Nowa fabryka modułów w UE. Ich moc sięgnie niemal 400 W

Nowa fabryka modułów w UE. Ich moc sięgnie niemal 400 W
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Producent ogniw i modułów fotowoltaicznych z Sycylii, który należy do włoskiego koncernu energetycznego Enel, rozpoczyna produkcję na nowych liniach. Docelowo ma produkować jako pierwszy na świecie dwustronne moduły fotowoltaiczne w technologii heterojunction. Takie połączenie zapewni rekordową moc.

Dla sycylijskiej fabryki 3SUN to wielki skok technologiczny. Wcześniej w tej samej fabryce produkowane były moduły fotowoltaiczne o przeciętnej sprawności 10 proc. i mocy sięgającej 140 W.

Teraz włoski koncern Enel, do którego należy 3SUN, rozpoczyna produkcję niezwykle wydajnych modułów fotowoltaicznych, w których energia będzie produkowana z dwóch stron, a do tego zostaną wykorzystane w nich wysokowydajne ogniwa w technologii heterojunction (HJT).

Plan na ten rok to osiągnięcie przeciętnych sprawności dwustronnych modułów rzędu 18 proc., a po uwzględnieniu technologii HJT, ich sprawność ma wzrosnąć w kolejnym roku do ok. 20 proc.

W przyszłym roku maksymalna moc modułów, które powstaną na liniach produkcyjnych na Sycylii, ma sięgać 360 W, a rok później ma wzrosnąć do 395 MW.

Początkowo wartość inwestycji w fabryce, która znajduje się w Katanii, sięgnie 80 mln euro. Zrzucą się na nią Enel, Komisja Europejska w ramach programu Horyzont 2020, z którego grant wyniesie 14 mln euro, a także włoskie ministerstwo rozwoju oraz władze regionalne Sycylii.

Dodatkowo kosztem 20 mln euro Enel ma uruchomić w Katanii centrum badań nad technologiami OZE w ramach tzw. Enel Innovation Lab.

W przyszłym kwartale 3SUN ma uruchomić linie, których potencjał ma pozwalać na wytworzenie w skali roku modułów o mocy 80 MW. Natomiast w pierwszym kwartale przyszłego roku mają ruszyć linie do produkcji ogniw HJT o potencjale 110 MW, a w trzecim kwartale 2019 r. planowane jest zwiększenie potencjału produkcji HJT do 250 MW.

Warty 45 mln franków szwajcarskich kontrakt na dostawę linii do produkcji ogniw w technologii HJT o potencjale 200 MW zdobył szwajcarski Meyer Burger, który pod koniec ubiegłego roku zapewniał, że wdraża pilotażową produkcję ogniw HJT o sprawności przekraczającej 23 proc.

Enel zapewnia, że technologia dwustronnych modułów umożliwi produkcję do 10-15 proc. energii więcej w porównaniu z modułami jednostronnymi, a dodatkowo mają one charakteryzować się żywotnością sięgającą 30 lat w porównaniu do 25 lat dla tradycyjnych modułów PV.

Sycylijska fabryka ma pracować w trybie 24 godziny na dobę, przez 365 dni w roku, wytwarzając docelowo w ciągu dnia 1,4 tys., a w skali roku ok. 500 tys. modułów fotowoltaicznych.

Enel jest obecny w ponad 30 krajach, w których posiada elektrownie o łącznej mocy 85 GW, z czego około 39 GW to odnawialne źródła energii.

W dniu 21 grudnia 2017 r. odnawialne źródła energii, które należą do włoskiej grupy, pobiły dzienny rekord produkcji, wytwarzając łącznie 307,2 GWh energii elektrycznej i poprawiając tym samym wcześniejszy rekord z 16 grudnia ub.r. (305,1 GWh).

Tylko w ostatnich miesiącach 2017 r. Włosi uruchomili m.in. ogromne elektrownie fotowoltaiczne w Brazylii (292 MW) i Peru (179,5 MW), trzy farmy wiatrowe w USA o łącznej mocy 777,5 MW, a także elektrownię wodną o mocy 380 MW, która powstała w Brazylii.  

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Zb1g |
Super. Nie podali tylko przewidywanej ceny za panel czy W. Ale raczej jest pewne, że panele typu 270-280W będą tanieć.

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...