Elektrownie Next kupią energię z polskich farm fotowoltaicznych ReneSoli

Elektrownie Next kupią energię z polskich farm fotowoltaicznych ReneSoli
Farma fotowoltaiczna ReneSoli w gminie Dobryszyce. Fot. ReneSola
REKLAMA

Od tego miesiąca Elektrownie Next będą odbierać energię z części elektrowni fotowoltaicznych, które wywodzący się z Chin deweloper ReneSola buduje w naszym kraju. Umowa obejmie instalacje, których łączna moc wyniesie 35 MW i które mają zostać oddane do użytku jeszcze w tym roku.

Elektrownie Next to spółka należąca do grupy Next Kraftwerke budującej jedną z największych wirtualnych elektrowni w Europie i specjalizującej się w krótkoterminowym obrocie energią odnawialną.

Firma Elektrownie Next będzie odkupywać od ReneSoli energię elektryczną i przejmie zarządzanie portfelem, bilansowanie oraz prognozowanie produkcji z instalacji fotowoltaicznych.

Chodzi o projekty o łącznej mocy 35 MW, dla których wywodzący się z Chin deweloper zabezpieczył wsparcie w przeprowadzonych dotychczas dwóch aukcjach dla projektów o jednostkowej mocy do 1 MW i które mają zostać oddane do użytku jeszcze w tym roku.

Elektrownie Next zaznaczają, że w przypadku wygranej w aukcji wynagrodzenie za produkowaną energię w wysokości ceny aukcyjnej będzie zagwarantowane przez 15 lat, a różnicę między rynkową ceną referencyjną TGeBase i ceną aukcyjną pokryje Zarządca Rozliczeń S.A.

Elektrownie Next mają zagwarantować, że producent energii odnawialnej w systemie aukcyjnym zawsze otrzyma cenę aukcyjną, a spółka przejmie wszystkie ryzyka rynkowe – w tym wynikające z bilansowania. Elektrownie Next mają zapewnić również swoim klientom wyliczenie obowiązkowego ujemnego salda.

ReneSola jest jednym z największych beneficjentów dotychczasowych aukcji dla nowych projektów OZE, które odbyły się dotąd w naszym kraju. Chińczycy zabezpieczyli w aukcjach z 30 grudnia 2016 r. prawa do sprzedaży energii po zaoferowanej cenie dla 13 farm fotowoltaicznych o mocy do 1 MW.

W kolejnej aukcji, z 29 czerwca 2017 r., złożyli skutecznie aż 42 oferty również na farmy fotowoltaiczne o mocy do 1 MW.

Pod koniec ubiegłego roku chińska firma potwierdziła, że farmy fotowoltaiczne o mocy 14 MW były już wówczas w trakcie budowy i powinny zostać podłączone do sieci w I kwartale 2018 r. Pozostałe 41 MW ReneSola chce uruchomić w drugiej połowie tego roku.

Ile ReneSola ma zarabiać na produkcji energii z farm fotowoltaicznych w Polsce, ale także w innych krajach, w których realizuje swoje projekty? Więcej na ten temat w artykule: Ile ReneSola zarobi na sprzedaży energii z PV w Polsce, Turcji i Tajlandii?

red. gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Light |
Nareszcie dzięki PIS-owi aukcje wygrały firmy z Chin. Tak trzymać Panie Prezesie a będziemy prawdziwa potęgą. Wykończyliście Polskie małe firmy z branży OZE, zniszczyliście prawo, totalna demolka. Aktualna władza jest bezwzględnie najlepsza dla Polski ale dowodów na to brak!

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...