220 MW w styczniu. Niezły początek roku w niemieckiej fotowoltaice

220 MW w styczniu. Niezły początek roku w niemieckiej fotowoltaice
SolarWorld press
REKLAMA

W pierwszym miesiącu 2018 roku Niemcy zarejestrowali systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 220,1 MW. Na ten wyniknajlepszy w ostatnich miesiącachw większości złożyła się rejestracja mniejszych systemów fotowoltaicznych.

Wzrost niemieckiego potencjału fotowoltaiki w styczniu to zasługa głównie sektora dachowych instalacji PV. Niemiecka agencja Bundesnetzagentur zarejestrowała w sumie 6125 takich instalacji, a ich łączna moc wyniosła 186,5 MW.

W pierwszym miesiącu 2018 roku Niemcy zarejestrowali 12 nowych instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 289,6 kW na budynkach wielorodzinnych, które funkcjonują w ramach wprowadzonego w ubiegłym roku systemu umożliwiającego sprzedaż energii bezpośrednio mieszkańcom z uwzględnieniem premii oferowanej przez niemieckie władze.

W sumie ten działający od kilku miesięcy system rozliczeń obejmuje już 65 instalacji o łącznej mocy 1,54 MW.

W styczniu zarejestrowano też 32 naziemne elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 33,6 MW, w tym 25 instalacji ma jednostkową moc poniżej 750 kW, czyli kwalifikuje się na rządowe wsparcie w postaci taryf gwarantowanych bez konieczności udziału w aukcjach. Uwzględniono też 6 naziemnych instalacji, które powstały w efekcie wygranych aukcji.

Styczniowy wynik rejestracji 220,1 MW jest lepszy niż osiągnięty w grudniu 2017 r., kiedy federalna agencja Bundesnetzagentur zarejestrowała systemy fotowoltaiczne o mocy 157,8 MW, w tym zarejestrowano 4049 małych instalacji PV o łącznej mocy 81,9 MW.

Natomiast w listopadzie 2017 roku Bundesnetzagentur zarejestrowała systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 116,4 MW, z tego 29,1 MW dotyczy gruntowych instalacji, w tym 26 MW to systemy uruchomione w konsekwencji wygranej aukcji, a pozostałe naziemne instalacje o jednostkowej mocy poniżej 750 kW są objęte systemem taryf gwarantowanych. W sumie instalacji objętych taryfami przybyło w Niemczech w listopadzie ponad 5,59 tys, a ich łączna moc wyniosła 87,3 MW.

Z kolei w październiku ub.r. przybyło 148,9 MW, w tym za 39,4 MW odpowiadały inwestycje w 15 naziemnych systemów fotowoltaicznych, z których część powstała dzięki wygranym aukcjom, a 109,4 MW zainstalowano w ponad 6,1 tys. systemach dachowych, które kwalifikują się do wsparcia w ramach systemu taryf gwarantowanych.

W całym 2017 roku nasi zachodni sąsiedzi przyłączyli do sieci elektrownie PV o mocy ok. 1,75 GW wobec potencjału 1,42 GW przyłączonego rok wcześniej.

Na koniec stycznia niemiecki potencjał elektrowni fotowoltaicznych wzrósł do 43,2 GW.

Taryfy gwarantowane bez zmian

Taryfy gwarantowane, czyli stawki przysługujące za wprowadzanie energii do sieci z elektrowni fotowoltaicznych, dla aktualnie oddawanych do użytku dachowych instalacji fotowoltaicznych o mocy do 10 kW wynoszą 0,122 EUR/kWh, dla instalacji o mocy do 40 kW – 0,118 EUR/kWh, dla instalacji o mocy do 100 kW – 0,106 EUR/kWh. Dla pozostałych instalacji o mocy do 100 kW stawka wynosi 0,084 EUR/kWh, czyli ok. 0,35 PLN/kWh.

W alternatywnym systemie premii w modelu sprzedaży bezpośredniej, który jest obowiązkowy w przypadku instalacji PV o mocy ponad 100 kW, ale nieprzekraczającej 750 kW, taryfy wynoszą od 0,088 EUR/kWh do 0,126 EUR/kWh – w zależności od wielkości instalacji, czyli od ok. 0,37 PLN/kWh do 0,53 PLN/kWh.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Fan pv |
Sąsiedzi mają już w Pv ponad 43 GW i jakoś sieć to wytrzymuje a u nas jest kilka set MW i BE bez przerwy płacze że tego nie wytrzyma!....dlaczego tak jest?
PolakiBiedakiCebulaki |
a polska ma 180 MW od ponad 7 lat haha
Deuter |
Cebulak No fakt ale ciekawe ile by Niemcy inwestowali gdyby kupno instalacji robiło 3 razy większą dziurę w ich kieszeniach. Panele i falowniki kosztują tyle samo dla każdego a oni zarabiają po 8tys zł/m-c a my po 2.5tys
łoś |
taryfy gwarantowane i wszydko jasne - gdyby w Polsce kazdy bez dotacji mógł sobie zrobić PV i dostac 0,5zł za kwh do 10kWp mocy to tez bysmy rozwijali PV . A tak tylko przez gminy i dotacje, przez kilka cwanych gap którzy wygrywają przetargi, przez łapówy i ustawianie. Zawsze bedziemy w ogonie
klon Witczaka |
Polska Radomiem Europy ...
MlaskaczWaflami |
Poprawcie te MWh na kWh...

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...