Sharp poprawił rekord sprawności ogniwa HJT

Sharp poprawił rekord sprawności ogniwa HJT
Fot. Sharp

Japoński Sharp poinformował o poprawieniu sprawności ogniwa fotowoltaicznego, które wykonano w technologii heterojunction (HJT), do poziomu 25,09 proc.

Ten wynik, zmierzony na ogniwie o powierzchni 240,6 cm2, Sharp osiągnął współpracując z największą japońską rządową organizacją wspierającą rozwój nowych technologii New Energy and Industrial Technology Development Organization (NEDO), a potwierdzono go w laboratoriach japońskiego instytutu JET.

W ogniwie zastosowano technologię tzw. back-contact, zakładającą umieszczenie styków na tylnej stronie ogniwa, a także wykorzystano warstwy monokrystaliczną i cienkowarstwową.

REKLAMA

Sharp zapewnia, że to światowy rekord biorąc pod uwagę wyniki stwierdzone na pełnowymiarowych ogniwach HJT. To jednak na razie wynik wypracowany w laboratorium, a przeniesienie nowej technologii do seryjnej produkcji modułów powinno oznaczać zmniejszenie sprawności. 

Obecnie dostępne w ofercie Sharp moduły fotowoltaiczne osiągają póki co sprawność ok. 20 proc.

Niemal dokładnie rok temu inna japońska firma Kaneka poinformowała o osiągnięciu rekordu sprawności krystalicznego ogniwa fotowoltaicznego w technologii heterojunction na poziomie 26,6 proc., co potwierdził amerykański federalny instytut National Renewable Energy Laboratory (NREL) i co jest najlepszym odnotowanym dotąd wynikiem sprawności ogniwa wykonanego w tej technologii.

Nad wdrożeniem technologii HJT do komercyjnej produkcji pracuje m.in. firma 3SUN należąca do włoskiego koncernu energetycznego Enel. W fabryce na Sycylii rusza w tym roku produkcja dwustronnych modułów złożonych z ogniw HJT. Plan na ten rok to osiągnięcie przeciętnych sprawności dwustronnych modułów rzędu 18 proc., a po uwzględnieniu technologii HJT, ich sprawność ma wzrosnąć w kolejnym roku do ok. 20 proc.

REKLAMA

W tym przypadku warty 45 mln franków szwajcarskich kontrakt na dostawę linii do produkcji ogniw w technologii HJT o potencjale 200 MW zdobył szwajcarski Meyer Burger, który pod koniec ubiegłego roku zapewniał, że wdraża pilotażową produkcję ogniw HJT o sprawności przekraczającej 23 proc.

Z kolei Rosjanie z Hevel Group pod koniec ubiegłego roku pochwalili się uruchomieniem masowej produkcji ogniw fotowoltaicznych o przeciętnej sprawności 22,7 proc., zapowiadając dalszą optymalizację tej technologii w celu podniesienia sprawności produkcyjnych ogniw do około 23 proc. Produkowane przez Rosjan moduły mają osiągać sprawność „przynajmniej” 22 proc. Hevel nie podaje dokładnych sprawności dla poszczególnych modeli modułów.

Wdrażane na rynek moduły wykonane z wykorzystaniem technologii heterojunction zapewniają wyższą sprawność od najwydajniejszych modułów wykonanych wyłącznie w technologii krystalicznej.

Trina Solar podała w ubiegłym miesiącu, że na wykonanym przez nią monokrystalicznym ogniwie IBC (Interdigitated Back Contact) o powierzchni 243,18 cm2 odnotowano rekordową sprawność rzędu 25,04 proc., którą potwierdził JET. Jednak dostępne komercyjnie moduły chińskiej firmy osiągają póki co sprawność maksymalnie ok.19,2 proc.

Wyższe sprawności są natomiast notowane w przypadku droższych i przez to znajdujących niszowe zastosowanie na rynku ogniw w technologii GaAs (27,5 proc., LG Electronics), technologii tzw. multijunction czy skoncentrowanych ogniw. Rekord należy do instytutu Fraunhofer ISE, który opracował skoncentrowane ogniwo w technologii four-junction o sprawności 46 proc.

red. gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.