Vattenfall zainwestuje 100 mln euro w farmy fotowoltaiczne

Vattenfall zainwestuje 100 mln euro w farmy fotowoltaiczne
Farma fotowoltaiczna Parc Cynog w Walii. Fot. Vattenfall
REKLAMA

Szwedzki koncern energetyczny, który dotychczas swoją aktywność w sektorze OZE skupiał głównie na obszarze morskiej energetyki wiatrowej, teraz informuje o planach budowy elektrowni fotowoltaicznych.

Vattenfall ogłosił, że w ciągu najbliższych dwóch lat wyda 100 mln euro na inwestycje w fotowoltaikę.

Wiadomo, że szwedzki koncern chce budować farmy fotowoltaiczne przede wszystkim w miejscach, w których już posiada infrastrukturę, aby w ten sposób redukować koszty. Przykładem takiego myślenia jest zrealizowana już przez Szwedów elektrownia fotowoltaiczna o mocy 5 MW w Parc Cynog w Walii, którą postawiono przy farmie wiatrowej.

Model hybrydowych, wiatrowo-fotowoltaicznych elektrowni Vattenfall chce powielać także w innych krajach, w tym w Holandii, gdzie już realizuje projekty na około 50 MW.

Szwedzi szykują się też do kolejnych aukcji dla PV, które mają odbyć się w Niemczech, a w przypadku części projektów Vattenfall chce bazować nie tylko na rządowych gwarancjach odkupu energii, ale także na sprzedaży na postawie komercyjnych umów PPA.

Vattenfall ma nie tylko budować farmy fotowoltaiczne, ale chcą też wyjść ze swoją ofertą fotowoltaiczną do prosumentów – w tym mieszkańców bloków wielorodzinnych, a także do klientów biznesowych.

Prosumenci z Niemiec i Holandii mają skorzystać z oferty leasingu instalacji PV, a za naszą zachodnią granicą szwedzki koncern chce ponadto obsługiwać nowy rynek prosumencki, który powstał po przyjęciu w ubiegłym roku ustawy tzw. Mieterstrom i który obejmuje sprzedaż energii z dachowych instalacji bezpośrednio mieszkańcom bloków wielorodzinnych.

Rok na plusie

Szwedzki koncern energetyczny w 2017 roku zwiększył o 3 proc. w ujęciu rok do roku przychody, które wyniosły 135,29 mld koron. Ubiegły rok był pierwszym od 5 lat, w którym Vattenfall odnotował zysk – wyniósł on 9,57 mld koron.

Do lepszego wyniku za 2017 r. przyczyniły się farmy wiatrowe Vattenfall, które wygenerowały przychody rzędu 6,67 mld koron w porównaniu do 4,38 mld koron w roku 2016.

W ubiegłym roku Vattenfall uruchomił m.in. znajdującą się w niemieckiej części Morza Północnego farmę wiatrową Sandbank o mocy 288 MW, a także wielką lądową farmę wiatrową Pen y Cymoedd, która powstała w Walii i której moc wynosi 228 MW.

W 2017 r. elektrownie wiatrowe szwedzkiego koncernu wyprodukowały 7,6 TWh energii elektrycznej, co jest wynikiem o 31 proc. lepszym niż wypracowany w roku 2016. W tym 1,8 TWh to zasługa nowych farm wiatrowych, które oddano do użytku w roku 2017 i których moc wynosi około 600 MW.

W latach 2018-19 szwedzki koncern ma zainwestować w OZE w sumie 14 mld koron, z tego 13 mld koron w energetyce wiatrowej.

Vattenfall zapowiedział, że przedstawi wkrótce informacje na temat planowanych projektów w lądowej energetyce wiatrowej, które nie zostaną objęte rządowymi preferencjami i subsydiami.

Publikując wyniki za 2017 r., Szwedzi zapowiedzieli również inwestycje w biznes związany z magazynowaniem energii i elektryczną motoryzacją.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Darek |
Brawo Vattenfall! Tak to sie robi, słyszysz poskomunistyczny PGE?!?! :)
sol |
@Darek. 100/100.

Giełda OZE

Atrakcyjne finansowanie budowy farm fotowoltaicznych i wiatrowych

Pragnę przedstawić możliwość alternatywnego pozyskania finansowania z funduszy kapitałowych. Fundusz czytaj dalej...

Ekipy do montażu PV województwo kujawsko-pomorskie

Poszukuję ekip do montażu na cały październik, praca w województwie kujawsko-pomorskim. Projekt para czytaj dalej...

Oferta sprzedazy PV 1MW+wygrana aukcja 387 PLN/MW + grunt

Oferta sprzedazy PV☼1MW+wygrana aukcja 387 PLN/MW + grunt Sprzedamy 100% udziałów w spółce celowej, czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV 1mw woj. podlaskie

Sprzedam projekt pv z pozwoleniem na budowę na terenie woj. podlaskiego o mocy 1 MW czytaj dalej...