Ponad 1 GW instalacji prosumenckich w rok

Ponad 1 GW instalacji prosumenckich w rok
SolarCity press
REKLAMA

Australijski rynek energetyki prosumenckiej w ub.r. pobił rekord zainstalowanego w skali roku potencjału dachowych instalacji fotowoltaicznych. Poprzedni rekord został ustanowiony kilka lat temu jeszcze w znacząco odmiennych warunkach realizacji takich inwestycji.

Australia doświadcza drugiego boomu inwestycyjnego w sektorze dachowych elektrowni fotowoltaicznych. W 2017 r. powstały tam dachowe instalacje fotowoltaiczne o mocy 1,078 GW, co jest nowym rekordem. Tylko w grudniu ub.r. zainstalowano takie systemy o łącznej mocy 114 MW.

Poprzedni rekord inwestycji w dachowe systemy fotowoltaiczne z 2012 r. był konsekwencją oferowanych wówczas przez australijskie władze znacznie korzystniejszych zasad rozliczeń energii produkowanej z takich instalacji.

Australijska firma konsultingowa Green Energy Markets szacuje, że dachowe instalacje fotowoltaiczne, które uruchomiono w Australii w ubiegłym roku, pozwolą zaoszczędzić ich właścicielom na rachunkach za energię w ciągu 10 lat w sumie ponad 2 mld dolarów australijskich.

Green Energy Markets szacuje, że w grudniu 2017 r. źródła odnawialne odpowiadały ogółem za 16,3 proc . energii dostarczonej do głównych sieci elektroenergetycznych w Australii.

W tym dachowe elektrownie fotowoltaiczne dostarczyły 953 GWh energii elektrycznej, duże elektrownie PV – 69 GWh, farmy wiatrowe 1,15 TWh, bioelektrownie 174 GWh, a elektrownie wodne 779 GWh.

Jak wynika z informacji podanych w marcu ub.r. przez australijską firmę konsultingową Roy Morgan, wówczas już 23,3 proc. gospodarstw domowych w Australii korzystało z energii produkowanej z własnej instalacji fotowoltaicznej.

Na koniec maja 2017 r. w Australii działały dachowe systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 5,7 GW.

Co ciekawe, w ubiegłym roku największy wytwórca i jeden z największych dostawców energii w Australii zdecydował o podniesieniu stawek za sprzedaż energii z domowych instalacji fotowoltaicznych.

Podwyżki taryf sięgnęły od 77 do 140 procent i objęły prosumentów z czterech z sześciu australijskich stanów. Więcej na ten temat w artykule: Australijski operator podniesie FiT dla prosumentów. Dlaczego?

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Ksiądz |
A w Cebulandi - obniżki Opustów i narzucenie VAT dla prosumenta. Witamy w polsce :)
Kalina |
W polsce się blokuje PV i prosumenta. Taki kraj, smutne to :(
Radek |
Kraj Kwitnącej Cebuli pozdrawia antypody.

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...