ReneSola postawi farmy fotowoltaiczne bez subsydiów

ReneSola postawi farmy fotowoltaiczne bez subsydiów
Fot. ReneSola
REKLAMA

Chiński deweloper elektrowni fotowoltaicznych, który swoje projekty realizuje także w naszym kraju, będąc dotychczas największym beneficjentem przeprowadzonych w Polsce aukcji, zbuduje we Francji kilka dużych farm fotowoltaicznych. Energia produkowana przez część z nich nie będzie podlegać subsydiowaniu czy jakimkolwiek rządowym gwarancjom sprzedaży energii.

W europejskiej branży fotowoltaicznej coraz częściej słychać o inwestycjach w farmy fotowoltaiczne, w przypadku których produkowana energia nie będzie podlegać rządowym gwarancjom sprzedaży energii. W przypadku takich projektów inwestorzy chcą gwarantować sobie przychody, podpisując długoletnie umowy na sprzedaż energii odnawialnej z klientami, których znajdą na rynku, albo – rzadziej – idąc z energią na giełdę.

Pierwsze projekty farm fotowoltaicznych bez subsydiów i publicznych gwarancji są realizowane na razie głównie na południu Europy – na Półwyspach Apenińskim i Iberyjskim, ale także w gorzej nasłonecznionej Wielkiej Brytanii.

Tym razem o planach budowy farm fotowoltaicznych, które mają powstać na południu Francji i z których energia nie będzie podlegać rządowym mechanizmom wsparcia, poinformował chiński deweloper ReneSola, który realizuje projekty PV także w naszym kraju.

ReneSola poinformowała o utworzeniu we Francji joint venture z wywodzącym się z Niemiec inwestorem Green City Energy. Cel to budowa na razie czterech farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 69 MW, które w skali roku mają wytwarzać w sumie ok. 105 GWh energii elektrycznej.

Wiadomo, że połowa projektów ma być realizowana w formule z rządowym wsparciem, a pozostała część ma produkować energię rozliczaną na warunkach wynegocjowanych na wolnym rynku.

Początkowo ReneSola obejmie we wspólnym przedsięwzięciu 95 proc. udziałów. Natomiast po upływie dwóch lat od rozpoczęcia produkcji energii całość ma przejąć niemiecki inwestor.

ReneSola jest jednym z największych beneficjentów dotychczasowych aukcji dla nowych projektów OZE, które odbyły się dotąd w naszym kraju. Chińczycy zabezpieczyli w aukcjach z 30 grudnia 2016 r. prawa do sprzedaży energii po zaoferowanej cenie dla 13 farm fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 1 MW, a w kolejnej aukcji z 29 czerwca ub.r. złożyli skutecznie aż 42 oferty na farmy fotowoltaiczne o mocy do 1 MW.

Ostatnio chińska firma potwierdziła, że w Polsce jej farmy fotowoltaiczne na 14 MW są w trakcie budowy i powinny zostać podłączone do sieci w I kwartale 2018 r. Pozostałe 41 MW ReneSola chce uruchomić w drugiej połowie br.

Ile ReneSola ma zarabiać na produkcji energii z farm fotowoltaicznych w Polsce, ale także w innych krajach, w których realizuje swoje projekty solarne? Więcej na ten temat w artykule: Ile ReneSola zarobi na sprzedaży energii z PV w Polsce, Turcji i Tajlandii?

red. gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Denis_wind |
Oni buduja za 2450zł/kWp takie mają ceny na moduły falowniki i reszte :)
M. |
W Niemczech tez już budują po 600€/kWp ze wszystkim. To kwestia czasu, kiedy i w Polsce będą podobne ceny.

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...