Ponad 1 GW instalacji prosumenckich w rok

Ponad 1 GW instalacji prosumenckich w rok
SolarCity press
REKLAMA

Australijski rynek energetyki prosumenckiej w ub.r. pobił rekord zainstalowanego w skali roku potencjału dachowych instalacji fotowoltaicznych. Poprzedni rekord został ustanowiony kilka lat temu jeszcze w znacząco odmiennych warunkach realizacji takich inwestycji.

Australia doświadcza drugiego boomu inwestycyjnego w sektorze dachowych elektrowni fotowoltaicznych. W 2017 r. powstały tam dachowe instalacje fotowoltaiczne o mocy 1,078 GW, co jest nowym rekordem. Tylko w grudniu ub.r. zainstalowano takie systemy o łącznej mocy 114 MW.

Poprzedni rekord inwestycji w dachowe systemy fotowoltaiczne z 2012 r. był konsekwencją oferowanych wówczas przez australijskie władze znacznie korzystniejszych zasad rozliczeń energii produkowanej z takich instalacji.

Australijska firma konsultingowa Green Energy Markets szacuje, że dachowe instalacje fotowoltaiczne, które uruchomiono w Australii w ubiegłym roku, pozwolą zaoszczędzić ich właścicielom na rachunkach za energię w ciągu 10 lat w sumie ponad 2 mld dolarów australijskich.

Green Energy Markets szacuje, że w grudniu 2017 r. źródła odnawialne odpowiadały ogółem za 16,3 proc . energii dostarczonej do głównych sieci elektroenergetycznych w Australii.

W tym dachowe elektrownie fotowoltaiczne dostarczyły 953 GWh energii elektrycznej, duże elektrownie PV – 69 GWh, farmy wiatrowe 1,15 TWh, bioelektrownie 174 GWh, a elektrownie wodne 779 GWh.

Jak wynika z informacji podanych w marcu ub.r. przez australijską firmę konsultingową Roy Morgan, wówczas już 23,3 proc. gospodarstw domowych w Australii korzystało z energii produkowanej z własnej instalacji fotowoltaicznej.

Na koniec maja 2017 r. w Australii działały dachowe systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 5,7 GW.

Co ciekawe, w ubiegłym roku największy wytwórca i jeden z największych dostawców energii w Australii zdecydował o podniesieniu stawek za sprzedaż energii z domowych instalacji fotowoltaicznych.

Podwyżki taryf sięgnęły od 77 do 140 procent i objęły prosumentów z czterech z sześciu australijskich stanów. Więcej na ten temat w artykule: Australijski operator podniesie FiT dla prosumentów. Dlaczego?

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Ksiądz |
A w Cebulandi - obniżki Opustów i narzucenie VAT dla prosumenta. Witamy w polsce :)
Kalina |
W polsce się blokuje PV i prosumenta. Taki kraj, smutne to :(
Radek |
Kraj Kwitnącej Cebuli pozdrawia antypody.

Giełda OZE

Dzierżawa pod Farmę Fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Teren równy, bez rowów i miejsc zalewo czytaj dalej...

Kredyt

Szukam prywatnego inwestora, który udzieli pożyczki w wysokości 75000 euro do połowy 2019 roku na ni czytaj dalej...

Ring Fundamentowy Vestas V80

Do sprzedania Ring fundamentowy Vestas V80. W razie pytań proszę o kontakt: +48 690 984 216 +48 czytaj dalej...

Kupie projekty PV z wygraną aukcją

Witam, poszukujemy projektów PV z wygrana aukcją zarówno większe pakiety jak i pojedyncze projekty. czytaj dalej...