii. Teraz za tamtą decyzję zapłacą wszyscy brytyjscy podatnicy. 

Londyn ogłosił w październiku 2011 r., że mocno obetnie taryfy gwarantowane dla producentów energii z nowych, małych systemów PV – z 0,433 GBP/kWh do 0,21 GBP/kWh. Brytyjskie władze wdrożyły tą zmianę już w połowie grudnia 2011 r. – mimo, że wcześniej zadeklarowały, że nie obetną taryf przynajmniej do kwietnia 2012 r.

Ten ruch, przeczący wcześniejszym zapewnieniom brytyjskiego rządu, zadziałał na niekorzyść inwestorów planujących uruchomienie produkcji energii z małych systemów PV, a także uderzył w firmy instalacyjne. Kilka z nich zdecydowało się pójść z tą sprawą do sądu.

Teraz, po około 6 latach, doszło do sądowej ugody między przedstawicielami brytyjskiego Department for Business, Energy and Industrial Strategy, a domagającymi się odszkodowania firmami instalacyjnymi.

Jak podaje brytyjski serwis Solar Power Portal, brytyjski rząd zgodził się na wypłatę odszkodowania na łączną sumę niemal 60 mln funtów, która nie uwzględnia jednak kosztów toczących się postępowań, które poniesie brytyjskie ministerstwo i które sfinansuje z pieniędzy podatników.

Początkowo firmy instalujące fotowoltaikę, które zwróciły się do sądów, domagały się odszkodowań na łączną sumę 240 mln funtów.

Jak zaznacza Solar Power Portal, finalna suma odszkodowań mogła być wyższa, jednak w trakcie ciągnących się postępowań z sądów zostały wycofane wnioski trzech firm instalacyjnych – jedna została w międzyczasie przejęta, a dwie upadły po kolejnych, wdrożonych przez Londyn cięciach taryf gwarantowanych na przełomie 2015/16 r.

red. gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Taka Prawda |
Tak właśnie myślałem, że nikt z właścicieli Polskich firm instalacyjnych się w tej sprawie nie wypowie. Najwyraźniej Polscy właściciele mają majonez zamiast mózgów w przestrzeni pomiędzy uszami
MojaPV |
Dożyliśmy czasów gdy nie ma swobody kształtowania warunków działalności takiej czy innej branży - jest dyktat "nowej arystokracji" za która trzeba płacić w podatkach.
Majkel |
Ile nieuczciwych firm w PL namalowało marzenia inwestorów taryfami gwarantowanymi?... Ilu ludzi w ten sposób wyrolowano zanim w ogóle system miał być wdrożony przed 1 stycznia 2016r?
MojaTVP |
Majkel co za bzdury wypisujesz. PIS bez zapowiedzi zablokował taryfy kilka dni przed ich wprowadzeniem i wtedy mamił instalatorów, że taryfy wprowadzi ale później. Czy to jest ok? Ruski troll na tym forum, czyli Moja PV nazwie to oczywiście swobodą kształtowania warunków działalności.
Majkel |
@MojaTVP Widzisz, jedno to to, że miłościwie panująca nam władza - koloryzując - wykonała "aborcję" taryf gwarantowanych. Druga strona medalu, to wmawianie klientom utopijnych wizji ekonomicznych. Lepszy wróbel w garści, niż gołąb na dachu (prosument vs taryfy fit) i mam tutaj na myśli przede wszystkim klientów z mikroinstalacjami. Przyglądając się już etapom kolejnych projektów ustawy OZE i wahającej się deklarowanej stawce ceny za 1kWh, wiadomo było, że końcowy sukces będzie obarczony sporym ryzykiem. Nie mówię tutaj o wszystkich instalatorach, jednak znam jedną firmę, gdzie praktykowano wciskanie klientom "idealnej inwestycji", "najbardziej opłacalnej" kosztem wzięcia na siebie "po części" odpowiedzialności za swoje słowa. Prawda jest taka, że jak w życiu - "przezorny zawsze ubezpieczony" i lepiej było W INTERESIE KLIENTA wziąć pewną dotację wychodzącą na 30parę procent netto, niż taryfy FIT, gdzie istniał zapis, że gwarantowane to one są, ale prawo do korekty ma odpowiedzialny za to Minister. I wcale nie trzeba było tutaj nawet wymiany stołków...
MojaTVP |
@Majkel to co się wydarzyło tylko potwierdza, że państwo to najmniej poważny partner w biznesie. Niektóre kraje mają przynajmniej sądy, które mogą się temu postawić i tym UK różni się od Polski

Giełda OZE

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją.

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją. Zainteresowani sprzedażą proszę pod czytaj dalej...

Firma poszukuje działek pod projekty PV

Firma KRD Global Group poszukuje działek do wydzierżawienia pod projekty fotowoltaiczne w całej Pols czytaj dalej...

V80/ 2 MW

Vestasy V-80, 2MW, sprzedamy czytaj dalej...

Micon 500+600kW+750kW

Micony 500, 600kW, DeWind 500kW, Wind World 750kW, do sprzedazy i demontazu do stycznia 2019 czytaj dalej...