Francuzi postawią farmy fotowoltaiczne na wysypiskach śmieci

Francuzi postawią farmy fotowoltaiczne na wysypiskach śmieci
Fot. Engie
REKLAMA

Francuskie koncerny Engie i Suez szykują wspólnie duże inwestycje w fotowoltaikę. Chcą wykorzystać w tym celu należące do Suez tereny po wysypiskach odpadów, których ze względu na skażenie nie można wykorzystać w innych celach, a które doskonale może zagospodarować fotowoltaika.

Dwaj francuscy potentaci porozumieli się w celu budowy elektrowni fotowoltaicznych na terenach po wysypiskach śmieci. W sumie planują postawienie fotowoltaiki na łączną moc 1 GW, wykorzystując do tego około 100 lokalizacji.

Pierwsza, pilotażowa farma fotowoltaiczna o mocy 12 MW ma powstać na wysypisku w Drambon w departamencie Côte-d’Or we wschodniej Francji. Jej uruchomienie zaplanowano na koniec br.

W miejscach, w których mają stanąć farmy fotowoltaiczne, Suez już teraz produkuje energię, wykorzystując biogaz generowany w procesie rozkładu odpadów.

Obie firmy podkreślają, że z czasem rozważą wykorzystanie wysypisk również w celu generowania wodoru.

Obecnie na potencjał odnawialnych źródeł energii w portfelu Engie składają się farmy fotowoltaiczne o mocy około 900 MW oraz farmy wiatrowe na ok. 1,8 GW. Do tego Engie posiada elektrownie wodne o łącznej mocy 3,82 GW.

Cel francuskiego koncernu to posiadanie do roku 2021 elektrowni PV i wiatrowych o mocy odpowiednio 2,2 GW i 3 GW.

Suez, którego działalność skupia się w obszarze gospodarki obiegu zamkniętego, produkuje energię odnawialną z biogazu, generując w skali roku około 620 GWh energii elektrycznej.

Plany w zakresie budowy elektrowni fotowoltaicznych ma też inny francuski potentat EDF. Pod koniec 2017 r. szef tego koncernu energetycznego Jean-Bernard Lévy poinformował, że w latach 2020-2035 spółka EDF Energies Nouvelles zbuduje elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 30 GW.

Planowane przez EDF elektrownie fotowoltaiczne mają powstać m.in. przy elektrowniach jądrowych, na terenach poprzemysłowych, wysypiskach odpadów, ale także na zbiornikach wodnych przy należących do francuskiej grupy elektrowniach wodnych.

Obecnie w energetyce wiatrowej i fotowoltaice EDF może pochwalić się już zrealizowanym portfolio projektów na ponad 8,8 GW, co oznacza wzrost o 1,6 GW w porównaniu do końca 2016 r.

W trakcie budowy są projekty EDF na około 1,9 GW, z czego ok. 0,9 GW to elektrownie fotowoltaiczne realizowane m.in. w Dubaju (266 MW), Izraelu (105 MW), Brazylii (114,9 MW), Chile (115 MW) oraz Meksyku (111 MW).

Całe portfolio projektów EDF w energetyce odnawialnej obejmuje obecnie instalacje i projekty o mocy 22,5 GW.

Obecnie francuski potencjał fotowoltaiki – głównie dzięki konsekwentnie wdrażanemu systemowi wsparcia bazującemu na taryfach gwarantowanych i aukcjach – przekracza już 8 GW, z czego 386 MW zainstalowano na terenach zamorskich Francji.

W ubiegłym roku Francuzi podłączyli do sieci elektrownie PV o mocy 875 MW, co jest wynikiem lepszym o 49 proc. od osiągniętego w roku 2016, kiedy przyłączono 16,5 tys. instalacji na łączną moc 587 MW.

Wśród systemów fotowoltaicznych uruchomionych we Francji w ubiegłym roku 577 MW to instalacje o jednostkowej mocy ponad 250 kW, następnie 44 MW to systemy o mocy 100-250 kW. Do tego doszły instalacje o jednostkowej mocy 36-100 kW w sumie na 162 MW, a także instalacje o mocy do 36 kW łącznie na 93 MW,

W ubiegłym roku elektrownie fotowoltaiczne we Francji wyprodukowały w sumie ok. 8,6 TWh energii, co jest wynikiem lepszym rok do roku o 12 proc. i co pozwoliło na zwiększenie udziału PV we francuskim miksie wytwarzania energii elektrycznej z ok. 1,6 proc. do 1,8 proc.

Do 2023 r. Francja ma zwiększyć łączną moc systemów PV, zgodnie z planem nakreślonym przez Paryż, do 20,2 GW. 

Cel Francji na 2020 r. to zwiększenie produkcji zielonej energii do 23 proc. krajowego zapotrzebowania wobec ok. 16 proc. osiągniętych w roku 2016.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...