Kolejne dotacje dla prosumentów w woj. podlaskim

Kolejne dotacje dla prosumentów w woj. podlaskim
Fot. Greenpeace Polska, flickr cc
REKLAMA

Zarząd Województwa Podlaskiego podpisał umowy na unijne dofinansowanie do instalacji OZE w domach mieszkańców kolejnych podlaskich gmin. Na ich dachach pojawią się instalacje fotowoltaiczne i kolektory słoneczne. 

Jak podaje Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, wczoraj umowy o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach działania 5.1 „Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii” podpisały gminy Rajgród, Narewka i Zambrów oraz miasto Grajewo.

Mieszkańcy Grajewa zainstalują dzięki unijnemu dofinansowaniu 209 systemów kolektorów słonecznych. Wartość projektu wynosi 2,1 mln zł, a wysokość dotacji to 1,2 mln zł. Z kolei w Narewce zostaną zamontowane 93 instalacje OZE, w tym 49 systemów fotowoltaicznych i 44 systemy kolektorów słonecznych. Wartość tej inwestycji to 1,7 mln zł, a dofinansowanie wynosi 1,1 mln zł.

Gmina Zambrów planuje montaż 57 instalacji fotowoltaicznych, na które pozyskała wsparcie w wysokości 650 tys. zł przy koszcie inwestycji 1,1 mln zł, a w Rajgrodzie przewidziano montaż 34 instalacji fotowoltaicznych i 12 systemów kolektorów słonecznych o wartości 602,6 tys. zł, z czego dofinansowane pokryje ponad 340 tys. zł.

Wcześniej w tym tygodniu zawarto inne umowy. Dzięki nim kolektory słoneczne pojawią się na domach mieszkańców gmin Ciechanowiec (126 instalacji, dofinansowanie 1,1 mln zł), Jeleniewo (137 instalacji, dofinansowanie 1,2 mln zł) oraz Dziadkowice (63 instalacje, dofinansowanie 320 tys. zł).

Natomiast dzisiaj ma zostać podpisana umowa z gminą Radziłów, w której dzięki unijnej dotacji na ok. 1 mln zł pojawi się 76 systemów kolektorów słonecznych.

W październiku ubiegłego roku podano wyniki konkursu z działania 5.1 w części dotyczącej projektów polegających na montażu kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznych na budynkach należących do mieszkańców podlaskich gmin. Wówczas, do dofinansowania skierowane zostały 62 inwestycje. Więcej na ten temat w artykule: Gminy z Podlasia z dotacjami na kolektory i fotowoltaikę.

W tym roku w woj. podlaskim szansę na pozyskanie unijnych dotacji na działania związane z efektywnością energetyczną i wykorzystaniem OZE zyskają wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. W sierpniu br. planuje się organizację naboru wniosków w ramach podlaskiego RPO w konkursie z działania 5.3.1 dotyczącym głębokiej modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej i budownictwa komunalnego. Do podziału będzie 20 mln zł.

Na razie w ramach RPO dla Podlasia na ten rok nie przewiduje się innych konkursów, w których będzie można pozyskać dotacje na inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii.

Dotacje na farmy fotowoltaiczne

W tym miesiącu w woj. podlaskim rozstrzygnięto inny konkurs w ramach działania 5.1, w wyniku którego dofinansowanie na budowę głównie większych elektrowni fotowoltaicznych trafi do 58 projektów o łącznej wartości 150,6 mln zł. Jakie firmy otrzymały w tym konkursie dotacje na budowę farm fotowoltaicznych? Więcej w artykule: Deweloperzy PV na Podlasiu dostali dotacje na 58 mln zł.

red. gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją.

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją. Zainteresowani sprzedażą proszę pod czytaj dalej...

Firma poszukuje działek pod projekty PV

Firma KRD Global Group poszukuje działek do wydzierżawienia pod projekty fotowoltaiczne w całej Pols czytaj dalej...

V80/ 2 MW

Vestasy V-80, 2MW, sprzedamy czytaj dalej...

Micon 500+600kW+750kW

Micony 500, 600kW, DeWind 500kW, Wind World 750kW, do sprzedazy i demontazu do stycznia 2019 czytaj dalej...